Jeřábi popelaví v Jeseníkách

Ochránci přírody hlásí neobvyklý objev. V Jeseníkách se usadil vzácný jeřáb popelavý. Jeho původním domovem jsou tundry v severní Evropě. Do naší republiky se rozšířil až v 80. letech, kdy bylo zaznamenáno jeho první hnízdění. Dnes bychom u nás napočítali kolem třicítky párů těchto opeřenců. Ovšem jeden další byl právě nyní zpozorován v Jeseníkách. Radost neskrýval ornitolog zdejší Správy CHKO Ladislav Hajný, se kterým hovořila kolegyně Andrea Švůbová.

Považujeme to u nás za opravdu velký objev, je to unikátní věc, stalo se to historicky poprvé. U nás je to skutečná rarita - jeřáb popelavý se stal ozdobou našich rašelinišť. Patří mezi větší ptáky, dosahuje zhruba velikosti čápa. V Evropě zaznamenává jeřáb postup šíření směrem k jihu. Tento trend se dá zaznamenat i u nás, na lokalitách výskytu se sčítáním zjistil skutečný stav, tedy těch 30 párů. Jeřábi už neuvidíme jen v severních Čechách, tito ptáci se postupně rozptylují, takže se nachází i jižněji, třeba v jižních Čechách v rybničních oblastech. A nejblíže Jeseníkům mají už druhým rokem pravidelné hnízdiště na hranicích s Polskem, na Osoblašsku. To je zřejmě kontaktní místo už s areálem pravidelného hnízdění. Postupují tedy směrem na jih a také u nás si vyhlédli vhodný biotop.

Kde jste zmíněný pár jeřábů zahlédl? Jeřáb u nás vyhledává podobná stanoviště jako má v severní Evropě, objevil se tu na jednom vrchovišti. Zatím nehnízdí, ale má ještě šanci do konce května, pokud by se mu to podařilo, mohl by to ještě stihnout.

Není reálné, že se třeba ještě přesune někam dál na jih a Jeseníky jsou pro něj jenom mezistanicí? Zdá se, že tento pár se u nás drží už měsíc a zjevně se mu ta lokalita líbí. Má tam vhodné hnízdní i potravní podmínky, takže mu v hnízdění opravdu nic nebrání. Otázkou pouze zůstává, zda je pár již dostatečně vyspělý na to, aby založil rodinu. Každopádně z toho, co víme, vyplývá, že i ptáci si krajinu, konkrétní lokalitu, vtisknou, a nepodaří-li se jim zahnízdit letos, podaří se to příští rok.

Vy jste schválně neuvedl přesné místo, kde jste pár jeřábů viděl. Z jakého důvodu? Je to samozřejmě z důvodu jejich ochrany. Je to unikátní pták a byla by velká škoda, kdyby byl rušen lidmi. Jeřáb je velmi citlivý, ostražitý a plachý pták. A reaguje z dost velké dálky na jakoukoliv rušivou činnost či jen třeba pohyb lidí. Vyrušení může zapříčinit, že se ptáci seberou a odlétnou do jiných míst.

Nehrozí třeba že by jeřáb popelavý mohl být pro někoho vzácnou trofejí? Myslím si, že takové barbarství mezi lidmi snad není možné. Je to kulturní pták, každý z nás o něm určitě někdy slyšel nebo viděl fotografie těch nádherných zásnubních tanců, které při námluvách provádějí. To je prostě krásný rituál, který lahodí oku, a nevěřím, že by se našel někdo, kdo by se na něj díval přes hledí pušky.

http://www.rozhlas.cz autor: Marek Szczepanek