80 tipů na výlet s dětmi

Jsou spontánní, zvídaví a všechno si chtějí vyzkoušet. Otázku, kam s dětmi na jaře a v létě, jsme vyřešili za vás. Vyzkoušeli jsme a nakonec vybrali 80 míst, kde se rozhodně nebudou nudit. Ať už jsou to keltské skanzeny, lanová centra nebo historické jízdy železnicí. Tam všude můžou poznávat, bavit se a zažívat nové věci na vlastní kůži.

Vyrob si sám
1. Muzeum a knihařská dílna Jendy Rajmana
Jestliže vedete děti k lásce ke knihám, navštivte s nimi knihařskou dílnu Jendy Rajmana (1892 – 1965) v Rožďalovicích nedaleko Nymburka. Najdete tu jedinečný soubor ručně vázaných knih i klasických knihařských nástrojů. Kromě klasické muzejní prohlídky se vám ale v Rožďalovicích naskytne jedinečná příležitost nechat se zasvětit také do téměř zapomenutého umění vazby knih.
Za pomoci původních nástrojů si tu můžete vyrobit vlastní knihu. Protože ale vazba nevznikne během jednoho dne, hned nad dílnou máte k dispozici apartmán.
Vzhledem k poloze Rožďalovic zde můžete strávit i delší dovolenou. K výletům do okolí se nabízí například zámek, pivovar, středověká krčma Dětenice, zámek Staré Hrady, rozhledna na Hrubém Jeseníku nebo Jičín a Český ráj.

2. Statek Bernard
Statek v Královském Poříčí, kde se děti dozví, jak se dříve zpracovávalo mléko, obilí a mouka nebo probíhala zabijačka. V řemeslných dílnách si mohou vyzkoušet patchwork, výrobu figurek z kukuřičného šustí nebo skleněných vitráží.

3. Botanicus Ostrá
Historické centrum řemesel a umění v Ostré nedaleko Lysé nad Labem se spoustou dílen, zahradami a arboretem pořádá množství akcí, kde si mohou děti vyzkoušet starobylá řemesla.

TIP HN: Jedna z akcí s názvem Den starodávných řemesel se bude konat 27. června. Děti se tu můžou navíc dozvědět vše o práci zbrojíře, vyzkoušet tkaní na rámu, potisk látky nebo výrobu svíčky. V kejklířské dílně bude po celý den probíhat výuka nejen žonglování.

4. Keramika Maříž
V keramických dílnách v Maříži, Slavonicích a Praze si může každý namalovat svůj hrnek, zvíře či jiný tvar, ať už pro sebe nebo jako originální dárek. Malování probíhá pod vedením zkušených lektorů. Keramika je druhý den k vyzvednutí nebo se zasílá poštou.

5. Rautis Poniklá
Při exkurzi v továrně Rautis v Poniklé u Jilemnice můžete sledovat celý proces výroby vánočních ozdob: od ručního foukání skleněných perliček přes stříbření a barvení až k samotné montáži ozdoby. Základní postupy montáže s odbornou asistencí se můžete učit s dětmi v místní kreativní dílně. Otevřena je každý den od 9 do 17 hodin.

Věda hrou
6. IQ park Liberec
Na téměř dvou tisících metrech čtverečních je v IQ parku Liberec na 200 interaktivních exponátů demonstrujících přírodní zákony a fungování lidského těla. Součástí expozice se mohou stát malí i velcí v zrcadlovém bludišti, které je o jedno zrcadlo větší než labyrint na Petříně, nebo v Šikmé místnosti, kde žádná hrana není v pravém úhlu s jinou. Čich a hmat prověří expozice Lidské smysly. Poznají děti jednotlivé druhy koření a bylinek? Určí po hmatu, který z předmětů je těžší? Že se dá zrak oklamat, potvrdí optické klamy či iluze nekonečného prostoru. IQ park je součástí zábavního centra Babylon Liberec, kde je pro děti kromě aquaparku také lunapark.
Do konce září se v IQ parku konají každou hodinu demonstrace výroby nanovláken. Zvláštním strojkem si návštěvník nanese na kartičku vrstvu nanovláken, velkou zhruba jako otisk palce ruky. Když si tuto vrstvu prohlédne elektronovým mikroskopem, uvidí jednotlivá nanovlákna, která jsou tisíckrát tenčí než lidský vlas. Vzorek nanotextilie si může každý odnést domů.

7. Techmania science center v Plzni
Jak lidé objevili princip vrtule, suchého zipu nebo sonaru? Jak funguje Ohmův zákon a co se děje ve vzduchoprázdnu, si mají možnost vyzkoušet děti i dospělí ve science centru Techmania v Plzni. Svět vědy a techniky mohou poznávat ve čtyřech expozicích. V části Edutorium je dovoleno experimentovat se zvukem, prozkoumat lidské tělo nebo nahlédnout do mikrosvěta. V expozici Patentováno přírodou se celá rodina dozví, co všechno se lidstvo naučilo při zkoumání přírody. Na závěr si mohou děti namasírovat mozkové závity i předvést zručnost v části her a hlavolamů nazvané MáToHáček.

