Kde se lyžuje se slavnými

Lyžařský areál Ischgl na rakousko-švýcarské hranici už několik let sbírá nejrůznější „nej“. Vtip je v tom, že hluboce zaříznuté alpské údolí má kromě fantastických lyžařských podmínek také důmyslně propracovaný plán lákadel a doplňkových atrakcí, díky kterým budete na výlet sem dlouho vzpomínat.

Jen si to představte. Vezmete lyže, vyrazíte do oslnivě jiskrného dne, projdete místní kuriozitou – kilometrovým tunelem pod alpskou vesnicí – nasednete do luxusní kabinkové lanovky, v níž vám sedátka vyhřívají zadek, vyjedete do výšky 2300 metrů na mořem, rozhlížíte se po úchvatné scenerii Tyrolských Alp, a než si vyberete, kde načnete těch 235 kilometrů sjezdovek, „trsnete“ si pod pódiem, kde vám naživo zazpívá Kylie Minogue.
Nereálné? Nikoliv, pokud vyrazíte 2. května do tyrolského střediska Ischgl. Už šestnáct let tu vždy při oslavě začátku a konce sezony a o Velikonocích vystupují hvězdy světové pop-music.
Odpolední koncert na vysokohorské planině Idalp pro 20 tisíc diváků si tu odzpívali třeba Elton John, Tina Turner, Sting nebo Alanis Morissette. Ta dokonce vystoupení v Ischglu označila za svůj nejlepší koncertní zážitek.

Tradice staré i novější

Podobnou řadu exkluzivních tradic si Ischgl pěstuje už nějakou dobu. V lednu se sem sjela desítka vybraných mezinárodních umělců, kteří zde za pět dnů vytesali sněžné sochy, které zdobí areál až do jara. Letos byste potkali Alfa či E.T., tématem stávající sezony totiž jsou mimozemšťané.

Únor zase patřil ďábelskému hromadnému sjezdu

Frejn’s Freeride Inferno. Až 70 lyžařů a snowboardistů se sejde na pomyslném startu dvou- až tříkilometrového sjezdu v hlubokém sněhu na svazích mimo sjezdovky při převýšení kolem 1000 metrů a všichni naráz zdolávají danou trasu.
V každém případě, i když nestihnete žádnou z těchto sezonních akcí, i tak je lyžování v Ischglu mimořádným zážitkem. První vlek v údolí Paznaun byl postaven v roce 1961 a od té doby se technické vybavení areálu zlepšuje, zvlášť v poslední době. Akcionáři společnosti vlastnící lanovky a vleky v údolí Paznauntal se totiž vzdali rozdělování dividend a veškerý zisk ze zimního provozu investují zpátky do areálu: do nových lanovek, technologií na úpravu sjezdovek, nových horských chat a zlepšení těch stávajících.
Výsledkem je, že luxusnější lyžařské středisko s kvalitnějším servisem byste těžko pohledali. To se samozřejmě do jisté míry odráží i v ceně, šestidenní skipas vás v Ischglu vyjde na 192 eur.

Parádní lyžovačka

Právě díky velké rozloze areálu je příjemné, že davy lyžařů a snowboardistů se na 235 kilometrech rozptýlí tak, že prakticky neobtěžují. Do dvou let se plánuje výstavba další velkokapacitní lanovky, která by měla areál rozšířit o další stovku kilometrů sjezdových tratí.
Krásy lyžování na alpských svazích snad není potřeba rozvádět, avšak mimořádně dechberoucí jízdu zažijete na sjezdovce Dutyfree, která vede z druhého nejvyššího vrcholu areálu, Palinkopf (2864 m), na švýcarskou stranu do Samnaun (1840 m). Nádherná červená sjezdovka, která se strmě zařezává do úžlabiny mezi dvěma impozantními vrcholy, vás dovede do duty-free zóny, kde můžete učinit zadost své nákupní vášni. Odtud se můžete vyvézt zpět do střední části areálu lanovkovým „doubledeckerem“, dvoupatrovou kabinou o kapacitě 180 lidí. Pokud se nebudete dívat do hrozivé hloubky pod sebou, spatříte kolem sebe rajský obrázek věnce okolních hřebenů.
Kdyby vás standardní lyžování omrzelo, ale ještě se necítíte na divoký freeride v panenském sněhu po příkrých svazích, zkuste fun park v srdci areálu, v Idalpu. Soustava 30 různě velkých překážek, skokánků, hupů, vln a boulí, railů a dalších adrenalinových pomůcek doplňuje velký skok do obřího polštáře, který zmírní následky nezdařeného skoku.
Po celý rok trénují návštěvníci různé kejkle, a pokud svůj kousek natočí, mohou na internetu v rámci akce Warsteiner Snowshow Finale soutěžit o nejlepší skok. Videa se potom vysílají v televizi.

