Trutnov

Přidat údaj - nahlásit změnu
Trutnov


Kontaktní údaje

Adresa městského/obecního úřadu: Slovanské nám. 165, 541 16 Trutnov
Primátor/Starosta: Mgr. Ivan Adamec
Náměstek primátora/Místostarosta: Ing. Hana Horynová, Mgr. Tomáš Hendrych
Tel.: +420499803310
Mobil: -
Fax: +420499803103
E-mail:
Web: www.trutnov.cz

Obecné informace

Počet obyvatel: 32549

Rozloha obce/města v ha: 10333

První písemná zmínka: 1260

Úřední hodiny:

Pondělí: 8.00 - 17.00
Úterý: 8.00 - 15.00
Středa: 8.00 - 17.00
Čtvrtek: 8.00 - 15.00
Pátek: 8.00 - 14.00



Prezentace:

NOVÁ TVÁŘ MĚSTA

Trutnov má zhruba 32 tisíc obyvatel, a je tak po Hradci Králové druhým největším městem Královéhradeckého kraje.
Za poslední desetiletí prošel zřetelnou proměnou. Důkazem jeho rozvoje je dokončená rekonstrukce páteřních komunikací s řadou nových kruhových objezdů či vybudování nových parkovacích ploch včetně modernizace inženýrských sítí. Rekonstruují se historické objekty i drobné památky, péče je věnována exteriérům i interiérům škol. Nemalou částku představují investice do sportovišť, např. do výstavby moderní tribuny městského stadionu i jeho vybavení umělým trávníkem III. generace. Vedle toho ve městě vyrůstají i nové stavby. V oblasti sociální péče se Trutnov může pochlubit moderním komplexem objektů Domu s pečovatelskou službou a Domova pro seniory se špičkovým vybavením a zázemím pro klienty i personál v ulici R. Frimla, v oblasti infrastruktury např. novým autobusovým nádražím, které se ještě rozroste o budovu s nezbytným zázemím pro cestující a obchody. Probíhá také regenerace panelových sídlišť a dětských hřišť. Z hlediska významu i objemem investice nejzásadnější stavbou ve městě za několik posledních desítek let je však bezesporu nové divadlo, jak se zkráceně nazývá nové multifunkční kulturní zařízení – Společenské centrum Trutnovska pro kulturu a volný čas.
Trutnov se také otevírá Evropě a světu. Navazuje a rozvíjí partnerské vztahy s městy okolních států – Slovenska, Polska a Německa. Do spolupráce se Senicí, Swidnicí, Kamiennou Górou, Kepnem, Strzelinem, Lohfeldenem a Würzburgem, která podporuje lepší vzájemné poznávání a porozumění, se zapojují školy, sportovní organizace, zájmové spolky i jednotlivci.

PO STOPÁCH HISTORIE

Počátky města Trutnova jsou spojeny s řekou Úpou. Ta dala ve 12. století své jméno slovanské osadě, kterou za posledních Přemyslovců přejmenovali na Trutnov němečtí kolonisté. První písemné doklady o městě jsou z roku 1260, jméno Trutnov se poprvé objevuje v listině Václava II. roku 1301. Od konce 14. století byl Trutnov věnným městem českých královen.
Ústředním prostorem starého města je Krakonošovo náměstí. Jednou z jeho dominant je barokní jedenáctimetrový sloup Nejsvětější Trojice z roku 1704. Uprostřed náměstí se od roku 1892 nachází Krakonošova kašna s monumentální sochou vládce hor. Původní zinková plastika byla v roce 2001 nahrazena bronzovou replikou. Současná budova Staré radnice je výsledkem přestavby po velkém požáru města roku 1861. Jednou z významných staveb trutnovského náměstí je také budova někdejšího Haasova paláce. Stavba vznikla po požáru města roku 1861 podle plánů místního stavitele Novotného. Nepřehlédnutelnou dominantu města představuje kostel Narození Panny Marie. Klasicistní novostavba s pozdně barokními prvky vznikala v letech 1756 – 1782. Kostel, jehož věž je vysoká 64 metry, má unikátní varhany z roku 1910 se třemi tisíci píšťal. Městská galerie na Slovanském náměstí byla otevřena počátkem roku 1997 po rozsáhlé rekonstrukci památkově chráněného měšťanského domu z druhé poloviny 16. století. Klasicistní čtyřkřídlá budova Muzea Podkrkonoší v Trutnově vznikla roku 1853 jako školní budova. Původně zde stával městský hrad, který byl v 16. století přestavěn na zámek. Národní dům na nároží České a Národní ulice byl postaven trutnovským stavitelem Janem Blažkem roku 1900 jako kulturně-společenské středisko české menšiny v převážně německém Trutnově. Dnes je sídlem Domu kultury Trutnov.
Řada míst v Trutnově připomíná prusko-rakouskou bitvu, ve které dosáhli Rakušané 27. června 1866 svého jediného vítězství. Je to zejména dvacetimetrový památník z roku 1868 na vrchu Šibeník, ve kterém jsou uloženy tělesné pozůstatky vítězného generála Gablenze, a barokní kaple sv. Jana Křtitele z roku 1712, kterou obklopují četné náhrobky padlých v této bitvě.