8. Muzeum Benátky nad Jizerou
Vyzkoušejte si na vlastní kůži dobu hvězdáře Tycha Braha. Složte z kostek jeho portrét nebo porovnejte umístění Země na planetárních soustavách Mikuláše Koperníka a tohoto slavného dánského astronoma, který na benátském zámku za doby Rudolfa II. pobýval. Po stopách Keltů se můžete s dětmi vydat v další expozici, kde je umožněno vyzkoušet si třeba sekání keltskou sekerou, mletí obilí na kamenném mlýnku nebo tkaní látky na rámečku.

9. Muzeum hry v Jičíně
Interaktivní prohlídka vede vlastivědnou expozicí. V sále pravěku je možné tkát nebo mlít zrna v kamenném mlýnku, v sále středověku psát na skriptoriích, v následujícím sále hledat na modelu Jičínské kotliny správné postavení dominant Valdštejnovy komponované krajiny, v další místnosti věnované baroku a lidovému umění příst na kolovratu, v sále národního obrození sehrát loutkové divadlo aj.

10. Dům Českého Švýcarska
Tajemství přírody lze objevovat různými způsoby. Některá mohou děti odhalovat na výstavě v Krásné Lípě. Součástí expozice, rozmístěné ve dvou patrech, jsou interaktivní exponáty, například větrný mlýn, lososí cesta nebo labyrint v krajině, a také panoramatická projekce Krajina zrozená z písku a moře.

11. Interaktivní naučná stezka
Návštěvu Velkého Blaníku na Vlašimsku si můžete zpříjemnit využitím obousměrné interaktivní stezky v délce 4 km. Na 17 zastaveních prověří formou řešení úkolů své znalosti nejen děti, ale i rodiče. Cílem je rozhledna s občerstvením na Velkém Blaníku.

Na cestě
12. S kocourem Mikešem
Cesta kocoura Mikeše zavede děti do středočeských Hrusic na místa, kde žil kocour Mikeš a jeho kamarádi Pašík nebo Bobeš. Dvanáct zastavení připomíná příhody hlavního hrdiny Ladových pohádek i ostatních zvířecích a lidských obyvatel obce. Získají-li malí účastníci cestou alespoň devět razítek ze šestnácti možných, mají šanci na výhru v pravidelném slosování o ceny. Výlet s cílovou zastávkou v Říčanech je možné kdykoliv přerušit a pokračovat další den nebo absolvovat alternativní trasou na kole.
Mladší děti, které vyžadují kratší trasu, mohou kocoura Mikeše potkat v rámci pěti zastavení Pohádkových Hrusic. Kromě Jedličkové louže, kde si kocour Mikeš i hrusické děti užívaly při zimních radovánkách, se zastaví třeba u Hubačovského rybníka, příbytku vodníka Brčála. V domě Josefa Lady pak provede děti roztomilá víla a čeká je tu poklad v podobě pohádkových knížek hrusického rodáka i jeho dcery Aleny Ladové. Posvačit nebo naobědvat se je možné přímo v obci v hospodě U Sejků nebo v místní pizzerii.

13. Po stopách Albrechta z Valdštejna
Díky rozsáhlému majetku frýdlantského vévody poznáte Máchův kraj, Lužické hory i Český ráj. Podle mapy panství Albrechta z Valdštejna je možné putovat po hradech, zámcích a městech, které nechal vybudovat. Navštívíte Prahu, Cheb, Žitavu a Zaháň. Za šest razítek z navštívených objektů obdrží každý účastník putování Albrechtovu minci. Mapu získáte mimo jiné v infocentru v Mladé Boleslavi, Turnově nebo Jičíně.

14. Družina knížete Václava
Každý hráč, který se chce stát členem družiny knížete Václava, získává podle počtu navštívených míst Posázaví a Podblanicka titul páže, štítonoš, panoš nebo rytíř. Nejobtížnější titul rytíř je možné obdržet ve dvou variantách. Hráč musí splnit tři ze čtyř sportovních disciplín (lyžování na Monínci, libovolná trať pochodu Praha – Prčice, jízda na koni v Českém Dvoře či sjetí části řeky Sázavy) nebo se zúčastnit čtyř akcí v regionu.

15. Jindrova naučná stezka
Asi 11km trasa vede z Jindřichova Hradce směrem na východ do Malého Ratmírova údolím Hamerského potoka. Na 21 zastaveních se děti dozvědí spousty zajímavého ze života zvířat a rostlin.

16. Naučná stezka rytíře Kryštofa Jana Šice
Stezka vede z Divišova kolem hradu na náves obce Český Šternberk. Na 7km trase se malí turisté poučí o myslivosti, židovském náboženství, přírodě kolem Divišova, zemědělství nebo hradu Český Šternberk. Na každé tabuli je připraven malý kvíz nebo soutěž. Odpovědi je možné zkontrolovat v informačním centru v Českém Šternberku nebo v muzeu v Divišově.

