Děti, jedeme na kola!

Pokud váháte, jak nejlépe strávit letošní dovolenou, naše rada zdí jednoduše – jednoznačně aktivně. Navzdory mnohým předsudkům dnes nebrání sportovnímu vyžití ani přítomnost malých dětí. Ty nemusíte odkládat ani v případě, že se chystáte do sedla kola.

Česká republika nabízí vyžití jak cyklistům hledajícím obtížný terén, tak právě i rodinám s dětmi - vybírat můžete mezi horami a nížinami, turisticky více i méně exponovanými oblastmi. Sortiment přívěsných vozíků, sedaček, závěsných tyčí a dětských kol je natolik široký, že není problém zvolit optimální řešení pro každý věk a stupeň cyklistické vyspělosti.
Pokud nepouštíme ze zřetele některá věkem daná omezení, může dítě získat cyklistické dovednosti a s nimi i vztah ke kolu už ve velmi útlém věku. A co víc - nechybí ani nabídka sportovního oblečení a vybavení pro jízdu na kole.

Než zavelíme do sedla

Jízda s dětmi má svá specifika. Nejdůležitější je správná motivace - i poměrně malé děti jsou schopné bez problémů urazit velkou vzdálenost, pokud po cestě vymyslíme zajímavá zpestření. V případě, že je potomek zdráv, se nemusíme obávat ani přetížení - to hrozí spíše při dlouhodobém provozování jediné sportovní aktivity.
Zvýšenou pozornost ale věnujeme bezpečnosti - trasu volíme tak, abychom se vyhnuli frekventovaným silnicím, dítě se snažíme obléknout do oděvů s reflexními prvky, na kolo můžeme připevnit také praporek na dlouhé tyči, který malého cyklistu zviditelní.
Snad je i zbytečné zmiňovat, že bychom neměli vyjíždět bez helmy, brýlí a rukaviček - dítě v každém případě (v helmě i tehdy, když je ve vozíku), dospělí nejlépe také. Kdo jiný by měl jít dítěti příkladem, když ne rodiče. Upevňují v něm tak pocit, že používat tyto prvky ochrany zdraví je zcela normální, takže jej nenapadne usedat na kolo bez nich.

Vozík, sedačka, tažná tyč, nebo kolo?

Na kolo s sebou můžeme vzít prakticky už novorozence, potřebujeme pouze přívěsný vozík se speciální dětskou sedačkou, která poskytne tělu dostatečnou oporu a pohodlí. Některé modely jsou uzpůsobeny pro speciální vložku, do dalších lze použít autosedačku, což je také praktické. Jen málo variant vozíků je konstruováno tak, že do nich nedostanete, případně bezpečně neupevníte žádnou sedačku - v takových na přepravu malých dětí, které ještě neumějí sedět, raději zapomeňte. Starší děti už mohou použít kterýkoli z řady prodávaných modelů.
Vozík za kolo ale není úplně levná věc, jeho cena začíná v základním provedení zhruba na pěti tisících korun (ze zkušeností můžeme dodat, že pokud to s ježděním s děckem myslíte vážně, pak se rozhodně vyplatí pořídit kvalitnější verzi). Pokud dovolenou s vozíkem chcete, ale neradi byste vynaložili tolik prostředků, vězte, že existují půjčovny. Týden přijde zhruba na 2000 Kč, víkend na 1000 Kč, den na 600 Kč, zkušební jízda je zdarma. Zkuste navštívit například stránky www.dvaplusdva.cz.

