Hořké pivo i dějiny

Historie trutnovského pivovaru je dokladem slavných i pohnutých dějin města. Pivovarské sklepy mnohokrát vyhořely, v roce 1866 je vyrabovali pruští vojáci a v 70. letech minulého století tady přikuloval Václav Havel. Až sem o víkendu pojedete na „východočeský Woodstock", určitě se chvíli zdržte.

Není náhodou, že se jméno vykutáleného Trautenberga z Krakonošových večerníčků tolik podobá původnímu německému názvu města Trutnov - Trautenau. Navíc podle pověsti byl v roce 1006 zakladatelem města Albrecht z Trautenbergu, takže ten televizní výlupek mohl být klidně jeho velmi vzdáleným nezvedeným příbuzným.
Že je město s Krakonošem a Krkonošemi spjato opravdu pevně, poznáte nejen podle toho, že vás přímo z centra až na hřebeny dovezou v létě cyklo- a v zimě skibusy. Na stopy a nejrůznější ztvárnění všemocného vládce nejvyšších českých hor narazíte v Trutnově všude. Na městské kašně, odkud vévodí po sobě pojmenovanému náměstí, v obchodech se suvenýry nebo v názvu a znaku místního pivovaru.

Hořké jako osud

Pivo se v Trutnově vaří už téměř sedm set let, avšak až do šestnáctého století se jednotliví měšťané v této bohulibé činnosti střídali. Pivo se vařilo po jednotlivých domech podle předem určeného pořadí. Takových domů bylo v Trutnově bez jednoho sto padesát a jejich počet se během doby téměř neměnil.
Pro Evropu přelomový rok 1582, kdy byl zaveden současný gregoriánský kalendář, byl přelomem i pro trutnovské pivovarnictví. Byl zde vybudován první městský pivovar. V průběhu následujících staletí byl několikrát společně s městem zničen požáry nebo vyrabován procházejícími armádami.
Přesto veškeré zkázy přečkal a dodnes můžete v létě na malebných zahrádkách vychutnávat specifickou hořkost jeho piva, která je kromě zvláštní receptury údajně dána pohnutými dějinami celého regionu.
Jedním z vojsk rabujících místní pivovarské sklepy byl první pruský armádní sbor, který po průchodu horskými průsmyky vstoupil ráno 27. června 1866 do města. Podle dobových svědectví se vojáci dali zcela bez obav do zabavování potravin, dobytka, rabování domů a sklepů nebo se rozprchli po hospodách. Úplně tak přehlédli rakouské jednotky ukryté na kopcích přímo nad městem.
Teprve, když do té chvíle suverénní dobyvatele zasypali Rakušané přesnou palbou a dokonce se pokusili o obsazení města rázným útokem, Prusové se vzpamatovali a začala víc než desetihodinová bitva, po níž zůstaly trutnovské výšiny pokryté padlými obou stran.
Rakušanům se nakonec podařilo město dobýt a Prusy zahnat zpět za hranice, i když bylo toto vítězství draze vykoupeno. Celkem si boje vyžádaly přes šest tisíc padlých, raněných a zajatých.
Ani Rakušané si ve městě klidu příliš neužili, jelikož jim hrozilo obklíčení od jednotek, které prorazily na Náchodsku a Jičínsku. Museli proto už druhý den město opustit a stáhnout se do vnitrozemí.

Výhled od Gablenze

Pruské i rakouské oddíly už dávno odtáhly, ale jejich střet si můžete připomenout na trase po třech klíčových kopcích bitvy - Chmelnici, Jánském vrchu a Šibeníku. Výchozím bodem je do dlažby zasazená kamenná deska s datem bitvy a informačním panelem na pravé straně náměstí nedaleko Krakonošovy kašny. Odtud vás stezka povede kolem zaniklé synagogy, francouzskou částí městského parku a pak po úbočí okolo Šibeníku až na jeho vrchol.
Místní ho nazývají Gablenz podle generála, který velel rakouským vojskům a který má na tomto místě litinový památník. V jeho základech se nachází přístupná krypta s generálovými ostatky. Černý obelisk, který slouží také jako malá rozhledna, je hustě popsaný jmény padlých rakouských důstojníků. Na jeho vrchol můžete o víkendech od května do září vystoupat po úzkém točitém schodišti a přehlédnout údolí řeky Úpy až k k jejím pramenům mezi Studniční horou a Sněžkou.

