Hrady/zámky pro děti
Ráby
Hrad Kunětickou Horu neboli Kuňku zná určitě každý ctitel památek. Stojí na výrazném skalnatém kopci, zvedajícím se z polabské roviny severně od Pardubic, a tvoří zdaleka viditelnou dominantu.
Méně známým objektem je už lovecký zámeček při úpatí hradního vrchu na okraji vesnice Ráby, přízemní roubená stavba z roku 1882. Dnes je sídlem celoročně otevřeného Muzea perníku a pohádek – Perníkové chaloupky s řadou turistických služeb a atrakcí pro děti i dospělé. Je tu i sídlo Perníkového hejtmanství, informační centrum Děda Vševěda a turistická ubytovna.
Všechno tady voní perníkem (a čím také jiným – u Pardubic?!), upečeným ve starobylých dřevěných formách, třeba přímo ve zdejší Perníkářské dílně Ježibaby. Malí i velcí návštěvníci si vyslechnou pohádku o Perníkové chaloupce, projdou se strašidelným pohádkovým lesem právě tak jako Jeníček a Mařenka a stejně jako oni si na konci odnesou ze střechy chaloupky medový perníček. V Medovém ráji jsou k vidění perníky nejen z Pardubic, ale také z Podkrkonoší, z Litoměřic, z jižní i severní Moravy. Prohlídková expozice nabízí i svět pohádek černého divadla, pohádkové peklo a Ježíškovo nebe, najdeme zde však i jiná pozoruhodná místa: vězení pro zloděje perníku, vyhlídku na Smolíčkova jelena, ohniště pro dvanáct měsíčků, úl včelky Máji, sáně pro Mrazíka a další pohádkové exponáty. Samostatný prohlídkový okruh tvoří Svět skřítků a strašidel asi se čtyřmi desítkami loutek.
Pokud se jmenujete Jeníček nebo Mařenka, můžete se zúčastnit setkání nositelů těchto jmen, které tady muzeum každý rok 6. července pořádá. A jestli nevíte, jak se k pohádkovému zámečku v Rábech dostat, pak vězte, že stojí jen 200 metrů od velkého parkoviště a restaurace pod Kunětickou Horou při silnici z Pardubic na Hradec Králové. Do pohádky pak stačí seběhnout kousek po lesní pěšině.
Otevírací doba: denně 9 – 17 h (mimo 6. 1. – 2. 2.)
Vstupné: 50 Kč
www.pernik.cz
Doporučujeme
Benátky nad Jizerou
V renesančním zámku je také soukromé Muzeum hraček s panenkami všeho druhu od nás i ze světa z let 1860 – 1945, největší sbírkou pokojíčků v ČR nebo obřím ruským kolem.
Častolovice
V zámeckém parku mohou děti nakrmit srnce Honzíka, kance Tondu s bachyní Martou, bílé daňky, jeleny, kachny a labutě, v blízké minizoo na ně čeká lama, pštrosi, vietnamská prasátka, ovce, kozel atd.
Hořovice
Na jednom z prohlídkových okruhů na krásném podbrdském zámku se můžete dozvědět něco o tom, jak a s čím si hrály šlechtické děti, další výstava představuje tajemné bytosti brdských lesů – víly, skřítky, bludičky, čarodějnice i čerty.
Jezeří
V těžce postiženém krušnohorském zámku, který se pozvolna vzpamatovává ze svých ran, potěší děti strašidelná galerie ve sklepních prostorách, představující místní přízraky.
Náchod
Jednou ze zámeckých komnat je dětský pokoj zaplněný dětským nábytkem, hračkami z 2. poloviny 19. a začátku 20. stol., panenkami, miniaturním porcelánem atd. Bývalý hradní příkop obývají medvědi Ludvík a Dáša.
Ohrada
Bývalý lovecký zámek u Hluboké je známý svou lesnickou, mysliveckou a rybářskou expozicí včetně mnoha preparovaných zvířat. Při zámku na břehu rybníka mohou děti obdivovat i živá zvířata ve zdejší zoo.
Pražský hrad
V severním křídle Nejvyššího purkrabství je Muzeum hraček, druhé největší na světě, které v sedmi sálech představuje bezpočet unikátních hraček z Evropy i Ameriky.
Slezská Ostrava
Z obnoveného hradu, jehož sklep okupují čarodějnice, je možné přejít po lávce do areálu Černé louky, kde malé návštěvníky očekává Pohádkový sklep s pěti komnatami plnými strašidel.
Žleby
V zámeckém parku s oborou čeká na děti obůrka se stádem bílých jelenů a minizoo, v níž žijí mufloni, daňci, divoká prasata, čápi, volavky, kormoráni, kunovité šelmy a další.