17. Bezbariérová naučná stezka
Osm set metrů dlouhá trasa pro rodiče s dětskými kočárky i pro vozíčkáře představuje na 11 zastaveních přírodu ve vodě i na březích kolem rybníčku na vojenském cvičišti bývalých kasáren ve Valašském Meziříčí.

18. Rumcajsova stezka
Patnáctikilometrová trasa z Mladějova do Jičína po stopách slavného loupežníka a jeho rodiny, kde čekají na děti různé úkoly a otázky. Pokud je dobře vyřeší, získají v informačním centru Jičína pamětní list. Pro nejmenší je připraven Cipískův okruh dlouhý 3 km.

19. Ježíškova cesta
Malý okruh Ježíškovy cesty je dlouhý téměř 6 km, velký okruh měří téměř 13 km. Na cestu se vyráží z infocentra v krušnohorském městečku Boží Dar. Na okruzích jsou rozmístěny domečky s úkoly, kde musí děti poznat stopy zvěře nebo stromy podle listů. Každý účastník dostane na konci malý dárek.

Návrat do minulosti
20. Keltský archeopark Nasavrky
Keltové vzbuzují představu divokého, přírodního národa. Jejich kulturu můžete s dětmi zažít na vlastní kůži v archeoparku Nasavrky jižně od Chrudimi. Vejdete sem tzv. klešťovitou bránou a rázem se ocitnete v keltské vesnici z 2. až 1. století před Kristem. Obytná stavení, hospodářské budovy, výběhy pro zvířata nebo svatyně vás nenechají na pochybách, že jste opravdu mimo současný svět. Jestli se jenom dívat nestačí, mohou si děti vyzkoušet mletí obilí na kamenném mlýnku, tkaní látek na keltském rámovém stavu či výrobu keramiky v keramické dílně, vybavené pecí ve skutečné velikosti a funkčním modelem hrnčířského kruhu.
Expozice přibližující keltskou minulost je také v zámku Nasavrky, a pokud nemáte Keltů dost, nezbývá než si v IC Nasavrky vyzvednout brožuru s pokyny a vyrazit na Keltskou naučnou stezku. Je dostupná například i dětským kočárkům, tudíž fyzicky nenáročná.

TIP HN: Letošní keltský svátek Lughnasad se v Nasavrkách slaví 1. srpna. Těšit se můžete na celodenní nabitý program, velký koncert, řadu aktivit a soutěží, ukázky řemesel, trhy nebo výuku tanců.

21. Rapotín
V Rapotíně na Šumpersku vás čeká čtyři v jednom aneb od špendlíku po lokomotivu. Kromě zemědělského skanzenu a zooparku je tu také muzeum veteránů a dětský zábavní koutek.

22. Hornický skanzen Mayrau
V expozici hornického skanzenu ve Vinařicích získáte intenzivní pocit, že procházíte dolem, který před půl hodinou opustila směna. Ve strašidelném podzemí pro děti ve 130 metrech důlních chodeb narazíte na strašidla jako živá.

23. Solvayovy lomy
Skanzen tvoří několik bývalých provozních a technologických budov a rekonstruovaná úzkorozchodná lomová dráha. Budovy se zbytky zařízení se nalézají ve zrušeném vápencovém lomu Paraple, v krajině Českého krasu, nedaleko cesty ze Sv. Jana pod Skalou na Karlštejn. Návštěvník může po celý rok volně procházet po vyznačených stezkách a podle názorných informačních tabulí získat představu o způsobu těžby, dopravy a zpracování vápence.

TIP HN: Už 23. května se ve skanzenu tradičně uskuteční Muzejní noc. V letošním roce se tu bude soutěžit o poklad pana Solvaye. Součástí netradičních prohlídek v historických kostýmech bude i noční provoz lomové dráhy. Začátek akce je ve 20 hodin, poslední prohlídka o půlnoci. Doporučuje se přinést si vlastní svítilny.

24. Břeclav-Pohansko: muzeum v přírodě
Experimentální archeologická osada zahrnuje tři lehké objekty moderního československého opevnění.

25. Skanzen Altamira v Kosmonosích
Historický skanzen vytvořený dětmi, kde je raritou pravý český Stonehenge, zahrnuje pekařskou, tkalcovskou, keramickou a metalurgickou dílnu i dílnu na tavbu bronzu. Veřejnost sem může zavítat od dubna do října každou sobotu od 9 do 12 hodin. V případě zájmu o exkurzi s odborným výkladem (pro větší skupiny) pište na exkurze@altamira.cz.

26. Podorlický skanzen Krňovice
Skanzen u Třebechovic pod Orebem je napěchovaný slovanskou historií od zpracování lnu přes traktory až k pivovarnické megalednici.