V Horním Starém Městě stojí nejstarší písemně doložená trutnovská památka – kostel sv. Václava. Novogotickou sakrální stavbou naší doby je kostel sv. Petra a Pavla v Poříčí z roku 1903. Evangelický kostel v novogotickém slohu z roku 1900, který se nachází v bezprostřední blízkosti parku, byl v roce 1980 rekonstruován na Koncertní síň Bohuslava Martinů.

ŽIJEME KULTUROU

K pilířům bohatého kulturního života v Trutnově patří řada akcí. Přelom zimy a jara je každoročně spojen s mezinárodním festivalem jazzu, blues a funky Jazzinec, který si za víc než deset let své existence vychoval v celém našem podkrkonošském regionu vnímavé a spontánní publikum. Rozvíjí se také tradice městských dračích slavností „Už ho nesou!“, které se konají vždy začátkem května a nabízejí všem generacím návštěvníků nevšední zážitky spojené s poznáním krásné trutnovské mytologie. Děti i se svými rodiči se u nás dále mohou vždy v květnu vydat na cestu pohádkovým lesem a spatřit Strašidláky – příšerky a strašidýlka s neobvyklými jmény. V červnovou sobotu, která je nejblíže datu výročí prusko-rakouské bitvy u Trutnova 27. června 1866, se na Krakonošově náměstí koná vzpomínková akce, při níž v historických uniformách defilují členové Klubu vojenské historie Trutnov i dalších spřátelených vojenských historických spolků. Akce pokračuje i v prostorách trutnovské části naučné stezky „Po stopách války 1866“ a zejména u památníku generála Gablenze na vrchu Šibeník. Oddechový čas letních prázdnin je jako stvořený pro přehlídku trutnovských amatérských hudebních skupin. Jejich scénou je pódium na Krakonošově náměstí, kde dvakrát v týdnu přispívají k uvolněné atmosféře letních dnů. Na „trutnovský Woodstock“ – srpnový Trutnov Open Air Music festival – se sjíždějí lidé ze všech koutů země i ze zahraničí, aby tu strávili čtyři dny ojedinělé atmosféry nejznámější hudební akce v České republice. První neděli v září patří náměstí Trutnovskému jarmarku, který spolu s příjemným doprovodným programem nabízí ve zhruba stovce stánků tradiční rukodělný sortiment i rozmanité pochutiny. Za návštěvu na sklonku léta stojí i památky otevírané při celoevropské akci Dny evropského dědictví. Říjnový festival komorní hudby Trutnovský podzim se ve městě koná už od roku 1981. Zní na něm nejen hudba Bohuslava Martinů, ale i dalších světově proslulých autorů, a to v podání vynikajících interpretů a hudebních těles z České republiky i zahraničí. K atmosféře předvánočního času pravidelně přispívá festival duchovní hudby Trutnovský advent, který se koná především v prostorách farního kostela Narození Panny Marie.

V Trutnově zanechaly svou stopu i slavné osobnosti. Rodák Samuel Fritz (1654 – 1725), celosvětově uznávaný vědec, misionář, humanista a cestovatel, který je mimo jiné autorem mapy geografické pánve řeky Amazonky. Kronikář Simon Hüttel (1530 – 1601), jehož zásluhou nám dnes vzdálený raně novověký Trutnov ožívá množstvím osob a příběhů. Uffo Horn (1817 – 1860), česko-německý básník, revolucionář, spisovatel, novinář a politik. Světového věhlasu dosáhl svým obrovským přínosem pro letectví další rodák z Trutnova, Igo Etrich (1879 – 1967).

MĚSTO SPORTU

Tělovýchova a sport mají v Trutnově bohatou historii. Svědčí o tom desítky sportovních klubů a největší sportovní organizace TJ Lokomotiva Trutnov, která sdružuje 26 různých sportů, má základnu čítající přes dva tisíce členů a provozuje sportoviště, která může využívat i veřejnost.
Sportem číslo jedna s velkou diváckou oblibou je v Trutnově basketbal. Ženský tým BK KARA TRUTNOV patří k nejlepším v první lize. Ve sportovní hale při ZŠ Komenského získal trutnovský basketbalový oddíl špičkové zázemí pro své tréninky a zápasy. TJ Lokomotiva je pořadatelem nejstaršího masového běhu na lyžích v České republice – Krkonošské 70. Druhou její největší akcí je Krkonošská 70 – MTB, závod na horských kolech tříčlenných družstev. Na podzim se tradičně koná Velká cena města Trutnova v plavání, trutnovští vodáci pořádají pravidelně závody ve vodním slalomu na řece Úpě. Tradici tu mají i závody ve sportovní gymnastice, turnaje v curlingu, hokeji, fotbalu, soutěže ve sportovním tanci a v akrobatickém rokenrolu a také v běžeckém lyžování, kde se mezi nejúspěšnější kluby v České republice řadí lyžařský klub Ski team OLFIN CAR-VELLA Trutnov při ZŠ Komenského.