Výhodou vozíků je také to, že nabízejí úložný prostor, do něhož lze dát batoh a podobně. Myslete jen na to, že dítě je uzavřeno v malém prostoru, a dopřejte mu proto pravidelné zastávky v kratších časových intervalech - pokud se bude moci proběhnout, pohrát či být v kontaktu s rodiči, bude maximálně spokojené.
Většina prodávaných vozíků za kolo je velmi stabilní, navíc chráněná bytelným rámem, který ve spojení s pásy poskytuje dítěti velkou míru bezpečí. Samozřejmě nelze doporučit jízdu po frekventovaných silnicích nebo naopak v náročném terénu. Nevýhodou vozíku je vyšší cena, poměrně vysoká hmotnost a omezená možnost kontaktu s dítětem.
Levnější variantou přepravy je dětská sedačka. Dítě do ní lze umístit v okamžiku, kdy umí samo sedět. Modely upevňované na horní rámovou trubku už téměř vymizely, protože neposkytují dostatek bezpečí ani komfortu. V současné době jsou možnosti dvě: sedačky upevňované na zadní nosič a sedačky samonosné (upevňují se na ocelový prut uchycený do držáku na sedlové trubce). Druhá možnost je sice o něco dražší, ale sedačku lze rychle sundat a ocelový prut navíc navyšuje komfort dítěte. Cena se liší většinou v závislosti na polohovatelnosti jednotlivých částí. Omezením použití bývá udávaná nosnost.
Jako skvělý pomocník pro cestování s děckem se ukazuje tažná tyč, kterou upevníte na sedlovku kola a k hlavové trubce kola dítěte. Přední kolo je poté ve vzduchu, dítě tak může šlapat nebo se může nechat pouze pasivně vléci. Velkou výhodou je to, že děcko můžete od tyče kdykoliv odpojit, nechat jej jet samotné a v okamžiku, kdy začne být unavené, jej zase chvíli táhnout. Dalším stupněm jsou už dětská kola různé velikosti.

Tipy na výlety

Dobříšsko

Spisovatel Karel Čapek si oblíbil místo zvané Strž nedaleko Dobříše, které dostal od svého švagra Palivce k doživotnímu užívání. Při povodních v roce 1938 se tu ovšem nachladil a na následky později zemřel. Dnes zde najdete Čapkův památník. Místo má velkého genia loci a jeho zahrada, o kterou Čapek tak rád pečoval, své kouzlo. Je to také jeden z cílů tohoto výletu, kam můžete své děti nalákat na obrázky a povídání o Dášence či o pejskovi a kočičce Josefa Čapka.
www.capek-karel-pamatnik.cz

* Start: občerstvovna Vlaška, Dobříš
* Délka okruhu: 20 km
* Charakteristika: zpevněný povrch cyklotras či asfaltové silnice s malým provozem
* Turistické zajímavosti: Památník Karla Čapka na Strži, obora Aglaia, Králova stolice, Jindřichův mlýn, zámek Dobříš s francouzskou zahradou a anglickým parkem
* Servisy a cykloprodejny: Kraken Shop, Dukelské nám. 86, Dobříš, tel.: 777 346 744
* Restaurace a ubytování: občerstvovna Vlaška na potoce stejného názvu s dětským hřištěm, Dobříš, tel.: 602 102 093; občerstvení v Památníku Karla Čapka, Strž; penzion Jindřichův mlýn, Rybníky 26, Dobříš, tel.: 736 427 829
* Trasa: Dobříš - lokalita Vlaška, Králova stolice, ŽZ Stará Huť, Strž, Rybníky, Dolík, Jindřichův mlýn, Rybníky, ČZ Budínek, Stará Huť, Dobříšský zámecký park, Vlaška
* Doporučená mapa: Shocart č. 133 - Brdy, Příbramsko, 1 : 60 000

