Ke slavné studánce
Lounsko je poseto historickými zajímavostmi stejně hustě jako šál perské princezny perlami. Na své si tu přijdou hledači mystiky, zvídaví archeologové i "obyčejní" turisté nacházející v krajině poučení o minulosti.
Krásou její jat k ní láskou vzplanul a jí pak za choť pojal. Břetislav a hrdinný syn jejich, jenž po Oldřichovi panoval, stal se pak obnovitelem moci a slávy," divadelně přednášel turista až po uši zachumlaný do zimního oblečení.
Četl nápis u Boženiny studánky v Peruci a hned jej racionálně zhodnotil. "No, já si myslím, že kníže jel kolem pradleny, která v předklonu máchala prádlo, zalíbila se mu a prostě na ni dostal chuť." V té době už byl přitom kníže ženatý.
Klasická pověst nezmiňuje, jak na toto vzplanutí reagovala jeho žena, německá kněžna Juta.
Božena možná byla s láskou svolná, leč nikoli volná, neboť v té době patřila Křesinovi. Šlo o složitý manželský čtyřúhelník, o němž není zcela jisté, jak byl ve skutečnosti vyřešen.
Nicméně Božena později porodila knížete Břetislava, jehož dynastie Přemyslovců přežila několik století.
Přestože teploměr nyní klesá i pod 15 stupňů pod nulou, voda v Boženině studánce nezamrzá a pramen dál proudí do malého, umělecky ztvárněného bazénku s pískovcovým ostěním. Pramen podzemní vody a pověst sem lákaly turisty už v předminulém století.
Než byl v obci roku 1927 vybudován vodovod, byl pramen důležitým zdrojem pitné vody.
V Peruci prostě mají vodu jistou, byť při její dnešní spotřebě by už pramen rozhodně nezvládl zásobovat všechny obyvatele. Dobová pohlednice z počátku 20. století ukazuje stříšku zakrývající vodní nádržku studánky, ne nepodobnou té dnešní. Pseudogotická studánka a mohutný Oldřichův dub byly cílem tematických vycházek zejména v dobách českého obrození.
Skrytý hřbitov
Zatímco turisticky značená Peruc je známé místo, židovský hřbitov mezi Vrbnem nad Lesy a Hřivčicemi uniká všeobecné pozornosti. Navíc je v některých automapách vyznačen v místě, kde leží křesťanské a dnes i ateistické místo posledního odpočinku. To člověka přece jen zmate.
"Jo, žiďák. Tak to musíte až za viadukt a pak doprava," navádí turistu místní stařík, který si dopřál ranní mrazivou procházku. Cesta je neprošlapaná a na samotném hřbitově s místy pobořenou opukovou zdí jsou dokladem života jen zvířecí stopy. Občas se tudy projde srna a prohopká zajíc, ale lidé jej evidentně moc nenavštěvují. Část náhrobků je povalená, nejstarší by měl pocházet z roku 1759. Pod nimi měli mimo jiné odpočívat Židé z nedalekého Panenského Týnce.
Svatba pod oblohou
"Na důkaz své lásky si dejte první manželské políbení." Kolikrát už tato slova padla uprostřed lodě nedostavěného chrámu v Panenském Týnci? Pro novomanžele hledající unikátní, krásné a zároveň mystické místo pro svůj velký den je dvacet metrů dlouhý a devět metrů široký prostor ohraničený dvacetimetrovými zdmi ideální. Oddáni budou uprostřed chrámu, a přesto pod otevřeným nebem.
Psychotronici tvrdí, že prostor má velmi silnou energii a bylo by s podivem, kdyby tuto atraktivní lokalitu minuli filmaři. Zdejší prostory si zahrály mimo jiné ve filmu Post coitum nebo v Erbenově Kytici.
Chrám měl být součástí kláštera klarisek a za nejčastějšího stavitele je udáván Jaroslav Plichta ze Žerotína, adeptů je však více. Kdo byl skutečným zakladatelem, se už asi nedozvíme, ale možná i tato tajemnost zvyšuje přitažlivost místa.
Písečný vrch
To, že je České středohoří je krajem třetihorních sopek, je všeobecně známo. Ovšem Písečný vrch nedaleko obce Břvany je mezi nimi přece jen unikátem. Mělo by jít o jeden z nejstarších, ne-li úplně nejstarší křemencový lom v Evropě.
Místo se navíc zalíbilo hned několika prehistorickým kulturám, a proto bylo po nějaký čas "rejdištěm" archeologů. Ti tady lokalizovali zbytky obydlí staré 250 000 let a našli předměty z období středního paleolitu.
"Pod mohutným převisem veliké desky křemence bylo osídlení. Je to jeden z nejlépe prozkoumaných objektů chaty přistavěné k převisu," popsal v rozhlase unikát archeolog Jan Fridrich.
Jak se tam dostat
Autem
Peruc leží 55 km od Prahy, autem sem pojedete zhruba hodinku. Vydejte se směrem na Slaný.
Co ještě vidět
Oldřichův dub
V Peruci se podívejte i na mohutný Oldřichův dub, který je starý 1000 let (objem kmene v patě stromu je 970 cm). V roce 2005 mu byl udělen Nadací partnerství titul Strom hrdina.
Kde se ubytovat
Hotel Oldřichův Dub
K hotelu Oldřichův Dub u Peruce vás z města navedou informační tabule. Na výběr jsou různé typy pokojů, ceny začínají na 830 Kč za dvoulůžkový pokoj se snídaní.
www.oldrichuvdub.cz
Kam na jídlo
Zámecká restaurace
Restaurace leží v Peruci přímo vedle kostela sv. Petra a Pavla. Je otevřena denně od 11 hodin. Najíte se tu za rozumné ceny, v denním menu najdete vždy tři hlavní jídla. Čepují tu pivo Březňák nebo Krušovice.
Užitečné internetové stránky
www.peruc.cz oficiální portál městyse Peruc
www.ln.cz/panensky-tynec web Panenského Týnce
www.rozhlas.cz/sever/audio/_audio/00333370.mp3 informace o Písečném vrchu
Louny
Plakáty z kina
Až do konce ledna si v lounském muzeu můžete prohlédnout výstavu zajímavých filmových plakátů.
Zkamenělý pastýř
Největší český menhir stojí v poli u Klobuk v Čechách. Je ohrazený maličkou kůlovou palisádou a jeho okolí je vysypáno štěrkem.
Autor/ři: Topi Pigula