Kde vás zabalí do banánových listů nebo ponoří do rašeliny? V Lázních Bechyně

Rašelina a humáty jsou ceněny pro výjimečné regenerační vlastnosti a potenciální léčebný účinek. Trvalo desítky tisíc let, než se byliny, trávy a kvetoucí rostliny přeměnily v biochemických procesech na chemické látky, aby dnes mohly být použity ve wellness.

Lázně Bechyně - původně Libušiny Lázně - jsou jedny z nejstarších lázní v Čechách. První známá tištěná zpráva o těchto lázních pochází z roku 1730, poté lázně až do roku 1816 náležely k "panství bechyňskému". V 30. letech nechal majitel Libušiných lázní Josef Krátký vybudovat novou hlavní budovu v moderním stylu 30. let a rozšířil objekt Šárka o severní křídlo. V roce 1948 byly lázně znárodněny a spadaly pod ministerstvo zdravotnictví. Tehdy došlo k jejich přejmenování z Libušiných lázní na Československé státní lázně Třeboň, léčebna Bechyně.

Od roku 1992 jsou Lázně Bechyně nestátním zdravotnickým zařízením, které se za použití moderních léčebných metod specializuje na léčbu a rekondici pohybového ústrojí.

Jako přírodní léčivý zdroj se využívá slatina, bohatá na pryskyřnaté a aromatické látky, kterou lázně těží z vlastního rašeliniště na Komárovských blatech.

Celý komplex lázní je umístěn v klidném prostředí na okraji města Bechyně a tvoří jej pět lázeňských domů. Nová etapa Lázní Bechyně se začala psát v roce 2003 otevřením nového lázeňského domu Olga. Dnes se v tomto domě nachází ordinace lékařů, bazén s vířivkou a saunami, denní bar s možností občerstvení a prostory k poskytování léčebných procedur. K ubytování slouží jak dvoulůžkové pokoje, tak i rozměrné apartmány.

Procedury s názvem Slatinná koupel a Slatinný zábal lze absolvovat pouze na základě lékařského předpisu. Přestože jsou peloidní procedury velmi oblíbené, jsou velmi náročné pro organismus a někdy mohou být organismu až nebezpečné, proto musí lékař vždy předem posoudit vhodnost či nevhodnost z hlediska zdravotního stavu konkrétního pacienta.

Jedinečná molekulární struktura rašelinových substancí je schopna udržet si dle potřeby buď vysokou, nebo nízkou teplotu, což je přednost využívaná právě v balneoterapii.

Zábal v banánových listech má účinky čisticí a zpevňující, zbavuje tělo toxických látek, posiluje obranyschopnost kůže, silně hydratuje a posiluje pokožku. Novinkou pro letošní rok je rituál Tokoriki - kosmetické ošetření těla horkými mušlemi.

Více o Lázních Bechyně:
www.laznebechyne.cz

http://cestovani.ihned.cz autor: Věra Nováková