Jihozápadně od Prahy
Chci-li zavést čtenáře do zajímavých koutů v jihozápadní části Prahy a okolí, nemůžu vyhovět silnému volání po cyklovýletu. Jízdní kolo by vás z tohoto území odvezlo během několika desítek minut. Nabízím proto pěší výlet, který nám ukáže, jakou zátěž nese kulturní krajina v tak vysokém stupni osídlení. Budete se divit, jak si mohou přírodní ostrůvky udržet svou autentickou tvář proti tisícům do nich otevřených a obydlených oken. Uvidíte, kam se přesouvají Pražané natrvalo i na víkend z nekonečných dlážděných prostor velkoměsta i za cenu vyasfaltování starých cest a zvýšené péče o udržení zeleného domova.
Od stanice MHD ve Velké Chuchli stoupáme přírodním parkem Radotínské údolí a Chuchelský háj kolem Pecoldovy vápenky na západním okraji obce, která je významnou technickou památkou, a Žákova lomu v přírodní rezervaci Homolka ke Slivenci (2,5 km) s raně gotickým kostelem Všech svatých. Jeho původní okna jsou dnes v Uměleckoprůmyslovém muzeu a my se díváme na jejich kopie. Zde se na rozcestí vydáme se začínající červenou doleva. Otevřenou krajinou míjíme nápadnou rozvodnu a odtud klesáme do osady Cikánka (7,5) v Radotínském údolí. Tato přírodní rezervace je geologicky (geomorfologické i krasové jevy), zoologicky (pozoruhodné druhy hmyzu, chladnomilní živočichové) i botanicky (teplomilná i chladnomilná skalní společenstva) zajímavá. Pár set metrů jdeme vpravo po silnici, která by nás vyvedla ještě víc vpravo z údolí ven. V tom místě pokračujeme vozovou cestou a pak pěšinou rovně nejmalebnější částí údolí proti proudu Radotínského potoka ke Kalinovu mlýnu (9,5). Při průchodu dvora si maně klademe otázku, bude-li ještě někdy někým postaven uzavřený objekt, kterým nechají turisty volně procházet po značené cestě.
Doporučuji zajímavou krátkou procházku po vodních stavbách těsně nad mlýnem, které zadržují vodu a plní roli náhonu. Můžeme také pokračovat asi kilometr po červené dál údolím chatovými osadami k Měchurovskému mlýnu, který nabízí k prohlídce svou technologii, a ke Kalinovu mlýnu se opět vrátit. Odtud po modré z údolí lesem vyjdeme do otevřené krajiny, na okraji Třebotova přejdeme silnici a zakrátko vystoupíme na Kulivou horu (12) a dojdeme na první rozcestí značených cest pod ní. Zde se dáme po zelené vpravo a necháme se dovést do středu Třebotova (13) s novorománským kostelem sv. Martina s vodní tvrzí na návrší. Na rozcestí u kostela se chytneme začínající modré a po cestě sestoupíme kolem přírodní rezervace Kulivá hora s porosty skalních a travnatých stepí do údolíčka potoka Švarcava. Lesem vystoupáme na jeho okraj a otevřenou krajinou dojdeme do Vonoklas (16,5) s kaplí sv. Václava. Ve dvoře barokního statku čp. 12 si všimneme zachovalé roubené patrové stavby s pavlačí. Od kapličky se vydáme až do cíle po červené vlevo. Chvíli jdeme po silnici a pak polní cestou při elektrickém vedení překřížíme znovu údolí Švarcavy do Solopysk a projdeme lesem s chatovou osadou Malá Strana na druhé rozcestí pod Kulivou horou (20,5). Přejdeme k dalším chatovým osadám a ocitáme se na horním okraji přírodní rezervace teplomilné doubravy Staňkovka na prudkém svahu vysoko nad Berounkou. Lesem dojdeme až nad Radotín (24,5) a teprve v závěru prudce sestoupíme k železniční trati poblíž jeho nádraží.
Trasa: Praha – 1. Velká Chuchle – modrá: 2. Slivenec (2,5) – červená: 3. Cikánka (7,5) – 4. Kalinův mlýn (9,5) –
modrá: 5. Kulivá hora (12) – zelená: 6. Třebotov (13) – modrá: 7. Vonoklasy (16,5) – červená: 8. Radotín (24,5)
Mapa: Okolí Prahy západ, 1:50 000, edice KČT č. 36
IN.iHNed.cz autor: Jan Stráský