Boj do posledního dechu

Dalším zastavením na stezce po stopách bitvy u Trutnova je Jánská kaple na vrcholu stejnojmenného kopce. Uvnitř je k vidění také dochovaný barokní inventář včetně oltáře, ale větší pozornost strhává výstava dobových zbraní, složená z exponátů zapůjčených z Vojenského muzea v Praze a zbytků zbraní a střeliva nalezených v zemi v okolí Trutnova. V sezoně tu o víkendech provádějí uniformovaní vojáci, kteří vám vypovědí třeba příběh kadeta Moravce.
Voják uvízl i se svými spolubojovníky a těžce raněným velitelem uvnitř kaple, kde svedli svůj poslední a předem ztracený boj s drtivou přesilou Prusů. Stopy tohoto zápasu najdete na stěnách i vybavení kaple dodnes. Od Jánské kaple zpět do města se dostanete malebnou anglickou částí městského parku. Po zhruba čtyřkilometrové vycházce budete dobře naladěni na půllitr oroseného piva.
Pokud zavítáte do Trutnova v době proslulého hudebního festivalu a zatoužíte po řádném undergroundu nebo pátráte po stopách disidentů, zkuste ochutnat pravého Krakonoše v pivnici Kotva, kde se čas zastavil nejspíš hned těsně po vydání Charty 77. Kotvu najdete v Horské ulici naproti obchodnímu domu Máj. Určitě sem ale neberte svou partnerku, ani nepočítejte s tím, že byste se zde najedli. Rozhodně si ale odsud odnesete silné zážitky.

Občan Havel přikuluje

Na kus disidentské historie ostatně narazíte i přímo v trutnovském pivovaru. Kromě názorné ukázky výroby piva zde navštívíte také sklepy, v nichž přikuloval pozdější prezident Václav Havel a kde našel inspiraci ke své divadelní hře Audience.
Václav Havel pracoval v sedmdesátých letech v trutnovském pivovaru jako pomocný dělník a nebylo úplnou náhodou, že právě tady. Několik kilometrů od Trutnova totiž leží legendární Hrádeček, kde dramatik v disidentských dobách žil a dodnes sem jezdívá trávit volné chvíle.

Jak na to

Návštěva jednotlivců v pivovaru bohužel není možná. Skupiny však do pivovaru mohou, i když se vyplatí objednat návštěvu s dostatečným předstihem. Prohlídky se totiž konají pouze
od pondělí do středy mezi osmou a dvanáctou hodinou.
Křižíkova 486, tel.: 499 840 114, www.pivovar-krakonos.cz

Kde se ubytovat

Hotel Patria***
Náchodská 358
Hotel s výhledem na řeku, deset minut od centra a v blízkosti koupaliště a tenisových kurtů. Za standardní dvojlůžkový pokoj tu zaplatíte 1100 Kč. Nabízí pokoje s vlastním sociálním zařízením, lednicí, na požádání i s internetem. Můžete využít i hotelovou saunu nebo fitness centrum.
tel.: 499 815 329, www.hotelpatria.com

Kam na jídlo

Hotel Krakonoš v Barvířské ulici, který je součástí trutnovského pivovaru, nabízí restauraci s prostornou zahrádkou. Pod širokými slunečníky vás nezaskočí ani lehká letní přeháňka. Minutky včetně místních specialit se zde pohybují kolem 120 korun a za točené trutnovské pivo zaplatíte neuvěřitelných 14 korun.
Restaurace City v Pražské ulici má posezení vevnitř i venku na velké letní zahrádce, kde je i dětský koutek. Kromě běžné nabídky jídel tu mají také menu kolem 70 korun.
tel.: 499 828 288

Tip na kolo

Základní část bitvy u Trutnova končí u Jánské kaple. Na ni navazuje jedenáctikilometrová cykloturistická trasa, která rovněž prochází místy významných bojů u severozápadní části Starého Rokytníku. Na trase jsou dvě nová odpočívadla s lavičkami a upravenou plochou, a to u pomníku Julia Krušiny a dále u památníku 23. pěšího pluku barona Airoldiho. Zvlášť na posledně jmenovaném místě s výhledem do okolní krajiny je radost posvačit. Za jasného počasí uvidíte Jestřebí hory a směrem na Náchodsko.

www.IN.iHNed.cz autor: Václav Losna