Jak uvádí panel před osvěžovnou Vlaška, toto může být bod "G“ na vaší cyklotrase, tedy začátek i její konec. Je možné zde zaparkovat a posléze nakrmit celou cyklistickou výpravu. Najdete ji blízko lokality Větrník, kousek od rybníka Papež. Abyste se vyhnuli jakémukoliv provozu, je první část cesty spletitější. Z Vlašky vyrazte směrem k oboře Aglaia, pojmenované podle manželky Jeronýma Colloredo-Mansfelda, která ukrývá mnoho druhů zvěře, mimo jiné i jeleny virginské. Narazíte na zelenou značku a po ní se dejte doprava podél plotu Aglaii, pokračujte až na rozcestí, kde se zelená odpojuje doprava, vy však jeďte rovně až na další rozcestí s modrou značkou. Tam rovně, až dojedete k hlavní silnici. Po mostku je třeba nadjet dálnici a hned vpravo se opět zanořit do lesa.
Jedna z cest vás dovede na místo zvané Králova stolice. Je to velký dřevěný altán, od něhož se rozbíhá šest cest všemi směry. Vy si vyberte žlutou značku, které se budete držet až na rozcestí U Evangelického hřbitova kousek před obcí Rybníky, jež je dalším cílem. Z ní je to už jen kilometr do místa příznačně nazvaného Dolík. Jen pár set metrů odsud je nově přestavěný Jindřichův mlýn, nejzazší bod cesty. Historie mlýnu sahá až na počátek 17. století. Původní budova byla přízemní s doškovou střechou a jednou obytnou místností. Tvůrci přestavby měli především snahu o zachování co největší míry autentičnosti původní stavby. Dětem můžete ukázat, jak se původně mlelo obilí, a funkční mlýnské kolo.
Zpět do Rybníků jeďte stejnou cestou a dále do obce Budínek, kde vás už červená značka nasměruje k Památníku Karla Čapka na Strži. Památník byl zřízen v roce 1963 v domě, kde spisovatel pobýval v posledních třech letech svého života. Po rozsáhlé rekonstrukci objektu i expozice byl památník znovuotevřen 25. dubna 1997 a je věnován nejen osobnosti a dílu Karla Čapka, ale i jeho manželky, herečky a spisovatelky Olgy Scheinpflugové. Samostatnou expozici má od roku 1998 v podkroví domu novinář a spisovatel Ferdinand Peroutka. Kolorit zahrady za památníkem dotvářejí četné keramické sošky a detaily z blízké dobříšské dílny. Pokud se sem vydáte v létě, může se vám poštěstit zhlédnout některou z ochotnických her nebo koncertů v improvizovaném divadle přímo v zahradě.
Poslední část výletu projeďte ze Staré Hutě na Dobříš přes anglický zámecký park. Podjedete dálnici u Starohuťského rybníka, podél něhož vede po louce cesta směrem k Dobříši. V severozápadním rohu louky, těsně nad hranou jednoho z ramen Starohuťského rybníka, narazíte na pěšinu, která vás provede parkem až k zámku.

Krušné hory

Pro všechny malé i velké příznivce pohádek a českých tradic je skvělým tipem Ježíškova cesta. V roce 2006 se stal Boží Dar, nejvýše položené městečko v Čechách, domovským městem Ježíška. V přístřešcích, vyzdobených pohádkovými postavičkami, se děti seznámí s životem našich předků, s významnými tradičními slavnostmi, kterými si lidé v minulých staletích osvěžovali život. Cestu velkého i malého okruhu ukazuje Ježíšek a jeho pomocníci. Celá trasa se dá projet také na kole.
www.krusnehory.net

* Start: lyžařský areál Novako, Boží Dar
* Délka okruhu: 13 km
* Charakteristika: zpevněný povrch cyklotras, asfaltové silničky
* Turistické zajímavosti: třináct přístřešků s atrakcemi pro děti, skluzavky, kladiny, lanovky, kolotoče, houpačky, NS Božídarské rašeliniště, Blatenský vodní příkop
* Servisy a cykloprodejny: Yetti bike, Boží Dar 58
* Restaurace a ubytování: Apartmány 86, tel.: 777 863 236; Hotel Boží Dar, stylová restaurace Excalibur, Boží Dar 38, tel.: 353 815 129
* Trasa: Boží Dar, cesta Na Vraky, Kaffenberská cesta, Myslivny, Boží Dar
* Doporučená mapa: Shocart č. 121 - Krušné hory, Karlovarsko, 1 : 60 000

U 13 přístřešků je rozmístěno celkem šestnáct atrakcí z prvků dětských hřišť. V přístřešcích jsou postavičky Ježíškových pomocníků a mapy s cestou. Na děti v nich čekají úkoly, po jejichž splnění obdrží v informačním centru ve Vlastivědném muzeu nebo ve skiareálu Novako Ježíškův pas o zdárném absolvování cesty i malé dárečky za splnění úkolů. Cestu ukazuje celkem patnáct orientačních tabulí.
Velká Ježíškova cesta, která je prodloužením malé (5,6 km), začíná v lese u přístřešku na křižovatce cest Na Vraky a Kaffenberské, kde ale odbočíte vpravo a asi po sto metrech se dáte vlevo na Janouškovu cestu, po níž Velká Ježíškova cesta pokračuje až do osady Myslivny. Nádherné horské louky, v pozadí s vrcholky hor s dominujícím Božídarským Špičákem (1115 m), je možné pozorovat z Ježíškova přístřešku. Na Jáchymovské spojce jsou další dvě Ježíškovy atrakce. Po dvou kilometrech odbočte vlevo a pokračujte po Špičácké cestě až k silnici Boží Dar - Horní Blatná, kde se napojíte na Malou Ježíškovu cestu a vrátíte se okolo Božídarského rašeliniště zpět do Božího Daru.

