Tramvajové stařenky

Která jezdila rychleji, no která?" předhánějí se kluci v dohadování, která z tramvají byla ve své době královnou pražských kolejí. "A opravdu první tramvaje táhli koně? A proč se v téhle sedělo jako v metru? A tahle zelená vypadá jak šlehačkový dort...," vydechnou ve chvíli, kdy prochází kolem elegantního secesního modelu motorového vozu z roku 1900.

Už od pokladny děti obdivují koněspřežnou tramvaj, lidově zvanou koňka, která vyjela do ulic Prahy už v roce 1875. Neméně zajímavým může být pro ně zjištění, že jejich babičky a dědečci jezdili v tramvajích, do kterých se nastupovalo a vystupovalo z nich leckdy i za jízdy. A nefalšovaný kloubový autobus Ikarus z roku 1988 zas vrátí do dětství jejich rodiče, kteří v onom "kloubu" prožili natlačeni na spolucestující nejednu cestu do školy.

Podobně i trolejbusy, vozy prvního metra, staré modely autobusů, dokonce i servisní vozy na opravu trolejí a kolejí děti zaručeně nadchnou. Určitě aspoň tolik jako pobíhání a schovávání se v dlouhých uličkách mezi tramvajovými vozy a modely dávných zastávek. Vozy tramvají a ostatních prostředků MHD jsou pečlivě udržované, až se lesknou. Je jen škoda, že jsou všechny opatřené pletivem a že aspoň v některém z nich si děti na vlastní kůži nemůžou vyzkoušet, jak se v nich jezdilo.

Expozice, která shrnuje historii městské hromadné dopravy, je sice vyčerpávající, ale dost těžkopádná a dětem téměř nepřístupná. Poutavé jsou modely letenské i petřínské lanové dráhy, ale přece jen by provedení celé expozice určitě osvěžila ruka nápaditého výtvarníka, a dostala by tak šanci probudit se do 21. století. Auta, vlaky, autobusy a tramvaje totiž baví téměř každého kluka, tak proč jim je nepředstavit aspoň o trochu zábavnější formou? Zábavní průvodci nebo kvízy už dneska bývají u podobných institucí celkem běžné.

Muzeum městské hromadné dopravy v Praze se nachází v Patočkově ulici, na rozhraní Hradčan a zahradní, architektonickými perlami poseté čtvrti Ořechovka. Navíc se sem dá docela dobře dopravit na kole. Návštěva vozovny vám zabere zhruba hodinu, a pokud nepospícháte k nedělnímu obědu, je dobré spojit návštěvu muzea s procházkou nebo cyklistickou projížďkou okolím.

Praktické info
Muzeum MHD je otevřeno od dubna do listopadu o víkendech a státních svátcích od 9 do 17 hodin. Vstupné pro dospělé je 35 Kč, pro děti 25 Kč a děti do 6 let mají vstup zdarma.

http://in.ihned.cz autor: Pavla Staňková