Do Želivi
Nabízím dnes pěší túru z Pelhřimova do Želivi (20,5 km). Okruh, zahrnující vodní nádrže Sedlice a Želiv, vede členitou krajinou bez větších výškových rozdílů. Spolehlivě se lze občerstvit ve všech dílčích cílových místech.
Trasa s červenou značkou začíná na náměstí v Pelhřimově. Hned z města sleduje říčku Bělou a pak se od ní vzdálí do Radětína (3 km) a Krasíkovic (4). V každé z těchto obcí najdeme kapličku. Pak se vrátíme znovu k říčce, u Poříčského Dvora překročíme na druhý břeh a zpovzdálí ji sledujeme až k soutoku s Hejlovkou. I tu po lávce překročíme a mírně stoupáme do nedalekých Pobistrýců (7). Teď nás čeká úsek po silnici, z níž odbočíme vlevo k lesu, jímž sestoupíme znovu k Hejlovce a na samotě U Štejferků ji opět překročíme. Lesním údolním úsekem dojdeme při řece k Břečovskému mlýnu. Za ním pod hájovnou Břečovy znovu změníme břeh. To už se voda začíná vzdouvat a my jdeme po břehu Sedlické přehrady (14,5) až k hrázi.
Želivka zde vzniká soutokem Hejnického potoka s Hejlovkou. Přehrada z roku 1927 je vysoká 24 metrů, koruna hráze je dlouhá 123 metrů a tvoří ji deset oblouků. Po silnici kolem smírčího kamene dojdeme do Sedlic (15,5). V obci odbočíme po cestě vpravo k Želivce a k hydroelektrárně, k níž je voda vedena dlouhým tunelem. Lesem sledujeme Želivku k vyrovnávací nádrži, která zachycuje vodu z hydroelektrárny, a dále do Želivi (20,5).
V letovisku je známý "živý" klášter z 12. století s původně gotickým hradem v sousedství. Také opatský a poutní původně románský kostel Narození P. Marie, přestavěný Santinim do barokní gotiky, je z téže doby. Jižně od kostela je u rybníka 24 metrů vysoký památný dub letní s obvodem kmene 7 metrů, tzv. Žižkův dub, nejmohutnější na Pelhřimovsku. Na zdejším umělém kanálu Želivky se pořádá tradiční vodní slalom.
Trasa:
1 Pelhřimov, náměstí - červená: 2 Radětín (3) - 3 Krasíkovice (4) - 4 Pobistrýce (7) - Sedlická přehrada (14,5) - 5 Sedlice (15,5) - 6 Želiv, klášter (20,5)
Mapa:
Želivka a Pelhřimovsko sever, 1:50 000, edice KČT ř. 44
Baroko
Na konci výletu vás čeká klášter v Želivi, skvělé dílo architekta Jana Blažeje Santiniho.
IN.iHNed.cz autor: Jan Stráský