Přímo v provozu
27. Jaderná elektrárna Temelín
Už sám název jaderná elektrárna vzbuzuje obavy a respekt. Možná proto je to ideální místo, kam vzít starší děti, žáky druhého stupně základní školy nebo středoškoláky. Přímo do elektrárny se žádná exkurze kvůli bezpečnostním opatřením nedostane, ale v informačním centru v renesančním zámečku Vysoký Hrádek kousek od elektrárny si budete připadat téměř jako v provozu. A je to tam dokonce lepší, protože na mnoho věcí je dovoleno sáhnout a vyzkoušet si je.
Do samotné elektrárny se dá nahlédnout prostřednictvím 3D filmu Uskutečněná utopie, který nahlíží například do jaderného reaktoru, kde probíhá štěpná reakce jader atomů uranu. Při prohlídce s průvodkyní se s pomocí počítačových ukázek a animací děti seznámí s funkcí jaderné elektrárny, s hlavními zařízeními i se základy reaktorové fyziky a bezpečnosti. Přes sklo mlžné komory se na vlastní oči přesvědčí, jak je naše okolí prošpikováno částicemi přírodního ionizujícího záření. Individuální návštěvníci si prohlédnou expozici a program v kinosále, návštěvu s průvodcem ideálně pro skupinu je potřeba domluvit předem.
Na místě je k dispozici také menší občerstvení s nanuky a sladkostmi, ale na oběd si zajeďte raději do Hluboké nad Vltavou, kde na vás čekají další výletní možnosti, například zámek Hluboká nebo zámek a zoo Ohrada.

28. Automobilka TPCA v Kolíně
Exkurzi v provozu je možné absolvovat také v továrně automobilky TPCA, ovšem za určitých omezení. Z důvodu bezpečnosti se smějí zúčastnit exkurze pouze děti starší deseti let. Návštěvu si musíte předem domluvit na čísle 321 777 111 a pouze na úterý a čtvrtek od 15.30 hodin. Termíny jsou na hodně dlouho dopředu plné.

29. Vodní elektrárna Hučák
S ekologickou výrobou energie můžete děti seznámit například v informačním centru malé vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové, kde jsou objasněny principy a možnosti využití síly vody, větru, slunce a biomasy, tepelného čerpadla a geotermální energie.

TIP HN: Seznam elektráren přístupných veřejnosti po celém území ČR: www.cez.cz/cs/energie-a-zivotni-prostredi.

30. Letiště Ruzyně
Letiště Praha organizuje dvouhodinové exkurze pro všechny věkové skupiny na odbavovacích plochách letiště a přímo v leteckém provozu, v těsné blízkosti letadel a terminálů, u hasičů a v cargo zóně. Exkurzi je potřeba předem objednat telefonicky nebo e-mailem.

31. Sklárna a minipivovar Harrachov
Při exkurzi ve výrobních provozech sklárny můžete zhlédnout kompletní postup zpracování skla ručními technologiemi. Součástí prohlídky je i unikátní, sto let stará historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou.

32. Ruční papírna Velké Losiny
Součástí prohlídky Ruční papírny a muzea ve Velkých Losinách je exkurze ve výrobně a technickém zázemí provozu.

33. Modrotisk v Olešnici
Modrotisková dílna se datuje v Olešnici na Moravě už od roku 1816. Seznámit se s touto technikou potiskování textilu máte s dětmi možnost během prohlídky dílny s ukázkovou výrobou. Podle návodu na webu si ji můžete doma i sami vyzkoušet.

V království hraček
34. Muzeum stavebnice Merkur
Merkur je nejen název jedné z planet, ale také stavebnice, která v minulém století nechyběla snad v žádné české domácnosti. Její historie se v Polici nad Metují datuje od roku 1920, od roku 1925 se začaly prodávat modely se systémem spojování kovových částí šroubky a matičkami, který se dochoval dodnes.
Součástí interaktivní výstavy, která historii této hračky mapuje, je i nejstarší stavebnice a různé historické a současné exponáty z kovových dílků. Stojí tu Eiffelova věž, obrovské Ocelové město nebo velké kolejiště Merkur „O“ v měřítku 1:45. Traktory, jeřáby, bagry a další vozítka mají zcela reálnou podobu. Je povoleno s nimi hýbat a zkoušet, co to udělá. Varování pro rodiče: nejste-li dostatečně odolní, vezměte si s sebou značnou finanční zásobu. V muzeu lze totiž zakoupit současnou produkci firmy.

35. Muzeum hraček Měčín
Nádhernou sbírku českých dřevěných hraček ze Skašova objevíte v Muzeu hraček v Měčíně na Klatovsku. Hračky se v nedalekém Skašově vyráběly už na počátku 18. století převážně ze smrkového dřeva. Základním výrobním postupem bylo soustružení, soustruh byl poháněn nožním šlapadlem, později, ve 40. letech 20. století, byl tento pohon nahrazen elektrickým. Hračky se pak natíraly a zdobily barvami.

36. Východočeské muzeum v Pardubicích
Sbírka hraček mapuje jejich historii od druhé poloviny 19. století po současnou produkci. Unikátnost sbírky tkví především v její rozmanitosti. Jsou v ní zastoupeny hračky z dobové tovární produkce, lidové hračky domáckých výrobců i ty, které si děti vyráběly samy.