Orlicko-Třebovsko

Orlicko-Třebovsko, region venkovského charakteru v Pardubickém kraji, je příkladem svazku obcí a měst, který využil přírodních a kulturních hodnot v okolí a plně je dovedl vyzdvihnout v oblasti rekreace a turistického ruchu. K jednomu z projektů patří Aktivní turistika, v rámci ní bylo vybudováno hned několik kilometrů asfaltových cyklostezek stejně jako další zázemí vhodné pro rodinnou cykloturistiku.
www.orlicko-trebovsko.cz

* Start: vlakové nádraží v Ústí nad Orlicí
* Délka okruhu: 30 km
* Charakteristika: asfaltová stezka bez provozu
* Turistické zajímavosti: vodácké a turistické centrum Cakle s horolezeckou stěnou, zřícenina hradu Lanšperk, Strašidelné sklepení na náměstí v Letohradu, pomník Járy Cimrmana, barokní zámek Letohrad, Muzeum řemesel v Letohradu
* Servisy a cykloprodejny: Cyklo-Hobby-Sport Třebovská 110, Ústí nad Orlicí,
tel.: 465 525 558; Škýž, Orlice 130, Letohrad, tel.: 465 622 189
* Restaurace a ubytování: sportovní
areál Cakle, kemp, ubytovna, Oldřichovice, Ústí nad Orlicí, tel.: 604 644 418; společenské centrum a restaurace Nový Dvůr v Letohradu, tel.: 465 621 555
* Trasa: sportovní centrum Cakle v Oldřichovicích, cesta po nově vybudované cyklostezce podél Tiché Orlice až do Letohradu a zpět
* Doporučená mapa: Shocart č. 129 - Orlickoústecko, 1 : 60 000

Na rozdíl od jiných vlakových nádraží, z nichž když vyjdete, většinou nenaleznete žádné značení cyklostezky, to v Ústí nad Orlicí je světlou výjimkou. Hned u něho je žlutá značka cyklostezky č. 4053, která vás dovede až do údolí Tiché Orlice. Na začátku stezky je vodácké a turistické centrum Cakle. Pokud máte rádi vodní hrátky či výšky, vše je tu připraveno: jak vybavení, tak možná instruktáž k vodáckému či lezeckému výcviku na umělé stěně. Celá stezka je plně asfaltová a je vhodná i pro in-line bruslaře.
První zastávkou je obec Lanšperk se stejnojmenným hradem, tyčícím se téměř 100 m nad údolím Tiché Orlice, kam je nutné se vyšplhat po malé silničce. Zde byla vybudována vyhlídková plošina. Hrad Lanšperk je současně stanovištěm číslo devět z patnácti naučných zastavení Geologického muzea, které je tvořeno systémem unikátních přírodních lokalit na Orlicko-Třebovsku, přístupných i na kole. Na informačních tabulích s názornými texty a schématy jsou popsány skalní útvary, horninové zlomy, říční meandry, prameny nebo vyhlídková místa na zdejší geologickou stavbu a terénní reliéf. Podél trasy je rozmístěno několik míst pro odpočinek, některé tvoří zastřešené altány či zajímavé dětské prolézačky z přírodních materiálů. Jedno z nich je kousek za odbočkou na Lanšperk, tam se mohou děti dosytosti vyřádit.
Kousek před Letohradem stezka končí a je třeba dojet do města po silnici. Na náměstí jako lákadlo pro děti najdete expozici nadpřirozených bytostí na kyšperském panství. Ve sklepení Panského domu na náměstí se usídlili draci, hejkal, baziliškové, obří pavouk a další nadpřirozené bytosti. Pro "dospěláky“ tu na malé terásce u zámku byl na podzim roku 2004 slavnostně odhalen pomník českého velikána Járy Cimrmana. Stejnou cestou se pak vraťte do Ústí.

