Nahoře tropy, dole mráz: V brněnské zoo najdete tropický pavilon i polární lišky

Odchov ledních medvědů není v žádné zoologické zahradě na světě jednoduchý. Podle zkušeností odborníků přežije sotva každé desáté mládě, které se v lidské péči narodí.

Lední medvědi, a obzvlášť medvíďata, přitom patří k nejoblíbenějším chovancům každé zoo. Není proto divu, že naděje na úspěšné rozmnožení krále Arktidy vždy odstartuje hotové manévry.

Nejinak tomu bylo i v Brně - a to už poněkolikáté. Jakmile se chovatelům zdálo, že lední medvědice Cora opět zabřezla, znamenalo to pro jejího partnera Umcu poukázku na delší dovolenou. Aby totiž budoucí matku svou přítomností nerušil, obstarali mu Brněnští náhradní pobyt v jiné zoologické zahradě.

V polovině ledna se však ze svého azylu v Bratislavě vrátil o něco dříve, než bylo původně v plánu. Ukázalo se totiž, že Cořina březost byla pro tentokrát planým poplachem. Brněnští zoologové však doufají, že zanedlouho pocestuje znovu.

Už se totiž se svou partnerkou opět setkal, a protože je březost ledních medvědů dlouhá přibližně stejně jako lidské těhotenství, mohla by další medvíďata přijít na svět letos kolem Vánoc.

Odchovy v zoo

Vloni se v zoo podařilo odchovat mimo jiné vlka polárního, tapíra jihoamerického, želvu pardálí, jelena milu, bizona, zebru Grévyho nebo velblouda.

Inkubátor, který byl v pohotovosti kvůli případným komplikacím po porodu a který mohli návštěvníci vidět v pavilonu exotických ptáků, tedy zatím nebude potřeba. Nezbývá než držet palce, aby jej nebylo zapotřebí v případě úspěšného rozmnožení páru bílých šelem.

Přirozený odchov ledních medvědů je totiž v zoo skutečnou vzácností. Přesně to se však v Brně před více než dvěma lety povedlo. O mláďata Billa s Tomem, kteří už našli domov v jiných zoologických zahradách, se Cora vzorně starala po tři měsíce v porodním kotci, i mnoho dalších měsíců během doby, kdy už medvíďata vycházela ven do výběhu.

Lední medvědi jsou pouze jednou z ozdob nově budované soustavy expozic v dolní části zoo, která dostala název Beringia. Představuje obyvatele dalekého severu na obou stranách Beringova průlivu (průliv mezi asijským a severoamerickým kontinentem). Nejcennějším kouskem celého projektu je nádherný výběh vlků arktických. Rozlehlé prostranství se vzrostlými stromy i padlými kmeny je rozčleněno terénními nerovnostmi a připomíná severskou tajgu.

Až budete vlky vyhlížet, vyjděte si kolem výběhu na horní cestu nebo si odpočiňte na vyhlídce u jezírka s vodopádem. Odměnou vám bude pohled na smečku, jejíž jádro tvoří kromě samce Atilly i dvě dospělé samice a dvě vlčata z předloňského vrhu. Obě vlčice se loni svým chovatelům za přepychové prostředí odměnily várkou celkem jedenácti nových přírůstků.

Když už tu budete, nepřehlédněte sousední expozici bobrů. Nejenže mají skleněný průhled do svého jezírka s hrází, ale v krytém minipavilonu i okénko do soukromí bobřího hradu. Můžete je proto sledovat i ve chvílích, kdy se k nim v přírodě nedostane téměř nikdo.

Tropická nadílka

Navzdory chladným březnovým dnům panuje v brněnském pavilonu Tropické království stále příjemné teplo a vlhko jako na rovníku. Pestrá směsice zdejších obyvatel by ani v jiném podnebí nedokázala přežít.

Většinu z nich tvoří plazi nejrůznějších skupin a druhů. Koncem loňského roku však chovatele nejvíc potěšili naši vzdálení příbuzní. Dvě mláďata se totiž narodila zdejšímu páru kosmanů zakrslých, snad nejmenších opic na světě.

