Kdo se bojí, musí do Dolní Rožínky

Obec Dolní Rožínka je z valné části dílem osvícence Jana Nepomuka Mitrovského, po němž tu zbyl klasicistní zámeček a anglický park. Současným tvůrcem vsi je podnikatel Ladislav Šikl, jehož atrakce strašidelný zámek umístěná v barokní sýpce balancuje na hranici vkusu. Zachránila však budovu před zchátráním.

Hlavní dolnorožíneckou atrakci, strašidelný zámek Draxmoor, prochází člověk s rezervovaným postojem: děti se určitě baví, ale dospělý může mít pocit, že se s historickým dědictvím nezacházelo dost v rukavičkách. Strašidla i barvami hýřící prohlídková trasa připomíná nejvíc ze všeho Disneyland. Mají tady draka i dinosaury, žabku carevnu i kostlivce, upíry i otevírající se rakev. Mezi vší tou duhovou podívanou však tu a tam zahlédnete nádherné klenby nebo trámy v krovu.

Současné využití budovy, kde byl původně pivovar a později sýpka, možná leckoho rozladí. Přitom historický objekt nepředělal na turistickou atrakci nějaký "lufťák z Brna", ale chlapík ze sousední vesnice. "Kdybychom ji nekoupili, spadla by," říká Libor Šikl, majitel Draxmooru i nedalekého westernového městečka Šiklův mlýn. Nejspíš má pravdu.

To sousední klasicistní zámeček, dříve letní sídlo hrabat Mitrovských, má přece jenom důstojnější využití - už několik desetiletí je tady základní škola. To ovšem znamená, že ho může běžný návštěvník obdivovat jenom zvenčí.

Za zdi domu s průčelím, jež zdobí rodové heslo Mitrovských: Aeternus quia purus, Věčný, protože čistý, mohou pravidelně nahlížet jenom učitelé, žáci a občas jejich rodiče. Pokud tady kdysi studovali, možná si ještě vzpomenou na nádherná benátská zrcadla a portréty Mitrovských, sahající od podlahy ke stropu. Ty tu dnes už nejsou, ale několik krásných, byť zašlých křišťálových lustrů zůstalo. V zimních měsících svítí na sešity a třídnice ve sborovně a také na výkazy a lestra v ředitelně.

Při prohlídce zvenku stojí za pozornost mimo jiné hodiny na barokní věžičce. Sice nejdou, ale podle školníka Josefa Bartoše je strojek v perfektním stavu. I jako funkční ale ukazují časový údaj dost podivně. Na ciferníku se totiž pohybují rafinované rafičky: jejich velikost je obráceně.

Selata už jen na rožni

Kolem zámku se jde do areálu bývalého statku, zrekonstruovaného jako středisko parawesternu. "Obnovili jsme ho ve stylu starého zámeckého statku a snažili se dát mu původní podobu," vysvětluje Libor Šikl. "Novodobé úpravy z 50. let byly hrozné."

Pamětníci dají Liboru Šiklovi určitě za pravdu, býval tu binec, hnůj, bláto. V současnosti zde bude od září fungovat sportovní škola pro postižené děti. Rekonstrukce, na kterou přispěla EU, stála přes patnáct milionů korun.

"Opravujeme nejen dotovanou část, ale i ubytovací kapacity, děti zde mohou i bydlet," dodává Šikl.

V budoucnu by se měl na hotel přestavět také jeden z kravínů. Ten druhý už využití našel, hostí muzeum veteránů, kde najdete především tatrovky. A v části statku, která sloužila jako vepřín, se při rekonstrukci vyloupla krásná společenská místnost s krbem, dnes zařízená replikami nábytku Mitrovských. V sezoně je volně přístupná pro veřejnost, jednou by zde mělo být i malé muzeum. A selátka budou přítomna také,ovšem už jenom jako pečínka na rožni.

Na koni do Templu

Jízdárna na dvoře statku je k dispozici i turistům, mnohem zajímavější je pro ně ale vyjížďka na koních do Templu. Lesopark leží na severovýchodním okraji Dolní Rožínky. Najdete tam anglickou lázeň, kapličku a egyptský obelisk coby symbol vědy a společenství. Lidová slovesnost má nicméně i jiná vysvětlení těchto romantických staveb: devět metrů vysoký pískovcový obelisk prý stojí v Templu na památku oblíbeného koně, který vynesl rytíře z bitvy a je pohřben pod obeliskem; pod kapličkou také ústí tajná chodba ze zámku.