37. Horácké muzeum
Zajímavá expozice v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě představuje vedle lidové kultury severní části moravského Horácka nebo průřezu vývoje lyžování na Novoměstsku od počátků 19. století také třídu z 30. let
20. století, která slouží k volnému užití všech věkových skupin návštěvníků. Dětsky vděčný je také tzv. Mlejnek z Víru, což je soubor dřevěných figurek poháněných vodním kolem.

38. Benátky nad Jizerou
Velkým lákadlem obsáhlé výstavy starodávných dětských hraček v Muzeu Benátek nad Jizerou jsou domečky pro panenky a v letošním roce zprovozněný model kolejiště.

39. Muzeum miniatur v Praze
Mikrokniha o rozměrech 0,9 x 0,9 mm, Eiffelova věž uvnitř višňové pecky, repliky slavných pláten a mnoho dalších mini-pidi-exponátů, které bez sklíčka mikroskopu nelze spatřit, uvidí děti v expozici ve Strahovském klášteře.

40. Miniuni v Ostravě
Nemusíte opustit hranice naší země, a přesto můžete s dětmi navštívit šikmou věž v Pise nebo sedm divů světa. Celkem 34 modelů významných světových staveb, ale také systém jezírek s modelem lodi Stefan Bathory nebo železniční trať se zahradními vláčky na vás čekají v areálu Miniuni v Ostravě.

41. Boheminium v Mariánských Lázních
Procestujte celou Českou republiku během jednoho dne. Překvapí vás dominanty nebo známé památky z různých krajů.

Mezi strašidly
42. Muzeum strašidel v Plzni
Podzemí v samotném centru Plzně ukrývá ve sklepení bývalého hostince svět strašidel. Většina z nich jsou „místní“ z plzeňských legend. Vodníkům, čarodějnicím, saracénskému čertovi, ohnivému psu a drakům vévodí bájný kníže Radouš. V muzeu se ledacos hýbe, bliká a svítí a ozývají se tu strašidelné zvuky. Děti si tady nejvíc užijí jízdu vláčkem, volání do kmene stromu na skřítka Duchmause i malé dětské divadlo, kde se hrají nejen strašidelná představení.
Prohlídka podzemí, kterou je třeba s předstihem objednat, je možná pro skupiny i s průvodcem. Trvá asi tři čtvrtě hodiny a návštěvníci během ní hledají v podzemí pohádkový poklad. Kouzelnické a strašidelné propriety, masky, stolní hry jsou k dostání v čarokrámku u Rudouše.

43. Hrad Loket
Nejpůsobivější částí expozice hradu Loket, který se nachází osm kilometrů východně od Sokolova, jsou prostory, kde bylo vykonáváno útrpné právo. Obžalovaný se po jeho aplikaci většinou doznal. Ze čtyř pater bývalého vězení se ozývá srdceryvný křik, sténání a skřípání. V jednotlivých kobkách se pohybují figuríny v životní velikosti a předvádějí různé způsoby mučení. Velmi názorná expozice spíš pro starší děti.

44. Olešnické muzeum strašidel
Ve sklepení bývalé ledárny pivovaru v Olešnici na Blanensku vznikla expozice, kde straší hejkal, hastrman, bludička, polednice i divoženka. Strašidla jsou hlavními hrdiny pověstí Olešnicka, které expozice představuje na informačních panelech.

45. Pelhřimov
Strašidelné exponáty ve sklepení domu č. 17 na Masarykově náměstí jsou replikami nadpřirozených bytostí, které se kdysi v okolí Pelhřimova vyskytovaly.

46. Pohádkový sklep strašidel Ostrava
Ve strašidelném sklepení se nachází pět strašidelných komnat: pavoučí místnost, peklo, pirátský ostrov, síň průmyslových strašidel a pohádkové říše. Děti se tu mohou setkat s francouzskou čarodějnicí, zazděnou princeznou nebo hejkalem obecným. Prohlídková trasa je ozvučená a zpestřená tak, aby se vyhnula negativnímu hororovému působení.

47. Roštejn
Noční prohlídky s duchy a strašidly na Roštejně nedaleko Telče se konají v pátek a sobotu v červenci a srpnu od půl desáté. Na prohlídku je vhodné si zamluvit vstupenky předem na tel.: 567 243 738. Na trase B v Malém ochoze se navíc nově vyskytují strašidla a příšerky českých zemí. Modely strašidelných postav jsou zhotoveny ve skutečné velikosti.

TIP HN: Pohádkový Roštejn pro děti z mateřských a prvního stupně základních škol proběhne na hradě Roštejně 16. až 17. června od 9 do 15 hodin. Na dvou scénách se budou konat divadelní představení, v předhradí mnoho doprovodných akcí a výtvarné dílny a cesta od parkoviště bude lemována dětskými soutěžemi.

