Chodskem

Dnešní tip spojuje nejznámější místa Chodska. Rekreační délka trasy umožňuje vychutnat krajinu i památky a i pro hodně horký den poskytuje dostatek příležitostí k občerstvení. Naše červená značka začíná v Domažlicích na náměstí. Přijedete-li do Domažlic vlakem, musíte na náměstí překonat navíc 1,5 km. Nejprve vás zvu na místo slavné husitské bitvy na Baldovském návrší (3 km) s nádherným výhledem na město. Se žlutou značkou procházíme zástavbou Týnským předměstím po poklidné silnici na sever. Za městem budeme mít vpravo rybník s možností koupání. Nedaleko něj odbočíme ze silnice vpravo na cestu, míjíme chatovou osadu a stoupáme na vlastní návrší s barokní kapličkou a základy památníku z roku 1931 na počest husitského vítězství nad pátou křižáckou výpravou 14. 8. 1431. K otevřenému střetnutí křižáckého vojska s husity vlastně nedošlo, neboť armáda o sto tisících mužů při zaslechnutí husitského chorálu ustoupila. S pokračující žlutou značkou sejdeme zpět k silnici. Po ní vstoupíme kolem archeologicky prozkoumaného mohylového pohřebiště z doby bronzové do Luženiček s novodobou kaplí a dál do Luženic, nad nimiž vpravo je dominantní památná Luženická lípa s obvodem kmene 340 cm. Na silniční křižovatce za obcí si vybereme levou, která nás dovede do Draženova (7) s barokní kaplí. V této kdysi privilegované chodské vsi se narodil a žil Kryštof Hrubý, vůdčí osobnost Chodů ve sporu s W. M. Lamingenem, známá z Jiráskova románu Psohlavci. Na rodném statku je pamětní deska.
Místní komunikace nás vyvede na návrší k poutnímu místu Dobrá Voda (8,5) s kaplí P. Marie Pomocnice křesťanů, postavené na půdorysu řeckého kříže z konce 19. století. Nedaleká studánka se skrývá ve zvlášť postavené kapličce. Teď stoupáme lesem na Václavkovu horu a z ní sejdeme na rozcestí pod Hrádkem (11). Zde žlutá značka končí na červené, s níž se dáme vpravo. Na Hrádku nad ovocnými sady stojí pomník Jana Sladkého Koziny, popraveného po potlačení chodského povstání v roce 1695 v Plzni. Cesta střídavě lesem a otevřenou krajinou sestoupí do Trhanova (13). Obec vznikla kolem zámku, který si tu nechal postavit Lamingen jako správní centrum rozlehlého panství. Pamětní deska na zámku připomíná, že se v něm narodil Josef Thomayer, známý lékař a literát.
Prakticky jen železniční tratí je oddělen Trhanov od Chodova (14,5). Na protějším okraji obce najdeme parčík s památníkem Jana Husa a smírčí kříž. Teď už nás čeká největší dnešní výstup: nejprve po silnici a pak lesní cestou na Výhledy (17), kde stojí pomník Jindřicha Šimona Baara. Toto místo s přiléhavým názvem poskytuje výhled na celé Chodsko. Teď už nás čeká zeleně značená Baarova stezka, která nás svede nejprve lesem souběžně se silnicí a pak po silnici do Klenčí pod Čerchovem (20,5) s barokním kostelem sv. Martina s kryptou Lamingenů a Stadionů pod hlavním oltářem. V Baarově domě je muzeum zdejšího rodáka J. Š. Baara. Na zdejší Staré poště v čp. 4 nocoval v roce l799 při průchodu ruských vojsk z italského tažení generál Suvorov. V závěru nás čeká půlkilometrová cesta k železniční stanici na okraji města.

IN.iHNed.cz autor: Jan Stráský