Trochu tajemně vypadá Templ i dnes, protože je hodně zarostlý. Od statku k němu vede cesta stromořadím, a když nahoře vyjdete až nad Templ, otevře se vám krajina s malebnými kopečky, lesíky a stráněmi Českomoravské vrchoviny.

Zašlá krása lesoparku

Až se dost vynadíváte, vezměte to kolem zříceniny anglické lázně, kudy se dostanete k obelisku a potom po pěšině ke kapličce. Původně to byla hrobka; dal ji postavit duchovní otec Templu Jan Nepomuk Mitrovský a téměř sto let zde byl také pohřben i se svou manželkou Antonií Žerotínovou. Už dlouho je ale chladná kobka prázdná. Nakukovat do kapličky klíčovou dírkou je tedy zbytečné, lepší bude posadit se na chvíli na lavičku pod mohutné stromy a zkusit si představit, jak asi Templ vypadal v době své největší slávy.

Koncem 18. století byl jedním z nejkrásnějších lesoparků na Moravě. Jan Nepomuk v něm zřídil trasy pro vyjížďky na koních, dokonce s francouzskými skoky a irskými lavicemi. Teď se mnohé cesty ztrácejí a promyšlenost lesoparku rozezná jen ten, kdo ji usilovně hledá. Kdyby se ale zrekonstruoval a propojil se statkem, mohlo by to být opravdu lákavé výletní místo. A když už se Libor Šikl na Rožínce tak rozmáchl... "Myslíme na to," potvrdil. "Na obecním úřadě na nás sice nejdřív hleděli nevěřícně, vypadali jsme jako megalomani, ale nyní už máme s obcí velmi dobrou spolupráci," říká s nadějí do budoucna Šikl.

Uranová historie Rožínky

Rožínka má ale i tak ohromný turistický potenciál: Draxmoor už dnes navštíví na 50 tisíc lidí ročně a další lákadla Šikl buduje. Turisticky "zpeněžit" by se dala i zajímavá místní historie uranového průmyslu.

Nevyužitý je i lesík Jiviny: také k němu vysadil Jan Nepomuk alej a zbudoval v něm romantickou zříceninu. Jinou spící atrakcí je návesní rybník. Na ostrůvku uprostřed zatím sídlí pod krásnými stromy jen socha sv. Jana Nepomuckého, kavárna nebo vinárnička by byly ale dalším vítaným cílem. Stačilo by pořídit dvě tři pramice a pár šlapadel. Třeba se jednou dočkáme.

Dolnorožínský smolinec
V Dolní Rožínce je jedno z největších ložisek uranové rudy. Od 50. let se z něj zatím vytěžilo celkem 14 tun a těžba pokračuje.

JAK SE TAM DOSTAT

Autem. Z Prahy po D1, ve Velkém Meziříčí odbočit na Křižanov, z Brna směrem na Tišnov. Vlakem do Rožné a pak pěšky.

KAM NA VÝLET

HRAD PERNŠTEJN
Slavný hrad Pernštejn je pouhých 11 kilometrů od Rožínky. Cestou k hradu zkontrolujte, v jaké kondici je mohutný starý tis: uhyne-li, je podle pověsti s hradem konec.

KDE SE UBYTOVAT

V OKOLÍ
Nejsnáze v Bystřici nad Pernštejnem hotel Angela, přímo na náměstí), v přírodě v hotelu Ski u Nového Města na Moravě (www.hotelski.cz) nebo ve Slovácké chalupě v Rožné (www.slovackachalupa.cz).

KAM NA JÍDLO

SLOVÁCKÁ CHALUPA V ROŽNÉ
Ve Slovácké chalupě v Rožné, tři kilometry od Rožínky, dostanete českou klasiku včetně slepičí polévky. K víkendovým specialitám patří pečené koleno nebo pivní žebra v medové krustě. První pomoc nejhladovějším poskytne bufet v Draxmooru.přímo v obci.

Užitečné internetové stránky

www.dolni-rozinka.cz stránky obce Dolní Rožínka
www.western.cz westernové městečko ve Zvoli
www.bystricko.cz co je v okolí zajímavého
www.novomestsko.cz kam na Novoměstsku

http://in.ihned.cz autor: Lenka Tomsová