48. Zámek Jezeří
Druhý okruh zámku Jezeří vede sklepením, kde se usídlila strašidla a pohádkové bytosti.

Ve světě zvířat
49. Zoopark Vyškov
Zoopark ve Vyškově se zaměřil na chov domácích a hospodářských zvířat ze všech koutů světa. V současné době zde našlo domov na 560 zvířat 119 druhů nebo plemen. Kromě skotu, koní, oslů a mnoha druhů drůbeže také velbloudi nebo lamy. Velkým lákadlem hlavně pro nejmenší je Dvoreček naší babičky, což je kontaktní zoo, kde si děti mohou kozy, ovce nebo prasata nejen pohladit, ale i vlastnoručně nakrmit. Návštěvu zvířat si mohou zpestřit řáděním na různých houpačkách, prolézačkách a jiných lákadlech. V létě se vstupné navyšuje, ale zároveň se rozšiřují i možnosti. Na jeden lístek lze kromě zoo navštívit také Dinopark, 3D kino a ještě se svézt se dinovláčkem. Na Vyškov si rezervujte celý den. Je tu také aquapark s krytým i venkovním provozem a letecké muzeum.

50. Zoo Chleby
Specialitou této maličké zoo u Nymburka jsou kontaktní zvířata jako ovce, kozy, buvoli nebo lamy. Větší obezřetnost se doporučuje při prohlídce dikobraza nebo leguána.

51. Zoopark Zelčín
Kromě návštěvy ovcí, pštrosů, králíků, ale také dikobrazů nebo opic v zooparku kousek od Mělníka se můžete projet po okolí na koni.

52. Chata Bábinka
Jedinečná možnost seznámit se s chovem lam alpak, včetně ručního zpracování vlny na opravdovém kolovrátku v Lísce u České Kamenice.

53. Hrad Rabí
Na hradě na horním Pootaví není problém spatřit největší živou včelu světa, včelí divadlo nebo letové produkce mírumilovných včelstev.

TIP HN: Rabiáda je den plný soutěží, bojů a klání, který se uskuteční 30. května. Letos na téma Šašci a komedianti. Celým dnem bude provázet divadelní seskupení Rajdo.

54. Obora Žleby
Zámek u Čáslavi s malou oborou stáda bílých jelenů, ale také stádem divokých prasat, muflonů nebo vodních ptáků. V květnu, červnu a září se tu navíc konají každý víkend ukázky výcviku dravců a sov, v červenci a srpnu denně mimo pondělí.

55. Obora zámku Častolovice
V zámeckém minizvěřinci v areálu zámku v Častolovicích na Rychnovsku jsou k vidění ptáci emu, kozy, ovce, morčata, králíci, prasata nebo lamy.

TIP HN: Zoologické zahrady často pořádají noční prohlídky. Přesvědčte se na webových stránkách zoologické zahrady ve vašem okolí, zda tam nemají pro letní měsíce noční prohlídky v nabídce.

Protáhni si kostru
56. Gibon park Rožnov pod Radhoštěm
Máte-li chuť strávit s dětmi aktivní den, vyzkoušejte Gibon park v Rožnově pod Radhoštěm. Nejmenší návštěvníci, kterým je většina překážek zapovězena, se vyřádí v dětském koutku s pískovištěm s indiánskou osadou. Ti o něco starší si už mohou troufnout na Dětský park s trampolínami s velkým množstvím skluzavek, prolézaček, skákadel a nejrůznějších překážek. A ti ještě starší mají téměř neomezené pole působnosti: od klidnějšího minigolfu po lanovou překážkovou dráhu dlouhou 423 metrů, která zahrnuje 30 úseků se 162 překážkami ve výšce až 5,9 metru nad zemí.
Ti nejodvážnější mohou vyzkoušet aquazorbing, kdy je člověk zavřený ve speciální plastové kouli naplněné vzduchem a kráčí po vodní hladině. Máte odrostlejší děti, které se nebojí zkoušet adrenalinové disciplíny? Nechte je vyzkoušet jedenáctimetrový G-jump. A na závěr si může dát celá rodina třeba závody na čtyřkolkách. Součástí areálu je také restaurace.

57. Ski areál Železná Ruda
Na ty úplně nejmenší tu čekají houpačky, prolézačky nebo dřevěný hrad. Ale čím jsou děti starší, tím více si můžou troufnout třeba na trampolínové a lanové centrum.

58. Relaxpark Pec pod Sněžkou
Pro nejmenší dětské hřiště, pro ty větší jízda na kladce, obrovské skluzavky, bobová dráha nebo trampolíny.

59. Mosty u Jablunkova
Kromě dětského zábavního parku s 21 dřevěnými prolézačkami a houpačkami je tu také lanové centrum pro nej-
menší, lezecké stěny, střelba z luku nebo simulované rodeo pro odrostlejší děti. Ceny jsou nízké a některé atrakce dokonce zdarma.

60. Adrenalin park Jeseníky
Terénní koloběžky, lanové centrum, obří houpačka, paintball nebo výlet na kanoi, to jsou jen namátkou vybrané disciplíny na ranči Orel v České Vsi u Jeseníku. Pro děti od tří do deseti let je určen dětský park s 15 metrů dlouhou lanovkou a zavěšeným tunelem.

61. Bobová dráha Kutná Hora
Více než 1,5 km dlouhá bobová dráha ve sportovním areálu Klimeška je unikátně položena na třech svazích. V areálu je také dětské hřiště, půjčit lze terénní čtyřkolky.

