Do Plzně pro 200 tisíc voltů
Zajímá vás, jak lidé objevili princip suchého zipu nebo sonaru? Víte, že včely mohou být opilé a že Mozart skládal svou hudbu podle zpěvu špačka? A představte si, že nás hlavonožci inspirovali k výrobě rakety. Plzeňská Techmania vzdělává nenásilně a hravě.
Zakladatele interaktivního muzea Techmania v Plzni asi klasicky vyučovaná fyzika na škole moc nebavila. Při hodinách českého jazyka a literatury naopak dávali pozor a vyslyšeli Komenského volání po škole hrou.
„Rozhýbáním“ exponátů a díky vlastnímu prožitku tady najdete odpovědi na spoustu otázek kolem vědy a techniky, které vás předtím buď vůbec nezajímaly, nebo jste je nikdy nepochopili.
S balony je zábava
„Škoda že tohle nebylo už dřív, neměla bych čtyřku z fyziky. Je to tak jasné,“ stěžuje si kamarádka Radka, když zrovna procházíme expozicí s názvem Edutorium. Zastavujeme u stolku s Brownovým pohybem.
„Je důkazem tepelného pohybu částic v tekutinách, přičemž s teplotou roste i rychlost pohybu částic,“ čtu nahlas z informačního papíru. „Je, hele, co je to tamhle?“ ptám se a pádím k velkému červenému balonu. Konverzační balon o průměru 1,5 metru se nedá v Techmanii minout bez povšimnutí.
„Pojď si popovídat,“ volám. Usedáme přesně naproti sobě tak, aby balon byl mezi námi, a mluvíme o všem, co nás zrovna napadne. Jak je možné, že se tak výborně slyšíme? Balon je napuštěn oxidem uhličitým a funguje jako obří zvuková čočka. Hlas je zaostřen plynem, který má větší hustotu než vzduch. Když se nakloníte k balonu blíž, můžete slyšet i různé zvuky z haly.
Edutorium se zaměřuje na fyziku. Oprášíte si tu principy akustiky, optiky, elektřiny a magnetismu, mechaniky i třeba molekulové fyziky. Určitě tu vyzkoušíte Van de Graaffův generátor, což je kovová koule, ve které se hromadí elektrický náboj. Ten pak kolem koule vytvoří silné elektrostatické pole. V roce 1931, kdy byl vynalezen, byl jedním z prvních urychlovačů částic vůbec. Když si sáhnete na těch 200 tisíc voltů, vstanou vám vlasy na hlavě. A to pořádně. V Techmanii proto doporučují vzít si s sebou na výstavu hřeben.
Lámejte si hlavu
Techmania nabízí v současnosti čtyři expozice. Po Edutoriu zkuste třeba sekci s názvem MáToHáček, kde je k dispozici čtyřicet hlavolamů. Všechny je samozřejmě možné vzít do ruky a vyzkoušet.
Je tu i tradiční ježek v kleci z Foglarových Rychlých šípů. „Vždycky jsem si ho chtěla koupit. Tady si už tu radost udělám, viděla jsem ho v tom krámu u vstupu,“ říká Radka. Já se před lety hodně trápila s Rubikovou kostkou, kterou tu vidím mezi různými kaleidoskopy a jablečnými červíky. Právě v této části se dobře zabaví i menší děti, pro něž jsou tady připraveny například magnetické rybky a další jednodušší hračky.
Třetí část expozice se nazývá Patentováno přírodou. Je výborně připravená a poukazuje na přírodní zákonitosti a principy, jež si člověk dokázal osvojit a využít pro svoji činnost. Na deseti interaktivních stanovištích se dozvíte, jak může pečlivé zkoumání přírody vést k novým vynálezům a vylepšeným technologiím.
„O Mozartovi toho vím celkem hodně, ale že ho k napsání několika skladeb vedl poslech zpěvu špačka, jsem vážně netušila. Tady píšou, že si ho pořídil domů a poslouchal ho,“ svěřuje se nad jedním panelem mladá žena svému partnerovi.
„Já jsem zase vedle z toho, jak mohou být včely opilé,“ odpovídá jí od vedle zas on. Jak je to možné? Včely totiž milují ovocné šťávy bohaté na cukr, a ty po zkvašení obsahují alkohol. Včely se tak leckdy opijí, a dokonce někdy i narážejí do stromů. Do úlu samozřejmě takové mátohy nepustí, takže musí nejprve vystřízlivět, než můžou domů.
Populární u dětí je bazének plný malých míčků, kde si vyzkoušejí chůzi na sněžnicích, které byly v jakési obměněné podobě vymyšleny už před pěti tisíci lety. Lidé se tehdy inspirovali tlapou ledního medvěda. Fronta zájemců postává také u vysoké stěny, na kterou se leze pomocí suchého zipu. Jedna strana zipu je nalepena na stěně, druhá na dřívkách, kterými se děti snaží přilepit ke stěně a vyšplhat co nejvýš.
Chceme růst
Poslední, čtvrtá část Techmanie se věnuje historii Škody Plzeň, neboť právě v jejím areálu vědecké centrum najdete. Začíná se v polovině 19. století, kdy závody založil Emil Škoda. Během třiceti let dokázal vybudovat z regionální strojírny největší zbrojovku v tehdejším Rakousku-Uhersku. Dnes se tu vyrábějí vlaky, tramvaje, trolejbusy, ale i vodní turbíny.
Na vybudování expozice spolupracovala Škodovka se Západočeskou univerzitou a plánuje se její rozšíření. „Dnes je hala zaplněna jen z jedné třetiny. Do konce roku 2014 bychom chtěli nejenom zaplnit zajímavými exponáty celou plochu haly, ale i vybudovat ve vedlejší chátrající stavbě planetárium. V plánu je i úprava venkovní plochy na velké parkoviště. Celkově by se pak science centrum rozkládalo na 30 tisících metrech čtverečních,“ říká projektová manažerka Techmanie Barbora Černíková.
Muzeum si děti i dospělí mimořádně užijí, na pečlivé prozkoumání všech zajímavých pokusů a exponátů je ovšem zapotřebí několika hodin. Ideální doba návštěvy je ve všední dny odpoledne, kdy je tu celkem volno. Dopoledne patří hodně školám, víkendy pak lákají rodiny s dětmi z celé republiky.
Jak na to
Techmanii najdete v areálu Škoda Holding v Borské ulici. Vstup/vjezd je V. branou, kde vás už nasměrují přímo k zábavnímu centru.
Vstupné vyjde dospělého na 110 korun, děti zaplatí 80 korun, rodinné vstupné činí 300 korun. Parkování je první čtyři hodiny zdarma, poté zaplatíte 60 korun za hodinu. Školní skupiny je nutné objednat dopředu.
Otevřeno je denně od 9 do 19 hodin.
Přímo v hale je otevřeno občerstvení s bagetami, párkem v rohlíku a pizzou.
www.techmania.cz
IN.iHNed.cz autor: Kateřina Hovorková