Jak se vyvíjel vkus maminek, zjistíte v kočárkárně zámku v Náměšti na Hané
Tvrdí se, že stát je nejhorší hospodář, a tisíce chátrajících státních památek v Česku dávají této myšlence za pravdu. Nicméně zámek v Náměšti na Hané tuto teorii rozhodně nepodporuje. Jeho budovy prokoukly a stal se nejen historickou, ale i společenskou chloubou obce.
Historie zámku, který místní nazývají "horní", se začala psát 1. března 1766. Tehdy na pokyn Ferdinanda Bonaventury zabořili dělníci lopaty do zeminy a počali budovat sídlo v raně klasicistním slohu. Zároveň kolem vznikl kruhový park, jehož tvar nejlépe oceníte z leteckého pohledu.
Zámek se díky sňatku Marie Rózy a hraběte Kinského dostal do majetku Kinských, kteří jej v roce 1916 prodali velkoobchodníkovi se železem Františku Ottahalovi. Kinští měli zdejší kraj rádi, o čemž svědčí i hrobka, kde jsou uložena těla sedmi členů hraběcí rodiny.
Bydlet na zámku je možná romantické, ale nepraktické. Proto není divu, že si manželé Ottahalovi nechali na zámek zavést elektřinu, vodu i ústřední vytápění. Dodnes je k vidění historická karma, nicméně zatímco tato je v koupelně skrytou "technikálií", nádherná kachlová kamna zdobící některé z místností jsou záměrně na očích.
Jak dostat děti na zámek
František Ottahal zemřel v roce 1943 a zanechal zámek svým dědicům, kteří byli okamžitě po válce nařčeni z kolaborace. "Náš zámek byl první z konfiskátů, ke kterým došlo na základě Benešových dekretů," říká starostka Marta Husičková. Její slova potvrzuje i datum znárodnění: 17. června 1945.
Zatímco v pohraničí řádily Revoluční gardy, uprostřed republiky zámek i s přilehlým pozemkem přešel do rukou Československého státu.
Do konce roku 1999 jej spravovalo Vlastivědné muzeum v Olomouci, půl roku jej měla "na starost" Správa státních zámků a hradů severní Moravy. Od léta roku 2000 se historický objekt stal majetkem obce Náměšť na Hané.
"Snažíme se přitáhnout co nejvíce lidí. Jako bývalá kantorka vím, že děti jsou na zámku rády. A toho je potřeba využít. Proto během svátků pořádáme výukové programy. O Velikonocích se kluci učí plést pomlázky, o Vánocích zase předvádíme zvyky spojené s adventem a Božím hodem. Kantoři si orazí a děti se dozví něco nového v netradičním prostředí," přibližuje starostka.
Zámek stojí i za šťastným dnem stovek novomanželských párů. Jen v loňském roce v jeho prostorách proběhlo přes stovku obřadů. Vzhledem k počtu "starousedlíků" je jasné, že oddávat se sem jezdí snoubenci z hodně širokého okolí.
Zámecká kočárkárna
Když se řekne "kočárkárna", leckomu se vybaví místnost v paneláku sloužící coby "parkoviště" kočárků i několika desítkám rodin najednou. Jenže "kočárkárna" na zámku samozřejmě musí být něco extra.
Nejde ani tak o nádherně zdobený velký kočár biskupa Egkha, který má některé součástky z 19. století a průměr zadního kola 1,7 metru, jako spíš o historické dětské kočárky. Jeden z nich, černý, vyzdobený černými výšivkami, působí poněkud morbidně.
"Jako pohřební," komentuje jeden z návštěvníků tehdejší smysl pro módní kreace.
Na sbírce více než sta dětských kočárků lze nádherně pozorovat, jak se vyvíjel "maminkovský" vkus. Zatímco kočárky jsou soustředěny v jedné z expozic, tedy přece jen v určité "kočárkárně", porcelán - a to včetně toho nejvzácnějšího míšenského - je k vidění ve většině z dvacítky zpřístupněných pokojů.
Krásný je vzduch
Že nejkrásnější je lidská svoboda, ví díky písničce Jaroslava Hutky nejen mnohý z folkařů. Ovšem fakt, že jeho píseň Krásný je vzduch měla sloužit jako neformální hymna folkového festivalu v Náměšti, už moc ve známost nevešel.
Udává se, že v předprodeji se tehdy prodalo okolo 20 tisíc vstupenek, což byla pro politickou moc příliš velká koncentrace "alternativních" lidí na jednom místě.
Proto se přistoupilo k osvědčenému způsobu - k represím. Festival byl zakázán a o několik málo tisíc hudbymilovných folkařů, kteří se na zrušený festival dostavili, se postarali příslušníci veřejné bezpečnosti a StB.
Festival Zahrada, který je v současnosti v Náměšti už každoroční klasikou, naštěstí nikdo nezakazuje. Naopak se díky své kvalitě stal vyhledávanou "letní klasikou". Zdaleka už nejde jen o folk, ale o akci, jejíž hudba zní skrz žánry.
Přístupová cesta k zámku vede alejemi starých lip. Už samotná procházka by měla člověka zklidnit. Pokud se to nepovede, nabízí se odpočinek v parku. Expozice zámku se samozřejmě chlubí historickými exponáty, ale kdo viděl Menzelovy Postřižiny, určitě zajásá nad "ozonizérem", jehož fialové záření rozzářilo ložnici filmového pivovaru.
Jak se tam dostat
Město leží 15 km západně od Olomouce, odkud sem jezdí přímé vlaky vozů Regionova. Z Prahy je to zhruba 230 km.
Kam na jídlo
Pizzeria Antonio
Nádražní 342, Náměšť na Hané, tel.: 585 951 368
V těsné blízkosti nádraží stojí pizzerie Antonio, kde se vyplatí si dát - kromě solidních pizz - vynikající horkou čokoládu.
Kde se ubytovat
Hotel Denimo
Pasteurova 10, Olomouc, http://hotel.senimo.cz
Moderně zrekonstruovaný hotel najdete asi 500 metrů od hlavního vlakového nádraží, do centra je to pěšky 15 minut. Za dvoulůžkový pokoj zaplatíte 1950 Kč včetně snídaně, parkování nebo internetu.
http://cestovani.ihned.cz autor: Topi Pigula