Po „práci“ legraci

Když zapadne slunce a vy toho máte dost, v Ischglu si moc klidu neužijete. Tedy ano, pokud si dokážete odříct tu škálu možností, jak příjemně strávit čas. Například dvakrát týdně se pořádá večerní sáňkování na osvětlené sedmikilometrové dráze z Idalpu dolů do Ischglu.
Ischgl je také vyhlášený svým aprés-ski, tedy posezením v barech a restauracích po lyžování. Je zde nepřeberné množství variací ve stylu tradiční rakouské jódlovačky přes běžné diskohrátky až po rytmickou elektronickou hudbu.
Pokud nestojíte o to pozorovat, jak se turisté zvolna opíjejí, zajděte se vyhřát do wellness center, jež jsou prakticky v každém hotelu. Pak budete teprve správně odpočatí na večeři, která v Tyrolsku skutečně stojí za to. Nejenže se v Ischglu opět potvrzuje příslovečná rakouská pohostinnost a přátelský přístup, ale místní kuchyně je vpravdě gurmánská. Ačkoliv má večeře či jakékoliv jídlo během dne pět chodů, jste příjemně syti, ale ne přecpáni a hlavně – dozvuky chutí vám rezonují ve smyslové paměti ještě hodně dlouho.

S dětmi radši jinam

O Ischglu se říká, že patří mladým a že není vhodný pro rodiny s dětmi. Ne že by nebyl, ale faktem je, že mnohem lepší servis pro rodiny nabízí ostatní blízká lyžařská centra v údolí: Galtür a Kappl. Jsou komornější (obě po 40 km sjezdovek), mají méně luxusní vybavení, ale jsou rájem pro děti.
Speciální trasy jako svět trpaslíků, lyžařské „dopravní hřiště“, myslivecká poznávací trasa, průjezdné iglú či začarovaný les s ježibabou v průjezdné chaloupce zvládnou děti spolehlivě utahat. Areál Galtür má šest sektorů a každý se věnuje jiným typům lyžování – tři z nich jsou určeny dětem a mládeži, další jsou pro freeriding, standardní lyžování a běžkaře. A to vše nad romantickou přehradou Silvretta, sevřenou mezi kopci. Galtür má také své turistické speciality. Každoročně se například snaží postavit největšího sněhuláka v Evropě nebo pořádá závod dobrovolníků ve sjezdu na prkýnkách ze sudů.

Tragická zima 1999

Patříte-li mezi ty, kteří při doteku (cizí) katastrofy pociťují vzrušené chvění, pak Galtür je místo pro vás. Před deseti lety, kdy Alpy zapadaly čtyři metry sněhu, strhla sněhová bouře do údolí Paznauntal sérii velkých lavin. Nejničivější zavalila polovinu vesnice Galtür. O život přišlo 31 lidí, a jelikož jediná přístupová cesta do údolí byla v té době už týden zablokována dalšími lavinami, Rakousko svolalo mezinárodní záchrannou akci. Letecký most postupně odvezl z Galtüru i Ischglu několik tisíc uvězněných návštěvníků.
Na památku na tuto tragickou zimu vzniklo v Galtüru Alpinarium, muzeum o životě na horách, které je součástí 19 metrů vysokého a 234 metrů dlouhého ochranného valu. Ten vesnici chrání před budoucími přívaly sněhu z osudného svahu.

Lyžařská fakta

Sjezdovky: 235 km
– 38 km modrých
– 132 km červených
– 45 km černých
– 20 km skiroute
Vleky: 40 vleků a lanovek
Přepravní kapacita: 78 500 os./h
Skipas: dospělý 1 až 6 dní v hlavní sezoně: 42,50 – 192,50 eura
Silvretta Skipass pro celé údolí (Ischgl/Samnaun, Galtür, Kappl, See): šest dnů za 226 eur
www.paznaun-ischgl.com
www.tyrolsko.cz

Jak se tam dostat

Z Prahy do Ischglu je to asi 540 km a cesta trvá autem zhruba osm hodin (v závislosti na kolonách). Jede se přes Mnichov, Garmisch-Partenkirchen a Landeck, který stojí při ústí údolí Paznauntal.

Snímky Tourismusverband Paznaun-Ischgl: Centrální planina Idalp nabízí odpočinek v restauracích i lokalitu pro koncerty (4).

IN.iHNed.cz autor: Veronika Bartošová