Hrady/zámky pro milovníky parků a zahrad
Krásný Dvůr
Už současníci pokládali park v Krásném Dvoře s řadou drobných staveb, inspirovaných anglickými předlohami, za mistrovské dílo krásného zahradního umění v celé Evropě. V koncepci nádherného přírodního prostředí a rozlehlého zámeckého parku najdeme hodně společného s francouzskými Versailles.
Rozsáhlá zahrada tu začala vznikat po dokončení barokního loveckého zámku v roce 1727 (pro Františka Josefa Černína z Chudenic jej vybudoval architekt František Maxmilián Kaňka). Zásluhou Jana Rudolfa Černína se zahrada mezi lety 1788 – 1793 proměnila v unikátní anglický romantický park o rozloze téměř sta hektarů. Potok v Leska byl sveden do nového koryta, aby napájel pět rybníků sloužících k zavlažování parku. Louky se starými duby doplnily výhradně domácí dřeviny, hlavně listnáči.
V tehdy módním duchu park postupně obohacovaly romantické stavby, z nichž se mnohé dochovaly dodnes: klasicistní Panův templ, osmiboký čínský pavilon, gloriet, obelisk nebo Gotický templ – vyhlídková věž se sochou generála Karla Schwarzenberka.
Na zámku nedaleko Podbořan, jehož unikátem je barokní obrazový soubor psích portrétů, pobýval básník J. W. Goethe, procházela se tu kněžna Zaháňská s knížetem Metternichem a přijel sem i Josef Dobrovský. Za okupace sloužil zámek nacistům jako rekreační sídlo – síly tu nabíral mimo jiné i J. von Ribbentrop. Dnes už Krásný Dvůr vyhledávají naštěstí sympatičtější návštěvníci.
Otevírací doba: duben a říjen 9 – 16 (denně mimo po, út), květen a září 9 – 17 (denně mimo po), červen až srpen 9 – 18 (denně mimo po).
Vstupné: dospělí 70 Kč, děti (6 – 15), studenti, důchodci 50 Kč
www.krasny-dvur.cz
Doporučujeme
Čechy pod Kosířem
Působivý přírodně krajinářský park empírového zámku na Prostějovsku, se vzácnými dřevinami, rybníčky, alejemi a romantickými stavbami, je jedním z dendrologicky nejcennějších na Moravě.
Konopiště
Romantický zámek u Benešova krášlí anglický park o rozloze 225 ha, mj. se skleníky pro vzácné teplomilné rostliny v kouzelné Růžové zahradě.
Kroměříž
Květná zahrada, jediný dochovaný příklad manýristické italské zahrady u nás, a Podzámecká zahrada s potůčky, rybníky a romantickými stavbami jsou spolu se zámkem na seznamu UNESCO.
Lednice
Francouzská zahrada a rozsáhlý krajinářský park s unikátní sbírkou stromů a četnými romantickými stavbami (minaret, Janův hrad aj.), rybníkem nebo skleníkem zdobí novogotický zámek v jihomoravské Lednici.
Lysice
V Lysicích na Blanensku najdeme nejen hodnotný zámek, ale i významnou zahradu s terasami, která si zachovala původní, renesanční charakter. Prohlédnout si ji, stejně jako skleník nebo oranžérii, můžete od června do září.
Milotice
Zahrada, propojená pomocí teras, a park půvabného barokního zámku na Hodonínsku zaujmou spoustou fontán, voliérou, hřebčínem nebo letohrádky.
Orlík nad Vltavou
U jednoho z našich nejkrásnějších zámků je i cenný přírodně krajinářský park s domácími i cizokrajnými dřevinami a volně se pohybujícími pávy. Jde o největší komplex historické zeleně svého druhu v jižních Čechách.
Průhonice
Návštěva jednoho z největších a nejcennějších přírodně krajinářských parků v Evropě je zážitkem hlavně v květnu, kdy tu rozkvétá na 7 tisíc pěnišníků-rododendronů.
Veltrusy
Nádherný barokní zámek na Mělnicku obklopuje rozsáhlý park o rozloze téměř 300 ha, který odborníci považují za jeden z nejlépe dochovaných anglických parků v Evropě.