62. Bobová dráha Lipno
Bobová dráha přímo v obci Lipno nad Vltavou, součást areálu Slide Land Lipno s písečnou pláží či dětským hřištěm, je jedna z nejdelších v ČR.

63. Bobová dráha Altenberg
Kousek za hraničním přechodem Cínovec na vás čeká celý kilometr z kopce. Během dvou- až čtyřminutové jízdy překonáte výškový rozdíl 60 metrů.

Na železniční trati
64. Kolínská řepařská drážka
Je libo páru, nebo diesel? Na nádraží v Kolíně-Sendražicích máte možnost volby. Vždy v sobotu a v neděli se odtud můžete každou hodinu vydat s dětmi výletním vlakem na trať dlouhou necelé dva kilometry. Všude je znát, že se projektu Řepařské drážky věnují „nadšenci“ a že tu panuje rodinná atmosféra.
Pokud chcete, aby po vás a vašich dětech na tomto světě zůstala opravdová stopa, máte možnost přispět na stavbu této „velkodráhy“ zakoupením železničního pražce, který ponese vaše jméno. Kromě nádražní budovy, výtopny a železničních vagonů si tu můžete prohlédnout i expozici věnovanou historii Kolínské řepařské drážky a dalším Polabským řepařským drážkám. Nádraží je zpřístupněno v sezoně od května do září o víkendech mezi desátou a šestnáctou hodinou, v době letních prázdnin mezi devátou a sedmnáctou.

65. Průmyslové muzeum Mladějov
Součástí muzea na Svitavsku, s expozicí železniční, silniční, stavební a zemědělské techniky a energetiky, je unikátní 11 km dlouhá úzkorozchodná trať s parním provozem. Pořádají se tu sobotní a noční jízdy. Na 4. července jsou připraveny oslavy 90. výročí založení muzea. Kromě jízd se chystají i vystoupení mažoretek, šermířů či loutkového divadla, jízdy na koních nebo živá hudba. V plánu je i výstava speciálních důlních a povrchových vozidel.

66. Muzeum průmyslových železnic Zbýšov
Celkem sedmkrát (30. 5., 27. 6., 11. 7., 25. 7., 8. 8., 29. 8., 26. 9.) vždy od 10 do 18 hodin každou celou hodinu (v případě zájmu i častěji) vyjedou vlaky z MŽP Jindřichův Důl ve Zbýšově na Ostravsku. V těchto dnech lze také zhlédnout expozici lokomotiv, vozů a techniky. Mimo vyhrazené dny je muzeum otevřeno po dohodě.

67. Posázavský Pacifik
Občanské sdružení Posázavský Pacifik pořádá jízdy z Prahy za koupáním na Máchově jezeře, další trasa vede z Prahy přes Český Šternberk do Kácova a výletní vlaky se vypravují také z Kolína do skanzenu v Kouřimi.

68. Tanvald – Harrachov
Dvanáct kilometrů dlouhá trať zvaná také Polubenka vozí návštěvníky nádhernou jizersko-krkonošskou přírodou. Muzeum v bývalé železniční stanici Kořenov je otevřené od 30. května do 30. září.

69. Pošumavská jižní dráha
Nejkratší mezinárodní železnice na světě překračuje česko-bavorskou hranici v Novém Údolí nedaleko Stožce. V letní sezoně se tu pořádají jízdy replikou praní lokomotivy. Děti si mohou zazvonit na lokomotivní zvonec a rozhodnout se, zda chtějí využít k cestě za hraniční čáru rychlík či osobní vlak, který zastaví i na „zastávce U břízy“. V červenci a srpnu je denně otevřené také minimuzeum v historickém chladicím vagonu.

TIP HN: Historické jízdy motoráčků se pořádají na mnoha místech České republiky. Některá z nich je možná právě ve vašem okolí. Podívejte se na www.kzc.cz.

70. Muzeum Rosice nad Labem
Expozice muzea je umístěna v bývalé vodárně na nádraží v Rosicích nad Labem v těsné blízkosti Pardubic. V pěti samostatných místnostech je k vidění mnoho z historie železnice a městské dopravy i zmenšená modelová železnice.

71. Vagonářské muzeum ve Studénce
Ve třech poschodích zámku ve Studénce na Ostravsku se seznámíte se způsobem dopravy od středověku přes koněspřežky až po minulé století. Součástí expozice je i funkční modelová železnice.

72. Železnice v Jindřišské
Pro malé i velké milovníky železnice je určena výstava modelové a zahradní železnice ve druhém až čtvrtém patře Jindřišské věže v Praze. Výstava trvá do 30. června letošního roku.

Ve svém (vodním) živlu
73. Aquadrom Most
Aquadrom v Mostě je částečně zastřešen, takže jej lze navštěvovat celoročně. Při zakoupení vstupenky do vnitřního aquadromu se návštěvníci mohou pohybovat mezi venkovním areálem a vnitřní částí přes turnikety. Větší a aktivnější děti ocení dva zakryté tobogány, divokou řeku, masážní trysky nebo lezeckou síť. Pro nejmenší je tu malý bazének se soustavou chrličů vody nebo dětský bazén pro výuku plavání. Venkovní část zahrnuje tři bazény se skluzavkou, travnatou pláž a terasu. Pokud budete mít chuť si od vody odpočinout, můžete si zahrát venkovní minigolf.

