Dejte si baklavu, zachráníte kus historie

Lednicko-valtický areál má spoustu památek, právě proto se ale na všechny nedostávají finance. A tak se zdejší parta nadšenců rozhodla zachránit opomíjenou maurskou vodárnu. Jdou na to stylově. Zřídili tu infocentrum, kde dostanete i tradiční arabské zákusky.

Maurská vodárna z konce 18. století je mezi stavbami v Lednicko-valtickém areálu tak trochu popelkou. Vypadá nádherně, ale sousedí se spoustou monumentálnějších památek, takže nepoutá tolik pozornosti, kolik by si zasloužila. Kousek od ní se majestátně tyčí zámek Lednice, nedaleko se k nebi vypíná exoticky působící rozhledna Minaret. V areálu, který od roku 1996 patří do seznamu kulturního dědictví UNESCO, zkrátka není o skvostné stavby nouze a stát na údržbu všech nemá peníze.

Maurská vodárna byla až do loňského léta po několik desítek let veřejnosti nepřístupná, omítka se z ní loupala, stěny vlhly. "Chodím se do parku často procházet a tahle stavba se mi vždycky líbila. Mrzelo mě ale, že vodárna chátrá a lidé se z ní nemůžou těšit," vysvětluje Michaela Cibulková z Lednice, majitelka hotelu, která má slabost pro architekturu. Všimla si, že se u vodárny lidé často zastavují a zvenčí ji obhlížejí. "Spousta z nich určitě uvažovala, jaká je asi historie té stavby a co se skrývá uvnitř. Takže jsem začala přemýšlet nad tím, jak by se vodárně dal znovu vdechnout život."

Záchrana na poslední chvíli

Stavba v maurském slohu, která se romanticky zrcadlí na hladině Dyje, patří k nejstarším zachovaným zařízením svého druhu v Česku.Vodárna s exoticky působící fasádou původně sloužila Lichtenštejnům jako parní lázně a současně pomáhala zavlažovat zámecký park a skleník. Turbíny, které v ní byly umístěny, navíc vyráběly elektřinu pro zámek i pro část obce Lednice.

Těžko říct, jak by vodárna dopadla, kdyby se jí loni neujala parta nadšenců s paní Cibulkovou v čele. "Domluvili jsme se s vedením zámku, že v maurské vodárně otevřeme turistické informační centrum." Dobrovolníci pak objekt sami uklidili, vymalovali a jednoduše zařídili v orientálním stylu, jak napovídají už polštářky na kamenných lavicích před vstupem.

"Lidi si u nás můžou vzít nebo koupit materiály o Lednicko-valtickém areálu, prodáváme také upomínkové předměty a občerstvení," doplňuje Michaela Cibulková s tím, že výtěžek půjde na opravu vodárny.

Občerstvení v maurském stylu

Spíš než brožurky nebo suvenýry lákají ale návštěvníky do informačního centra tradiční orientální zákusky podávané ke kávě či čaji. Kdo je jednou ochutnal, možná se do Lednice vrátí právě jen kvůli nim. "Cukrář z Tunisu pro nás dělá třeba maličké baklavy a další dobroty z medu, ořechů, fíků a jiných tradičních arabských přísad. Jakmile je v informačním centru vystavíme, hned se po nich zapráší," říká paní Cibulková. "I já sama mám pro naše cukrovinky slabost."

A zatímco si budete na některé z nich pochutnávat, obsluha centra vám povypráví o minulosti vodárny a odpoví i na další otázky související s lednickým zámkem. Třeba z jakého stromu pochází bachratý zelený plod, který je na ozdobu vystaven na pultě informačního centra. "To je maklura jablkovitá, dříve se jí říkalo pomerančovka jablkovitá," vysvětluje Jana Mirošová, která nám ve vodárně vaří kávu. Dozvídáme se také, že vzácný strom pochází z jihu Spojených států a lednický park je jedním z mála míst v České republice, kde je k vidění jeho vzrostlý exemplář. Kromě něj si Lichtenštejnové přivezli z cest spoustu dalších zajímavých stromů a keřů, kterým se na teplé jižní Moravě dobře daří.

Milion lidí ročně

V maurském stylu není v Lednicko-valtickém areálu jen vodárna, ale i šedesátimetrová rozhledna Minaret z let 1794 až 1804, která patří k nejstarším vyhlídkovým věžím na území České republiky. Další oblíbenou zastávkou už od dob Lichtenštejnů je pak umělá hradní zřícenina Janův hrad, vybudovaná uprostřed bažin asi čtyři kilometry od Lednice.