České Švýcarsko

Poznejte krásné prostředí nedotčené přírody skalních měst, soutěsek, rozhleden a stolových hor, jež se rozprostírá při hranici s Německem. V nejcennější části rozsáhlé oblasti Labských pískovců, která dohromady čítá přes 700 km2, byl roku 2000 vyhlášen národní park České Švýcarsko. Pískovec dominuje zdejší krajině a utváří skály vysoké desítky až stovky metrů. Malebnost skal ještě ‹
umocňuje zeleň okolních lesů, v nichž se můžete i projet na kole.
www.ceskesvycarsko.cz

* Start: Kyjov
* Délka okruhu: 30 km
* Charakteristika: asfaltové silnice, zpevněný povrch cyklotras
* Turistické zajímavosti: rozhledny Dymník a Vlčí hora, zřícenina Kyjovský hrad, technická památka Geologická mapa Čech
* Servisy a cykloprodejny: Vích, Smetanova 22, Krásná Lípa, tel.: 604 526 500
* Restaurace a ubytování: Penzion Křinice, Krásný Buk 59, Krásná Lípa; Penzion Na Bělidle, Krásný Buk 1, Krásná Lípa
* Trasa: Kyjov, Krásná Lípa, Zahrady, Vlčí hora, Brtníky, Kyjovské údolí
* Doporučená mapa: Shocart č. 101 - Českosaské Švýcarsko, 1 : 60 000

Z Kyjova vyjeďte po cyklotrase č. 3029 kolem Kyjovského rybníka směrem k Doubici. U rozcestníku U Doubice ale odbočte vlevo na lesní silničku se zelenou značkou vedoucí úbočím Vápenného vrchu. Tato cesta je dost do kopce, takže dětem budete muset možná trochu pomoci. V sedle se napojte na cyklotrasu č. 211. Odměnou za stoupání vám bude táhlý sjezd do Krásné Lípy. Ta leží v údolí říčky Křinice na hranici chráněných krajinných oblastí Labské pískovce a Lužické hory.
Cyklostezka č. 211 vás dovede až na rozcestí s Dymnickou cestou, nazvanou podle blízkého vrchu s rozhlednou Dymník. Kdo má opravdu hodně sil, může si na tento 516 m vysoký kopec udělat zajížďku. Kdo ne, pojede doleva. Vstup na rozhlednu je volný a na čedičovém vrchu jsou vidět klasické čedičové osmiboké sloupy, i když ne tak výrazné jako na vyhlášených "varhanách“ u Kamenického Šenova.
Další zajímavost naleznete v obci Zahrady. Je to technická památka tzv. Geologická mapa Čech. Ve třicátých letech minulého století ji vytvořil místní učitel Rudolf Kögler na své zahradě, kde na zhruba 50 m2 zachytil území o rozloze přibližně 29 km2 (od Doubice po Nové Křečany). Mapa je sestavena ze skutečných hornin, které pan Kögler dovezl na bicyklu z příslušných zobrazených lokalit v ruksaku na zádech. Stejně jako v terénu je proto i na mapě Vlčí hora z čediče, okolí Brtníků z brtnické žuly a okolí Křečan z šedomodré žuly lužické. Je přístupná od května do září vždy od neděle do čtvrtka od 8 do 17 hodin.
Z nedaleké Vlčí Hory je to skok na stejnojmennou rozhlednu s výhledy. V obci Brtníky je čas na oběd například v hospodě U Volků. Údolím Brtnického potoka a Křinice dojedete po cyklotrase č. 3032 zpět do Kyjova. Cestou ještě můžete zhlédnout Kyjovský hrad, opevnění vybudované zřejmě ve 14. století. Děti určitě ocení úzké průtahy ve skalách se strmými schody i výhled z vrcholů skal.

