Slovácko

Slovácko

Slovácko

Slovácko jsou krásy Pálavy, Chřibů, Bílých Karpat. Je to majestát zámků v Lednici, Mikulově, Miloticích, Buchlovicích nebo Bojkovicích. Je to pevnost hradů Buchlova a Malenovic. Jsou to velkomoravská hradiska Starého Města, Mikulčic či Pohanska i poutní místa Velehrad, Žarošice nebo Svatý kopeček u Mikulova. Jsou to osobnosti jako Komenský nebo Masaryk. Jsou to jízdy králů, Slovácké hody s právem, folklorní festivaly, košty vín. Jsou to řádky vinohradů, malebné sklepní uličky v Petrově, Pavlově, Vlčnově nebo Mařaticích a jsou to pracovití vinaři. Je to dovolená na kole, na koni, na Baťově kanálu, na křídlech, u Nových Mlýnů nebo Ostrožských jezer. Je to sportování i zábava, rybaření i čekaná. Je to kolo a jsou to běžky. Travnatá cestička i zasněžená sjezdovka. Jsou to lázně v Luhačovicích i Hodoníně. A hlavně je to pohostinnost a dobří lidé.

Památky a historie Slovácka

Slovácko je bohaté na památky. Svou stopu tu zanechali dávní lovci mamutů, Římané, vládci Velké Moravy, Židé, stavitelé zámků i lidoví umělci.
Dolní Věstonice na severním úpatí Pálavy proslavil po celém světě nález sošky z pálené hlíny - Věstonické venuše. Jen o několik kilometrů vzdálený Mušov proslul zase díky odkryté hrobce germánského bojovníka a zbytkům římského tábora. Centra kdysi mocné Velkomoravské říše najdete v údolí řeky Moravy ve Starém Městě - Špitálkách, Uherském Hradišti - Sadech, Mikulčicích - Valech a Břeclavi - Pohansku. Krásný příklad středověkého hradu - Buchlov - se dochoval v Chřibech nedaleko Buchlovického zámku a významného duchovního centra - Velehradu. Židovské památky můžete obdivovat například v Mikulově, Strážnici nebo Uherském Brodě. Památky lidové architektury jsou rozesety po celém Slovácku. Jejich největší soubory najdete ve Strážnici, v Pavlově, Hrubé Vrbce, Vápenkách nebo Vlčnově. Komplex Lednicko-valtického areálu tvořený dvěma honosnými zámky s parky a řadou saletů, které zkrášlují rozsáhlou parkovou krajinu mezi Lednicí a Valticemi, byl zařazen mezi památky UNESCO.
Milovníci památek a historie na Slovácku najdou mnoho zajímavých prohlídkových objektů, ale také několik specializovaných naučných stezek.

Hrady a zámky

Po pádu Velkomoravské říše a připojení Moravy k Čechám se Slovácko ocitlo na jihovýchodní hranici nového státu. Hranici bylo třeba zajistit a tak na Slovácku vyrostla celá řada hradů a opevněných měst. Jako příklad uveďme Uherské Hradiště, které vzniklo jako pevnost k ochraně přechodu přes řeku Moravu, nebo hrady v Mikulově či Hodoníně. Hrady a tvrze byly v průběhu staletí přestavovány na pohodlnější zámky, ale Buchlov či Malenovice si dodnes zachovaly mnohé ze své původní středověké podoby. K nejhonosnějším a nejzachovalejším šlechtickým zámkům jistě patří Buchlovice, Milotice, Lednice nebo Valtice. V těchto objektech můžete "nasát" dávnou atmosféru panského sídla. Jiné zámky dnes slouží jako zajímavá muzea - například Zámeček v Hodoníně, zámek v Kyjově, ve Strážnici, v Uherském Brodu, v Mikulově nebo Nový Světlov v Bojkovicích.

Slovácké víno a vinařství

Slovácko je krajem vinic a vína. Téměř u každé obce najdete vinice a vinné sklepy, všude probíhají košty a vinařské slavnosti. Z deseti moravských vinařských oblastí najdete na Slovácku osm (chybí tu pouze Znojemská a Brněnská). Největší co do výměry vinic je Mikulovská proslavená Ryzlinkem vlašským. Po ní následuje Velkopavlovická proslulá dobrými červenými víny. Další v pořadí je vinařská oblast Mutěnická, proslulá "Blatnickým roháčem" směsí Rulandského bílého a Sylvánského zeleného. Na Podluží se daří Veltlínskému zelenému i modrým odrůdám (Frankovka, Zweigeltrebe). Z Bzenecké oblasti pochází "Bzenecká lipka" vyráběná z Ryzlinku rýnského. Kyjovská oblast je známá hlavně ranějšími odrůdami jako je Müller-Thurgau. A totéž platí i pro nejmenší oblast Uherskohradišťskou. K nejvýznamnějším vinařským obcím patří Mikulov, Valtice, Dolní Dunajovice (největší vinařská obec u nás), Velké Bílovice, Velké Pavlovice, Hustopeče, Mutěnice, Čejkovice, Strážnice, Blatnice pod sv. Antonínkem, Prušánky, Dolní Bojanovice, Bzenec, Polešovice, Kyjov, Ždánice, Boršice u Buchlovic. Zajímavé sklepní oblasti najdete v Pavlově, v Petrově (Plže), v Blatnici pod sv. Antonínkem (Pod Starou horou), ve Veletinách (Stará Hora), ve Vlčnově (Kojiny), v Čejči (Pod búdama), v Dubňanech (Dubňanská hora), v Miloticích (Šidleny), v Prušánkách (Nechory), v Čejkovicích (Zlatý kopeček) nebo v Uherském Hradišti-Mařaticích.
O vinařství a vínu se můžete hodně dozvědět také v zajímavých muzejních expozicích (např. v Mikulově), ve velkých vinotékách (např. ve Valticích) a na naučných a vinařských stezkách, které pokrývají celé Slovácko. Zapomenout nesmíme ani na množství vinařských akcí - slavností vinobraní, koštů, zarážání hory atd. - které v regionu po celý rok probíhají.

Lázeňství na Slovácku

Slovácko je známé nejenom vínem a slivovicí, ale také léčivými prameny. Využití zdejších léčivých vod má dlouhou tradici, sahající až do 16. století. Již tehdy jsou popisovány vývěry sirnaté kyselky v Nezdenicích (mezi Uherským Brodem a Bojkovicemi) jako vyhledávané a navštěvované místo s léčivou vodou. Sirnaté prameny pomáhaly také v dnes již zaniklých lázních "U Zdravé vody "poblíž Koryčan nebo v lázních "Heliga "v Čejči. Neduhy léčily rovněž minerální prameny v lázních v Petrově. Navíc v kraji byl a dodnes je bezpočet místních pramenů a studánek, z nichž mnohé jsou opředeny pověstmi o své léčivé síle.
Dnes můžete využít moderně vybavená lázeňská zařízení v Luhačovicích, Ostrožské Nové Vsi, Buchlovicích-Smraďavce, Hodoníně nebo Zlíně-Kostelci.
Důležitou součástí léčby tvoří kromě již zmíněných léčivých vod také krásné prostředí, možnosti vycházek do přírody a nabídka kulturních a společenských akcí. I v tomto ohledu obstojí lázeňská zařízení na Slovácku se ctí. Ostatně nejlepší je přesvědčit se na vlastní kůži.

www.slovacko.cz

Slovácko 1 Slovácko 2 Slovácko 3 Slovácko 4