Kde najdete nejmystičtější a nejzáhadnější místo u nás?

Nejtajemnějším a pověrami nejvíce opředeným místem v České republice byl zvolen hrad Houska nedaleko České Lípy.

Na internetovém serveru Kudyznudy.cz vybírali návštěvníci nejzáhadnější, nejmystičtější a pověrami nejvíce opředené místo u nás. Jasné vítězství si odnesl hrad Houska se svou průrvou do pekla, další místa obsadily Petrovy kameny a Staré Město pražské.

Místa opředená legendami

Návštěvníci internetových stránek volili z devíti míst v České republice, které seřadili v tomto pořadí:

1. Hrad Houska (průrva do pekla)
2. Petrovy kameny (slety čarodějnic)
3. Staré Město pražské (Golem)
4. Hora Velký Blaník (spící blaničtí rytíři)
5. Zámek Velké Losiny (čarodějnické procesy)
6. Kounov (záhadné řady kamenů)

Na 7. až 8. místě se umístil zámek Jindřichův Hradec se svou bloudící Bílou paní a Menhir, záhadný stojící kámen u Klobuk. Na 9. místě skončil Panenský Týnec jako místo silné pozitivní energie, kterému je přisuzována schopnost odstraňovat depresivní stavy.

Ti, kteří si nevybrali z nabízených devíti míst, mohli navrhnout místo desáté. Mezi tipy čtenářů serveru Kudyznudy.cz se objevily např. jihlavské podzemí se záhadnou světélkující chodbou, hrad Helfštýn, Vyšehrad, podzemní chodby v Josefově či klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích. Posledně jmenovaný klášter obsadil nakonec desáté místo.

Nejtajemnější - prokletý hrad Houska

Hrad Houska, který byl návštěvníkům zpřístupněn teprve v roce 1999, najdete v Libereckém kraji, nedaleko České Lípy. První zvláštností je už to, že celým hradem prostupuje skála, která je vidět jak venku, tak v některých sálech uvnitř.

V prostorách hradu byla prý průrva do pekla. Obyvatelé hradu chtěli zjistit, jak takové peklo vypadá, tak spustili do průrvy odsouzeného na smrt a slíbili mu za to milost. Z díry se ale ozval po několika minutách zoufalý křik - odsouzenec zestárl o desítky let a za pár dní zemřel šílenstvím... Na místě průrvy pak vznikla kaple, která měla rojení čertů zastavit.

Po hradě také bloudí černokněžník, který se snaží dostat zpět mezi živé, v hradní studni sídlí čert a v okolí hradu najdete ďáblův kámen. Na hradě se také nachází tajemný keltský ornament starší než sám hrad. Neméně mysticky zní Máchův dopis přiteli o stroji času. Dívka, která se mu zjevila během noclehu na hradě mu prý ukázala krabičku s pohyblivými obrázky z roku 2006. Davy lidí vezly na hrad příšery se svítícíma očima. Měl Mácha na mysli auta a utobusy?

Nejnovější záhadou je zasypaná místnost s oknem ve skále, která byla objevena při rekonstrukcích. Tým historiků se stále neshodl k čemu sloužila a kdy vznikla.

Putování za záhadami

Petrovy kameny - slety čarodějnic
Za čarodějnických procesů v 17. století byly Petrovy kameny v Hrubém Jeseníku označovány jako místo sletů čarodějnic. Podle pověsti dostaly Petrovy kameny jméno po mladém kováři, který se zde ukryl se svou dívkou, dcerou správce sovineckého panství, když prchal před jejím otcem.

Staré Město pražské - Golem
Na půdě Staronové synagogy je údajně ukryt Golem - mohutná bytost z hlíny, která byla podle legendy stvořena rabi Löwem, aby ochraňovala židovské město. Golem je neodmyslitelně spjat s tajuplnou atmosférou pražského Josefova.

Hora Velký Blaník - spící blaničtí rytíři
Velký Blaník je národním symbolem naděje a víry v lepší budoucnost. Tato hora je opředená spoustou zajímavých pověstí. Nejznámější je pověst o bájných blanických rytířích, kteří odpočívají uvnitř hory. Až českému národu bude nejhůře, vyjedou prý rytíři z hory a českému národu pomohou.

Zámek Velké Losiny - čarodějnické procesy
Zámek je smutně proslulý čarodějnickými procesy. Na konci 17. století zde působil inkvizitor Jindřich Boblig, povolaný ze Šumperka. V důsledku čarodějnických procesů zde bylo upáleno téměř šest desítek lidí.

Cestovani.iHNed.cz autor: Monika Bohatová