Ladův kraj

Turistický region mezi Prahou a řekou Sázavou je pojmenován podle osobnosti českého malířství Josefa Lady, autora kocoura Mikeše nebo ilustrátora Haškova Švejka. Ve středočeských Hrusicích, Ladově rodišti, byly otevřeny dvě pohádkově naučné stezky: Cesta kocoura Mikeše a Pohádkové Hrusice. Obě můžete projet na kole a jsou ideálním cílem pro rodiny s dětmi. Na stezce Pohádkové Hrusice se setkáte nejen s mluvícími zvířátky, ale také s bubáky a hastrmany. Mikešova cesta je vytvořena podle příběhu o kocouru Mikešovi, který rozbil babičce Ševců hrnek se smetanou a utekl z domova, aby vydělal na nový krajáč. Na cestě vás čeká dvanáct zastavení s informačními tabulemi s úryvky z knihy Josefa Lady.
www.laduv-kraj.cz

* Start: Hrusice
* Délka okruhu: 20 km
* Charakteristika: asfaltové místní komunikace, zpevněný povrch cyklotras
* Turistické zajímavosti: Památník Josefa Lady v Hrusicích, 12 zastavení s Ladovými obrázky a úryvky z knížky o kocouru Mikešovi, výstava modelů A. Jedličky s modely hrusických domků a postav z Ladovy tvorby na obecním úřadu
* Servisy a cykloprodejny: Jerevanská 190, Struhařov, tel.: 323 641 832; Mountfield, Mirošovická 697, Mnichovice, tel.: 323 640 584
* Restaurace a ubytování: hospoda U Sejků, Hrusice 25, tel.: 602 610 315;
hostinec Na Klokočné, Klokočná 71, tel.: 323 640 682; Penzion Turistické zátiší, Klokočná 76, tel.: 323 641 328; Hotel U Koně, Klokočná 8, tel.: 323 641 186
* Trasa: značená trasa Mikešova cesta, Hrusice, Mnichovice, Klokočná, Tehov, Světice, Říčany
* Doporučená mapa: Shocart č. 126 - Posázaví a Benešovsko, 1 : 60 000

Není nad to vrátit se do dětských let a vzpomenout si, jak jsme milovali příběhy kocoura Mikeše. Ať už to byl ten, jak jeli Mikeš s pašíkem na trakaři na pouť do blízkých Mnichovic, kam stezka směřuje také, nebo na tu, jak šel černý kocour na cestu do světa. Vydejte se po jeho stopách a najdete dvanáct míst, kde prožil svá dobrodružství. Vyjeďte na kole z Hrusic, cíl je v Říčanech. V Hrusicích nezapomeňte navštívit stálou expozici Josefa Lady a jeho dcery Aleny. Pozor, otevřeno je jen od středy do neděle. Případně zajděte i na obecní úřad, kde je výstava A. Jedličky s modely hrusických domků a postav z Ladovy tvorby.
Celá cesta je značená motivem kocoura Mikeše, není tedy kam zabloudit. Povrchy se střídají, vedou částečně po asfaltových silničkách s malým provozem či zpevněných širších cestách.
Stejně jako Mikeš se setkáte mezi Myšlínem a Struhařovem s husopaskou, ve Světicích se starostovic Mícinkou, před Klokočnou zase s babičkou s nůší či se dozvíte v Myšlíně, proč byl Mikeš hladový, u Tehova zas to, jak byl ukraden. Pro malé návštěvníky je připraven letáček se srozumitelným textem, místem pro otisk razítek a s pravidly soutěže. Pokud děti nasbírají určité množství razítek, mohou se zúčastnit slosování o ceny.

Lednicko-valtický areál

Lednicko-valtický areál, zařazený na seznam památek světového kulturního dědictví UNESCO, představuje nejrozsáhlejší území komponované krajiny na světě. Rovinatý charakter areálu i jeho okolí téměř bez provozu předurčují tento region pro rodinnou cykloturistiku. Oblast navíc nabízí nepřeberné množství variant tras a mnoho uměle i přírodně vytvořených zajímavostí.
www.lva.cz

* Start: zámek Lednice
* Délka okruhu: 23 km
* Charakteristika: zpevněný povrch cyklotras, asfaltové silničky
* Turistické zajímavosti: zámek Lednice, Minaret, Janův hrad, Lovecký zámeček, chrám Tří Grácií, výlet lodí po staré Dyji, přírodní park Niva Dyje, vyjížďky v kočáře
* Servisy a cykloprodejny: Luma, Komenského 506, Lednice, tel.: 519 340 456
* Restaurace a ubytování: Hippoclub, 21. dubna, Lednice, tel.: 519 340 477;
Penzion Jordán, Malinovského 55, Lednice; Bistro Janohrad, Přístaviště u Janohradu, 1. Plavební Lednice
* Trasa: po značené Lichtenštejnské stezce od zámku Lednice, Janův hrad, Břeclav,
ŽZ Charvátská Nová Ves, Svatý Hubert,
ČZ chrám Tří Grácií, Nový dvůr, hráz Lednických rybníků, Lednice
* Doporučená mapa: Shocart č. 168 - Pálava, Lednicko-valtický areál, 1 : 60 000

