Dolní bránou do světa rekordů

Nejdelší psí uši, největší pyžamo, nejmenší noviny. To je jen zlomek kuriozit a rekordů, které uvidíte v pelhřimovském muzeu.

Je toho tolik, čemu se musí návštěvníci v pěti patrech budovy starobylé Dolní brány v centru Pelhřimova divit. „Jen loni jsme u nás zapsali 407 nových rekordů. Tak si představte, kolik jich musí být po celém světě,“ usmívá se ředitel agentury Dobrý den Miroslav Marek, která eviduje české i zahraniční rekordy, vydává Českou knihu rekordů a každoročně druhý víkend v červnu pořádá festival.
Právě díky neuvěřitelnému množství nasbíraných kuriozit se majitelé agentury rozhodli před patnácti lety otevřít muzeum, kde veřejnosti představují, kam až může lidská činnost dojít a co jsou schopni lidé vytvořit v touze po jedinečnosti.

Strom multivitamin

Jak procházíte jednotlivá patra a prohlížíte si exponáty nebo fotky z vytvořených rekordů, začnete se usmívat. Je to vážně neuvěřitelné, co všechno lidé vymyslí. Třeba strom, který díky řízkům plodí meruňky, švestky, nektarinky, broskve a dokonce mandle najednou.
Spousta je také siláckých pokusů. Žasnu nad fotkou jistého Petra Fiedora, který odtáhl třicet metrů téměř jeden a půl tuny vážící automobil na ostnatém drátu omotaném kolem krku! No a pak je tu ten největší kartáček na zuby, nejmenší kraslice, nejdelší kravata, největší boty, obří spacák, brýle proti mouchám a komárům...

Anomálie lidského těla

Zvlášť poutavé jsou pro děti fotky lidí, kteří se narodili s různými anomáliemi. „To je opravdové? Ta paní se vážně narodila s prasečím rypáčkem?“ ptá se holčička rodičů a já se jdu podívat, o čem to mluví. Paní na fotce má skutečně prasečí rypák. narodila se v 18. století a podle popisky žila spokojený život, porodila dvě zdravé dcery.
Hned pod ní je pán s jedním okem přímo uprostřed obličeje, prostě kyklop, který se narodil v 19. století v Himálaji. O tom, jak s tímto neduhem prožil život, se tu už nepíše. Neskutečná je také velikost poprsí jisté Loly Ferrari, která pro to, aby byla „nej“, podstoupila 22 plastických operací. Fotky najdete v posledním patře muzea mezi obřím vejcem a nejdelší šálou na světě, která původně měřila 158 kilometrů a upletly ji čtenářky jistého ženského časopisu. V muzeu je jen tříkilometrová část.

Vše ze sirek

Před pár lety koupila agentura Dobrý den dům kousek od brány. Ve zrekonstruovaných prostorách vznikla další část expozice. Nazývá se Zlaté české ručičky a je věnována především neuvěřitelnému dílu pana Tomáše Kordy z Vrchlabí, který za svůj život vytvořil zhruba devadesát věcí pouze ze sirek. „Vše je funkční, například na španělku, kde jsou jen struny z jiného materiálu, hrála dcera pana Kordy v umělecké škole. Vázy, lodě, rámy obrazů – to vše je ze sirek,“ ukazuje Miroslav Marek.
Až si prohlédnete „sirkové mámení“, vydejte se s dětmi podél říčky Bělá, kde si ještě na informačních tabulích můžete oživit některé z mimořádných lidských výkonů. Na stezce rekordů dlouhé zhruba dva kilometry najdete celkem tři mluvící stojany, které obsahují tři stovky údajů z České knihy rekordů. Přijeďte se nejenom na stezku s dětmi do Pelhřimova podívat.

Jak na to

Muzeum rekordů a kuriozit

Dolní brána
Otevřeno denně od 9 do 17 hodin, vstupné do obou expozic 80 korun pro dospělé, děti platí 40 korun, vstup pouze do jedné části 50 a 25 korun.
tel.: 565 321 327, www.dobryden.cz
Na dobrý oběd si zajděte na FitFarmu, kterou najdete ve Vlásenické ulici, pár set metrů od náměstí (www.fitfarma.cz).

IN.iHNed.cz autor: Kateřina Hovorková