Kde udělali soudruzi z NDR chybu? Největší skanzen socialismu kousek od hranic

Umělohmotné lžičky, kempové soupravy, trabanty, socialistická sámoška i dílna rudých pracovních úderek. To je jen zlomek zřejmě největší expozice reálného socialismu na světě v Radebeulu u Drážďan. Čtyři patra sklobetonového paneláku vám rychle připomenou, že to není tak dávno, kdy jsme takhle žili.

Město Radebeul, které leží zhruba 40 km od Ústí nad Labem, se pyšní dvěma turistickými taháky: Muzeem Karla Maye a Muzeem socialismu, celý název zní "DDR Museum Zeitreise, Erlebnisgastronomie und Ostalgie".

Otázka z českého filmu Pelíšky - "Kde udělali soudruzi z NDR chybu?" - nebo nějaká obdobná musí napadnout při návštěvě tohoto jedinečného muzea asi každého. Návštěvníci, drtivou většinou Němci, se zde smějí, ale je to smích s nádechem studu. V tomhle žili a mnozí ještě se všemi těmi předměty zdaleka neskoncovali.

Už u kasy se vám rozšíří zorničky. Skřítek Sandmännchen, endeerácký večerníček, malé lahvičky s miniantiperlemi, oblíbenými náhražkami kdysi nedostupných bonbonů Tic Tac. A samozřejmě plno symbolů NDR na hrncích, skleničkách, tričkách. Portréty Ericha Honeckera, který tu vládl s pomocí tajné policie a armády tvrdou rukou. A umělohmotné lžičky.

Ze světa nepatrností ale pojďme rovnou do světa motorů. "Trabi" ve všech verzích a úpravách, kdo byl movitější a měl styky, ten frčel wartburgem. Nechybějí škodovky a moskviče ani dvoukolá chlouba - mopedy a motorky.

Protože Němci rádi vedli spolkový život, uvidíte i jakási diorámata - kempování na Baltu, stany, přívěsy, propanbutanové vařiče, slunečníky, veškeré vybavení. Kdo zažil soudruhy třeba na Rujaně nebo i u nás na Slapech, ví, o čem je řeč.

Každé patro je věnováno něčemu jinému - první práci. Spojovací schodiště je oblepeno různými tiskovinami, do toho zní partajní projevy, rozhlasová hlášení, zvuková dobová atmosféra je tlumená, ale zřetelná.

Na obrazovkách monitorů běží záběry z výstavby socialismu - od konce války přes rozdělení Německa na dva státy a od roku 1949 život v tom lepším, socialistickém. Průvody na Prvního máje, partajníci v kravíně, na stavbách, za řečnickými pulty. Učebny, sekretariáty, různé pracovny - všude hesla, fráze, výkřiky.

Následují místnosti s různými dílnami, kutilskými pracovišti, ale také normálně zařízené domácnosti.

V dalším patře najdete bytové interiéry. Ložnice. Sektorově zařízené obýváky, jednotné kuchyňské linky. Jednu velkou místnost zabírají dětské kočárky, hluboké i sporťáky, v těch si odjezdily dětství statisíce dětí i u nás. K tomu předměty ke sportu a na dovolenou, od badmintonových raket po kempové zařízení.

Asi nejvíc mě zaujaly hračky, mnohé pamatuji, a dílna domácí krejčové. V dobách naprosté konfekčnosti a nadprodukce je tu spousta střihů a různě šitých výrobků a dámské spodní prádlo z uměliny. Jedna mladá dívka tu dostala po salvě smíchu záchvat nekontrolovatelné škytavky. Tohle na sebe? Nikdy!

Ale když jsem se s jedním párem ve středních letech dal do řeči, nejprve tvrdili, že jejich rodiče mnohé z toho ještě vlastní. Pak přiznali, že nejen rodiče, ale i oni. Že to pro ně není úplná "ostalgie", jak se tu říká vzpomínání na "staré časy", ale tvrdá realita.

Nakonec tu uvidíte i zdejší "tuzexové" zboží, na které dosáhl jen ten, kdo měl valuty nebo styky. Jsou tu ale i výrobky, které byly ve své době na špičce, například elektronika a optika.

Že je tu i úřadovna policie a mnoho režimních uniforem, není překvapením. Práce musela být radostí, vše muselo být prvotřídní. I naprogramovaný život. Ale někde přece jen soudruzi z NDR udělali chybu.

Každopádně počítejte s tím, že výstava vás pohltí tak, že zapomenete na čas. Já jsem měl nakonec co dělat, abych v Drážďanech stihl spoj na Prahu.

Může se hodit

MUZEUM DDR Zeitreise
Otevřeno kromě pondělí denně 10:00-18:00
Vstupné: 3 eura
Více: www.ddr-museum-dresden.de

JAK SE TAM DOSTAT
Do Radebeulu se dostanete vlakem z drážďanského hlavního nádraží, vlak S-bahn jede směr Míšeň (Meissen), minimálně jednou za 30 minut. Vystupuje se na sedmé zastávce: Radebeul-Wintraube, jízdenky zakoupíte u automatu nádražní haly.

Autem po E 55 objedete Drážďany ze západu, dálnice se stočí přes Labe na severovýchod (je značená i jako E 40), zde jsou již ukazatele na Radebeul. Muzeum najdete snadno, stojí nedaleko hlavní silnice, kousek od Muzea Karla Maye.

DALŠÍ TIPY Z RADEBEULU A OKOLÍ

Přímo v Radebeulu si můžete prohlédnout také Muzeum Karla Maye.

Když vyjdete vinicemi nad město, budete mít nádherný výhled na Labe. Z Radebeulu jezdí parní lokomotiva na okružní jízdu po okolí, až k zámku Moritzburg, kde se točily Tři oříšky pro Popelku.

Další cíl může být v Míšni, městě porcelánu. Je zde muzeum, můžete si prohlédnout i výrobu; a také nádherný goticko-renesanční hrad a zámek.

http://cestovani.idnes.cz autor: Vratislav Konečný