Prohlídce jednoho z nabízených okruhů v zámku Lednice asi nemůže odolat nikdo. Pokud by vaše děti s vámi nechtěly sdílet všechny ty komnaty a historky o Lichtenštejnech, můžete je zanechat třeba na tribuně v zámeckém parku, kde probíhají ukázky dravců. Výři, orli, sokoli, sovy, jestřábi a mnozí další ptáci méně zvučných jmen se tu předvádějí už několik let. Vstupné zaplatíte až při odchodu a jeho výše závisí na tom, jak dlouho se zdržíte.
Další možností, jak strávit příjemný čas v parku a dostat se ke všem pamětihodnostem jinak než pěšky, je vyjížďka kočárem. Přímo po Lednickém parku totiž není možné jezdit na kole, to můžete uzamknout před vchodem do zámku nebo ho po parku vodit. Abyste se ale trochu svezli, je třeba vyjít z parku ven, a to vchodem, který ústí na silnici směr Podivín. Po ní bohužel musíte na začátku jet jeden kilometr v provozu. Už odsud je stezka značena symbolem rodu Lichtenštejnů a bude vás provázet téměř celou dobu. Hned první možnou odbočkou vpravo se dejte po asfaltové silničce, která vede k Janovu hradu, umělé romantické zřícenině, projektované pro Lichtenštejny Josephem Hardtmuthem. Na přelomu 18. a 19. století udával tón vkusu romantismus, takže není divu, že tehdy každý druhý zámožnější pán toužil po své vlastní "zřícenině“. Kdysi se v zámečku vyhlašoval král honů, dneska si tu (nejen) mladé páry říkají své "ano“.
Přírodním parkem Niva Dyje vás až na okraj Břeclavi provede symbol naučné stezky Lužní les, celé asfaltové. Umělý povrch opusťte na rozcestí Kančí obora, odkud vede žlutá turistická značka až ke goticky tvářící se kapli Svatého Huberta, nejmladší stavbě areálu. Svatý Hubert je patronem myslivců a střelců - však se také u lednicko-valtické kaple konávaly děkovné bohoslužby na ukončení honů.
Poslední zastávkou bude chrám Tří Grácií, tedy antických bohyň Athény, Afrodity a Artemidy. Otáčí se směrem ke třpytivé hladině, maje za zády velkolepou klasicistní kolonádu, která ovšem není návštěvníkům přístupná. Červená značka přes hráz rybníků je možností, jak se dostat zpět k zámku.

Bez čeho nevyjíždět
* Přilba, rukavičky a brýle, a to jak děti, tak i dospělí. O významu těchto prvků ochrany zdraví už bylo řečeno vše a mnohokrát.
* V batohu bychom vždy měli mít lékárničku s materiálem pro ošetření drobných odřenin, protože ty k cyklistickým začátkům neodmyslitelně patří. Hodí se jak běžná motolékárnička, tak i speciální cyklistická lékárnička. Důležité je neopomenout také antihistaminika, pokud je dítě alergické - budeme se přece jen pohybovat v přírodě.
* Stejně tak nesmíme zapomínat na jídlo a hlavně na dodržování pitného režimu, na který děti v "zápalu boje“ snadno zapomenou. Nejsou vhodné příliš sladké nápoje - vyhýbáme se limonádám, džusy je lepší ředit vodou alespoň v poměru 1:2. Vhodné jsou nesycené minerálky či pramenitá voda.
* Náhradní díly: ježdění okolo domu má jiné zázemí než výprava dále od základny. Nezapomeňte, že dětský bicykl má jiný průměr kol než váš, a vybavte se dostatečnou zásobou správných duší (aspoň dvě na každý rozměr kola) a lepení.
* Opalovací krém: pohyb, pot a slunce si žádají ochranu citlivé dětské pokožky.

http://in.ihned.cz autor: Slávka Chrpová