74. Aquapark Vodní svět Kolín
V areálu funguje aquapark s tobogánem, trojskluzavkou, menší dětskou skluzavkou a vlnobitím, v sezoně letní plovárna, ale také beachvolejbal, tenis nebo dětské dopravní hřiště.

75. Městská plovárna Louka ve Znojmě
Kromě dvou bazénů pro dospělé nabízí koupaliště v blízkosti Louckého kláštera také bazén pro neplavce a dětské brouzdaliště. Mezi koupáním je možné zahrát si beachvolejbal nebo stolní tenis. Pro nejmenší je tu dětské hřiště s prolézačkami a pískovištěm.

76. Aquapark Frenštát pod Radhoštěm
Rozsáhlý venkovní areál zahrnuje bazény, brouzdaliště, tobogán, vodní skluzavku, proudový kanál, hřiště na beachvolejbal a stolní tenis.

77. Rekreační areál Kristýna u Hrádku nad Nisou
U jezera s čistou podzemní vodou jsou dobré podmínky pro koupání, surfování i rybaření. Od května do září se tu můžete ubytovat ve čtyř- nebo pětilůžkových chatkách. Příhodná poloha nabízí nejen koupání a různé druhy sportů, ale i výlety do Polska nebo do Německa.

78. Koupaliště Michal v Sokolově
K dispozici na přírodním koupališti je trojskluzavka, vodní trampolíny, šlapadla, dětské hřiště nebo kuželky.

79. Rekreační oblast Štěrkoviště v Otrokovicích
Areál koupaliště je v přírodním prostředí, základ tvoří vyhřívaný bazén se skluzavkou a brouzdalištěm, obklopené travnatými plážemi. Sportovní využití: volejbal, nohejbal, ping-pong.

80. Vodní nádrž Žermanice
Žermanickou přehradu svírají obce Lučina, Dolní Domaslavice a Soběšovice mezi Českým Těšínem a Frýdkem-Místkem. Z travnatých pláží je pozvolný sestup do vody s písečným dnem. Kromě sportovních hřišť je tu také dětské hřiště a sprchy.

Kam rádi chodíte s dětmi?
Lucie Steinhauserová
mladší sestra hudebního dua Sestry Steinovy
V Praze nás to kromě tradičních míst jako zoo nebo Národní muzeum v poslední době moc bavilo na Petříně ve Štefánikově hvězdárně (samozřejmě po nezbytné návštěvě zrcadlového bludiště a projížďce na poníkovi u výstupu z lanovky). Mají tam mnoho interaktivních aktivit pro děti a vyčerpávající a zajímavý výklad. Naše klasika jsou pravidelné návštěvy Toulcova dvora v Hostivaři, ať už při skvělých akcích nebo jen tak na odpolední procházku a prohlídku farmy.

Karolina Kamberská
starší sestra z hudebního dua Sestry Steinovy
Osvědčil se nám hrad Točník, v teplém období se tu konají vtipné víkendové akce. Loni byly děti nadšené z víkendu s domácím zvířectvem, tolik mláďat pohromadě nikdy neviděly a leckterá si mohly i pohladit nebo pochovat. Dceru moc bavil Den řemesel ve skanzenu ve Vysokém Chlumci u Příbrami, kde si mohla leccos vyzkoušet, jen pro staršího syna už
to byla až moc velká romantika.
Doporučuji také Tarzanii a provazové světy všeho druhu, což je oblíbená zábava starších dětí, ale pozor. Než se do nějakého vypravíte, zjistěte si výškový limit, aby místo zážitku nepřišly slzičky. Často také pouštějí na dráhu jen děti nad 130 nebo 140 cm a jednoduchá „miminkovská“ dráha už nemusí vaše děti bavit.
A ještě jeden kulinářský tip na restauraci Zámecký had v Dobřichovicích – jedno z mála míst, kde se dá dobře najíst s malými dětmi, rodiny tu mají vlastní místnost s židličkami a dobře vybaveným hracím koutem.
Jídla pro děti jsou levná a dobře vybraná pro jejich konzervativní vkus.

Lenka Vlasáková
herečka
Přes týden trávíme hodně času v mateřském centru Na houpacím koni na Smíchově, kam chodí děti na kroužky.
V létě rádi zajdeme do zoologické zahrady, funguje tu dětská zoo s domácími zvířaty. Její součástí je i malý bazén.
Naším oblíbeným místem v Praze jsou také Žluté lázně s dětským hřištěm. Z výletů mimo hlavní město můžu doporučit Regionální muzeum a galerii v Jičíně. V tamní interaktivní expozici si děti vyzkoušely mlít zrní v kamenném mlýnku nebo tkát a přitom hledaly historické mince.

IN.IHNED.CZ autoři: Barbora Jungerová, Tereza Hromádková