Děčínsko

Děčín leží po obou březích Labe při ústí Ploučnice v hlubokém údolí lemovaném srázy Pastýřské stěny a Stoličné hory. Vévodí mu na skalnatém ostrohu nad soutokem zámek s Růžovou zahradou. Město dalo název Děčínské vrchovině, Děčínským stěnám a Děčínskému Sněžníku, v nichž si dnes volíme cíle tradiční a oblíbené pěší trasy. Má délku příhodnou pro kratší podzimní den. Z jejího cíle v Libouchci (22,5 km) se lze busem vrátit do Děčína. Na trase leží dvě skalní města – Ostrovské skály a Tiské stěny. Zvolenou délku prohlídky obou skalních měst po místním značení je nutno k uvedené kilometráži připočítat. Občerstvení na trase je ve Sněžníku, u Tiských skal, v Tisé, Libouchci nebo v Ostrově.
V Děčíně začíná červená značka na levém břehu Labe a stoupá Pastýřskou stěnou ke skalní vyhlídce nad Tyršovým mostem proti zámku. Zdejší restaurace u přilehlé zoologické zahrady byla postavena v roce l905 jako napodobenina hradu. Lze se sem z labského nábřeží dostat také výtahem. S červeně značenou Tyršovou stezkou přejdeme dvakrát silnici, než se chvíli přidržíme třetí silnice a po 1,5 km z ní odbočíme vpravo k lesnímu výstupu na rozcestí Pod Koňskou hlavou (8). Naše červená značka, provázená připojivší se zelenou, nás pak na Koňskou hlavu (668 m) vyvede. Odtud můžeme odbočit vpravo k Drážďanské vyhlídce nebo pokračovat s oběma značkami na Děčínský Sněžník (10). Mohutná pískovcová stolová hora (723 m) s vrcholovou plošinou a kamennou rozhlednou z roku 1864, která byla opravena a nově zpřístupněna v roce 1992, poskytuje daleký kruhový výhled.
Od rozhledny sestoupíme z plochého vrcholu po silnici do horské vsi Sněžníku (12) s novodobou kaplí. Cesta za obcí opustí silnici vpravo a provede nás pohodlně lesním komplexem do Ostrova (15). Už před obcí narazíme na věže pískovcového skalního města v mělkém údolí Ostrovské Bělé, které se táhnou po obvodu údolí na sever od obce. Stěny a věže vyhledávají horolezci. Červená značka pokračuje na jih a provede nás okrajem západní části skalního města zvané Volské kameny. Dojdeme k turistické chatě nedaleko Tisé (17,5). Odtud se nejprve stále s červenou značkou dostaneme na Skalní náměstí, odkud vedou dva značené okruhy 2 km dlouhé naučné stezky Tiské skály zvané Malé a Velké stěny. V Malých stěnách je 19 a ve Velkých stěnách 56 číslovaných skalních útvarů. Tiské skály je rozsáhlé skalní město, které vzniklo rozrušením pískovcové tabule do četných sloupů, věží a stěn s mnoha roklemi, soutěskami, „náměstími" a skalními převisy.
Ze Skalního náměstí sestoupíme do obce s pozdně barokním kostelem sv. Anny nebo rovnou pokračujeme po žluté vlevo. Zvolíme-li obec, musíme dojít zpět na žlutou značku od kostela po silnici vlevo, kde ji žlutá značka u posledních stavení přetíná. Teď nás čeká pohodlná sestupová lesní cesta kolem ojedinělých skalních útvarů. Z lesa vyjdeme u Liboucheckých rybníčků. To už jsme téměř na okraji Libouchce s kostelem sv. Tří králů a sousoším Kalvárie. V obci se nachází zpustlý renesanční zámek a my se můžeme přesvědčit, jak se daří jeho obnova. Žlutá značka nás provede obcí až k žst. Libouchec (22,5).

Trasa: 1. Děčín, Tyršův most – červená: Pod Koňskou hlavou (8) – 2. Děčínský Sněžník (10) – 3. Sněžník (12) – 4. Ostrov (15) – 5. Tiské skály – 6. Tisá (17,5) – žlutá: 7. Libouchec, žst. (22,5)

Mapa: Národní parky České a Saské Švýcarsko, 1:50 000, edice KČT č. 12

IN.iHNed.cz autor: Jan Stráský