Pouhých několik centimetrů velké a patnáct gramů těžké uzlíčky chlupů představovaly pro brněnské ošetřovatele patrně nejkrásnější dárek k Vánocům. Malí kosmani se narodili dva dny před Štědrým dnem a dnes už po boku svých rodičů předvádějí návštěvníkům, že se navzdory své nepatrné velikosti nebojí akrobatických kousků v několikametrové výšce nad zemí.

Právě v těchto dnech se v tropickém pavilonu schyluje k další radosti. Pro návštěvníky uzavřená spojovací chodba mezi oběma částmi expozice napovídá, že se týká zdejších obyvatel - plachých koček pouštních. Hbité šelmy se širokými hlavami, velké sotva jako naše kočka domácí, jsou už zkušenými rodiči. Loni úspěšně vychovaly tři čiperné potomky. Protože je třeba dopřát samičce před porodem klidu, můžete prozatím obdivovat třeba velké akvaterárium napodobující tropickou řeku nebo zkoušet mezi divokou vegetací najít rosničku včelí.

Za vodou do centra

Z areálu brněnské zoo se nevyplatí spěchat, a to dokonce ani teď v zimě. Koneckonců, kdy jindy by vypadaly výběhy pro arktická zvířata přirozeněji než právě během mrazů? Pokud jste prokřehlí, můžete se navíc kromě tropického království ohřát také v restauraci U Tygra. Ani během srkání horkých nápojů přitom nemusíte s pozorováním zvířat přestávat. Díky velkým skleněným panelům uvidíte rovnou od stolu do venkovního výběhu tygrů sumaterských či levhartů cejlonských. Lepší společnost k obědu si nemůžete ani přát.

Zahájení sezony

Sobota, 3. dubna

Turistická sezona v Brně začne ve 14 hodin na nádvoří Staré radnice. Součástí bude velikonoční jarmark.

Pro milovníky mokrého živlu by se však jeden důvod k odchodu našel. Mohou se totiž přesunout do prostor Stálé akvarijní výstavy v centru Brna. Zoo tuto expozici provozuje už poctivých čtyřicet let a za tu dobu se v padesáti akváriích v místnostech staré brněnské radnice zabydlelo více než sto dvacet druhů ryb, bezobratlých živočichů, ale i plazů a obojživelníků.

Snad největším tahákem poslední doby se stalo mořské akvárium o objemu 750 litrů, v němž žijí obyvatelé tropického útesu včetně korálů, dravých kaniců či rozevlátých perutýnů. Pohled pod hladinu rovníkového moře je příjemnou připomínkou toho, že i do země mezi Aší a Ostravou brzy přijde jaro.
Jak se tam dostat

U Zoologické zahrady 46, Brno-Bystrc. Nejbližší zastávkou je stanice tramvají 1, 3 a 11 Zoologická zahrada.

Praktické informace

Otevírací doba a vstupné
Otevřeno: listopad - únor 9 -16, březen a říjen 9 - 17, duben - září 9 - 18. Vstupné: dospělí 100 Kč, senioři, studenti, děti 3 - 15 let, ZTP 70 Kč, psi do zoo smějí (30 Kč), poplatek za fotoaparát 10 Kč.

Kam na jídlo

Restaurace U tygra
Restauraci, otevřenou denně od 9 do 18 hodin, najdete v přízemí Centra služeb. Vidíte zní přímo do výběhu tygrů. Pozor, teplá jídla vám tu dají nejpozději půl hodiny před zavírací dobou.

Kde se ubytovat

Penzion Janka
Vaníčkova 34, Brno, tel.: 731 777 800, www.penzion-janka.cz Příjemné útulné ubytování v pokojích s televizí, sprchou, toaletou a bezplatným wi-fi připojením k internetu. Za dvoulůžkový pokoj zaplatíte 1200 korun (bez snídaně).

Užitečné internetové stránky

www.zoobrno.cz stránky zoologické zahrady města Brna
www.brno.cz oficiální stránky Brna
www.ticbrno.cz turistické informační centrum Brno
www.bkc.cz informace o kultuře v Brně

http://cestovani.ihned.cz autor: Michael Fokt