Na chráněné Lednické rybníky plné štik a kaprů zase shlíží krásný Hraniční zámeček, postavený začátkem 19. století přesně na hranici mezi Markrabstvím moravským a Dolním Rakouskem. I díky němu se roční návštěvnost parku odhaduje až na milion příchozích ročně.

Vlastní cestou

Nejvíc turistů ale přitahuje zámek Lednice, jehož fasády se zrovna rekonstruují. "Působím tu už dvaatřicet let a jsem šťastná, že se zámek konečně opravuje," říká kastelánka Ivana Holásková. Její zámecký byt s vysokými stropy se těžko vytápí a právě teď má před okny lešení, ale kastelánka si nestěžuje. "Není na co, tohle je práce snů," usmívá se.

Státní zámek Lednice ročně navštíví asi 350 tisíc lidí a paní kastelánka snaží návštěvníkům nabízet stále něco navíc. "Pokud nezamrzne řeka, což se stává málokdy, jezdí po ní lodičky. Můžete si na nich dát svařák," upozorňuje Holásková. "Zámek má od začátku listopadu zavřeno, protože se nedá vytápět, ale předem objednaným skupinám turistů se otevírá. Mimo sezonu je ale o víkendech přístupný palmový skleník, kde se zahřejete."

"Mě osobně hodně potěšilo, že se k nám z pražské galerie Dox přesunula úžasná výstava architektonických modelů Jana Kaplického," svěřuje se kastelánka. Výstava o jeho díle s názvem Vlastní cestou je nicméně umístěna v jízdárně lednického zámku, kde si ji můžete prohlédnout nejméně do konce roku.

Nálada v krajině

Zajímavé jsou také velkoformátové fotografie rozmístěné podél cest v parku. Jde o práce absolventů fotografických kurzů South Moravia Photoworkshop, které v Lednici několikrát do roka vedou fotografové zvučných jmen, jako jsou Jiří Turek, Jindřich Štreit, Antonín Kratochvíl, Jan Pohribný a Jiří Sobek. Začátkem prosince je v plánu další tvůrčí dílna s názvem Nálada v krajině. Fotografování v oblasti vinic a nádherných zahrad zahalených do podzimní mlhy nebo poprášených prvním sněhem zní opravdu lákavě.

"Zámecký park mám ráda v každé roční době, ale nejvíc na podzim, kdy je po ránu prázdný a při zemi se válejí mlhy. Když do nich ještě svítí sluníčko, nemá to chybu," potvrzuje náš dojem Michaela Cibulková, která pochází z Opavy a do Lednice se přistěhovala z Prahy. "Zbožňuji vyjížďky na koních do lužního lesa, podél slepých ramen Dyje, do vinohradu... Je tady úžasně, neměnila bych."

Jak se tam dostat

Lednice leží 12 kilometrů od Břeclavi. Odtud se sem dostanete přímým autobusem. Vlaky sem jezdí jen od dubna do září.

Kam zajít
Salon vín ve Valticích

Ve sklepeních valtického zámku provozuje Národní vinařské centrum degustační expozici. Můžete tu ochutnat neomezeně vzorků ze stovky nejlepších vín z celé České republiky.

Kde se ubytovat

My Hotel

Všechny pokoje lednického hotelu mají výhled na řeku a do lužního lesa, jsou tiché a báječně se v nich spí. V hotelové restauraci Grand Moravia vám naservírují úžasné sezonní speciality.

Kam na jídlo

Hraniční zámeček

Zámek z počátku 18. století u vesničky Hlohovec je oblíbeným ­výletním místem. Z restaurace se za velkými okny otevírá výhled na Hlohovecký rybník, který je součástí přírodní rezervace Lednické rybníky. Dostanete tu vybranou kuchyni.

Užitečné internetové stránky

www.zamek-lednice.cz Stránky státního zámku
www.jizni-morava.cz Turistické informace regionu
www.smpw.cz Fotografické kurzy v Lednici
www.chrtilednice.cz Klub chovatelů chrtů

"Lidé chtěli vědět, co je uvnitř, a tak nás napadlo, jak vodárnu oživit."

Michaela Cibulková

Otevřeno
Pokud chcete maurskou vodárnu navštívit, počítejte s tím, že v říjnu má otevřeno jen o víkendech od 11 do 18 hod. Od jara do podzimu denně.

http://in.ihned.cz autor: Michaela Klevisová