Jurkovič nestavěl jen na Pustevnách nebo v Luhačovicích, ale i v Praze

Vila musí býti šik, když v ní bydlí úředník, nadto známý statistik. Žádnou chaloupku, to musí mít hloubku a především se vyvarovat kýče. Pozvu Samo Jurkoviče!

Jan Náhlovský byl akurátní muž. Doktor práv a jeden ze zakladatelů Československého statistického úřadu si nemohl ve svém postavení dovolit žádné módní výstřelky. Kolem roku 1907 byl zřejmě také hodně ustaraný.

V úřadu redigoval statistický věstník a po práci přemýšlel, jak zaopatřit rodině bydlení. Evropou se hnala secese, vhodná jistě pro mé umělce, jenže korektní úředník s pečlivě zastřiženým drobným knírkem mohl mít z divokého stylu leda tak divoké sny. Kde však nalézt zklidnění? Tam, co se v moře Clyde mění!

Projekt rodinného domu svěřil Dušanu Samo Jurkovičovi, slovenskému architektovi, kterého secesní bláznění míjelo. Rodák z Turé Lúky si na přelomu devatenáctého a dvacátého století liboval ve folklorních motivech a lidové architektuře, a tak zatímco si jeho kolegové četli v magazínu Ver Sacrum články Ernsta Stöhra či Kolo Mosera o vídeňské secesi, Jurkovič v podhůří Karpat zkoumal, jak si lidé staví obyčejné dřevěné domy.

Když na české a moravské území vtrhla secesní vlna, Jurkovič na ni nahlížel z bezpečného odstupu. Na vrcholu Pusteven se právě dokončovaly jeho folkloristické domy. Než sestoupil dolů, získal nad secesí nadhled. Z Pusteven viděl až k zálivu řeky Clyde, kde svým britsky rezervovaným stylem zpracovával secesní myšlenky Charles Rennie Mackintosh.

Méně kudrlin, více ladných křivek, vnitřní prostor modelovat světlem z vhodně navržených oken. Podle těchto pravidel navrhl Mackintosh například slavný Hill House v Helensburghu, sídlo rodiny vydavatele Waltera Blackieho. Dům tvarují jednoduché geometrické tvary válců, kvádrů a kuželů.

Stejný přístup zvolil Jurkovič pro vilu Jana Náhlovského. Vysoký střední trakt domu, ve kterém je velká centrální hala, vytáhl pomocí jemných křivek do elegantní špičky. Okolo pak uspořádal místnosti pro bydlení i nezbytné zázemí. Poměrně velkou hmotu domu zjemnil arkýři a především lodžiemi, díky kterým má dům mírně romantický nádech. V jednotlivostech je spíš konzervativní, v celkovém vyznění však moderní a originální.

Tak trochu Jurkovičova lidová chaloupka, tak trochu mackintoshovská elegance. Ve městě se dobře žije v domě, který má lodžie.

JAK SE TAM DOSTAT
Statistikovu vilu najdete v Suchardově ulici 284/2 v Bubenči, nedaleko Letenských sadů. Nejbližší MHD je zastávka tramvají 1, 8 nebo 18 Hradčanská.

http://cestovani.ihned.cz autor: Jiří Oulický