Areál nejvyužívanějších sportovišť v Trutnově se nachází nedaleko centra města na pravém břehu řeky Úpy. Veřejnost hojně navštěvuje krytý bazén, kde jsou k dispozici kromě klasické pětadvacítky také malý bazén pro děti, sauna, fitness centrum, solárium, masáže i občerstvení. Na nedalekém letním koupališti jsou vyhřívané bazény, tobogán, skluzavka, dětský koutek, kurt na plážový volejbal, hřiště pro nohejbal, stoly pro stolní tenis a samozřejmě občerstvení. S koupalištěm sousedí fotbalový stadion s umělým trávníkem III. generace a atletický stadion i tenisový areál. Zimní stadion má kromě ledové plochy velmi kvalitní zázemí. Halu využívá mimo jiné i místní curlingový klub. Veřejnosti slouží také ricochetové kurty ve sportovním areálu Na Nivách, kde lze hrát i badminton. K dispozici je tu také horolezecká stěna. Milovníci běžek v zimě ocení bezmála 50 km upravených běžeckých tratí, především v atraktivním areálu lesoparku nedaleko od centra města.

Okolní terén je velmi vhodný pro cykloturistiku, např. po okružní trase naučné stezky „Po stopách války roku 1866“ od Janské kaple přes Starý Rokytník a Bojiště zpět k památníku generála Gablenze.

STAVÍME DIVADLO

Slavnostní poklep na základní kámen Společenského centra Trutnovska pro kulturu a volný čas dne 7. října 2008 oficiálně odstartoval nejvýznamnější stavbu v Trutnově za několik posledních desetiletí. Moderní novostavba víceúčelového zařízení vyroste na ploše bývalého trutnovského autobusového nádraží a stane se novou architektonickou dominantou náměstí Republiky.
O výstavbě nového divadla se uvažovalo např. už v roce 1980. Byla tehdy zpracována dokonce jeho studie, záměr však realizován nebyl. Diskuse na toto stále aktuálnější téma začali pak znovu vést představitelé města po roce 1989 a v dalších analýzách pokračovalo i současné vedení trutnovské radnice. To, že situaci nevyřeší pouhá rekonstrukce některého ze stávajících zařízení, potvrdila Studie koncepce výstavby a rekonstrukce kulturních zařízení města Trutnova, provedená v roce 2002. I sociologický průzkum, který radnice zadala odborné firmě a při němž byli lidé tázáni na oblast kulturního vyžití, prokázal, že více než polovina občanů Trutnova souhlasí s tím, aby se ve městě vybudovalo divadlo.
Společenské centrum významně rozšíří možnosti pro všestranné kulturní vyžití obyvatel Trutnovska a blízkého okolí. Budou se tu konat divadelní představení, zábavné pořady, koncerty vážné i moderní hudby, společenské večery, plesy. Centrum bude využíváno i k podpoře spolkové činnosti a aktivit neziskových veřejně prospěšných organizací, poskytne prostory pro začínající hudební a umělecká tělesa, ochotnická představení, školy, organizace pracující s handicapovanými občany, problémovou mládeží apod. Doplňkově pak bude moci zařízení hostit např. výroční zasedání zastupitelstva města, konference a sympózia komerčních subjektů, odborů, odborných organizací atd.

Multifunkční sál pojme 390 až 640 diváků či účastníků. Tento sál umožní hned několik variant nastavení prostoru. V prvním patře budou další prostory, které bude možné dle potřeby propojovat či rozdělovat. Ve druhém patře pak budou k dispozici dvě velké zkušebny, které půjdou opět propojit na menší koncertní sál. Ve třetím patře vzniknou kancelářské prostory pro zaměstnance zařízení a zázemí pro zvukaře, osvětlovače, tlumočníky i pro umělce. Návštěvníkům budou sloužit dvě kavárny a informační pult. V podzemním podlaží bude cca 70 parkovacích stání pro osobní automobily, veřejné WC, technické a skladové zázemí.
Provoz Společenského centra Trutnovska pro kulturu a volný čas bude zahájen ve druhé polovině roku 2010.



Oznam města/obce:
Momentálně žádné oznámení.

Fotogalerie

Trutnov - sloup Nejsvětější Trojice a Stará radnice Trutnov - Svatojánské náměstí Trutnov - vizualizace nového divadla Trutnov - autobusové nádraží Trutnov - městský park Trutnov - Janská kaple Trutnov - památník generála Gablenze Trutnov - muzeum a kostel Trutnov - městská galerie Trutnov - Národní dům Trutnov - městské koupaliště Trutnov - Krakonošovo náměstí

Odkazy/linky

Momentálně žádné odkazy/linky.

Fotogaléria miest Fotogaléria obcí