Adventní Vídeň září čtyřiceti tisíci světly a na trzích voní punč

"Co v punči pijeme?" reaguje udiveně paní u stánku na můj dotaz. "Pomerančovou šťávu, víno, cukr a koření. Je to sladké a dobré," směje se mé nedůvěřivé otázce. "A dá se z toho opít? Jak je to silné, kolik to má alkoholu?" ptám se ještě.

"Myslím že ne. No, existují jisté okolnosti, kdy bychom některé přistihli, ale ne u jednoho stánku, nýbrž až poté, co nasbírali 'celou sérii' z mnoha stánků a smíchali to například s pivem, se svařeným vínem, jiným punčem či s kořalkou. Ovšem existuje také takzvané turbo, kdy se do punče přidává kořalka. Pak je relativně silné," říká sympatická prodavačka.

"Tady tento stánek je sherry-punč, existuje tu už mnoho let a je všeobecně známo, že právě náš punč je vynikající. Neprodáváme tu do vlastní kapsy, kdežto pro děti, které trpí nemocemi svalstva," uzavírá svou rozpravu paní za pultem.

Pod Stromem srdcí

Nejdelší historií z vídeňských vánočních trhů se může pyšnit Christkindlmarkt na prostranství před radnicí. Privilegium k pořádání prosincového trhu tu obchodníci a řemeslníci získali od císaře Albrechta II. už v roce 1294. Zatímco tehdy měl trh zajistit zásobování vídeňského obyvatelstva, dnes je tu spíš pro radost a zdaleka už neslouží jen Vídeňanům.

Do rakouské metropole se každoročně sjíždějí statisíce návštěvníků z celého Rakouska i ze zahraničí. "Stromy tu jsou ozdobeny velmi pěkně a s fantazií, ale ten nejslavnější a nejoblíbenější je Herzerlbaum neboli Strom srdcí zde za mnou. Je to zvláštní místo pro setkání zamilovaných, kteří sem ve vánočním čase přicházejí z celého světa. Mnozí se tu pod tímto stromem zasnoubili a přicházejí pak i později, aby zavzpomínali," říká paní Evelyn Mikschová, tisková mluvčí adventních trhů, a ukazuje na obrovská červená srdce zavěšená v koruně mohutného stromu před okázalou budovou Nové radnice.

Postavena byla v letech 1872 - 1883, aby nahradila starou radnici. Jejímu přednímu průčelí pak dominuje 97,9 metru vysoká věž, na jejíž špici ještě stojí mohutná, šest metrů vysoká socha rytíře v brnění. V období adventu ovšem celé přízemí radnice patří dětem.

"Vídeňský adventní zázrak klade velký důraz na to, aby se hodně věnoval dětem. Říká se o něm - a já se domnívám, že právem - že je to v Evropě nejpřátelštější vánoční trh právě k dětem," chválí akci paní Evelyn.

Obrovská slavnostní síň táhnoucí se po celé délce budovy je plná dětí. Tady přímo v prostorách radnice si mohou vyzkoušet pod odborným dozorem lidová řemesla, nazdobit vlastnoručně vyrobené dárky nebo upéct vánoční cukroví.

Rodičům vstup zakázán - jako by bylo napsáno u vstupu do každé z kójí, kde je pro děti připraven nějaký zajímavý program. Zatímco děti uvnitř radnice pečou, zdobí a vyrábějí dárečky, rodiče houfně před radnicí popíjejí, baví se a nakupují.

Na vídeňských adventních trzích můžete koupit téměř cokoliv. Nejvíce je zde stánků s cukrovím, čokoládovými bonbony a želé, vánočními ozdobami, svíčkami, drobnými dárky a hračkami. Nechybí ale ani pekařství s tradičními výrobky, jako je například Südsteirisches z hruškových křížal, tmavý Kletzenbrot k odpolednímu čaji nebo světlá adventní štola, která se jí hlavně ke snídani.

Najdete tu ale i stánek narvaný doslova k prasknutí třeba vonícími uzeninami anebo hned vedle stánek plný skvělých sýrů.
Jak se tam dostat

Vlakem
Příjemnými vlaky EC s restauračním vozem urazíte trasu z Prahy do Vídně za 4 - 4,5 hod.
Jak na to

Vídeňské trhy
Vídeňský Christkindlmarkt (Rathausplatz), Vánoční vesnička na náměstí Maria-Theresien-Platz, Starovídeňský Christkindlmarkt (Freyung), Vánoční vesnička na zámku Belvedere aj.

Kde se ubytovat
Hotel Rathaus Wein and Design
Lange G. 13, www.hotel-rathaus-wien.at

Designový hotel****, kde se každý pokoj jmenuje po jednom významném rakouském vinaři.

http://cestovani.ihned.cz autor: Lumír Pecold