Klínovecké mlžení

Z Klínovce je vidět jen špička telekomunikační věže. Boží Dar, nejvýše položené české město, se topí v inverzní mlze a lyžaři se stahují do hostinců, aby počkali na lepší viditelnost. Hornická sláva kraje je pokrytá historickou patinou, dnes se oblast snaží získat image lázeňského střediska.

Boží Dar by se rád cítil jako lukrativní horské středisko, což naznačují ceny zdejších pozemků. Skutečnost je ale poněkud jiná. Městečko, které se chlubí "rozesílkou pošty Ježíškovi", nemá plnohodnotnou poštu, škola byla před lety zrušena a nabídka pracovních příležitostí se zúžila v podstatě jen na sféru služeb. V minulosti úspěšnou těžbu rud drobně připomíná skromné muzeum umístěné v budově radnice.

"V podstatě nic jiného než lyžovat se tady v zimě nedá," říká pohledná servírka hotelu Nástup v Loučné pod Klínovcem a v podstatě stejnými slovy hodnotí místní zimní povyražení i obyvatelé Božího Daru. Rozestavěné apartmány v Loučné sice naznačují, že někdo doufá ve větší rozvoj turistického ruchu, ale stačí drobná změna počasí, obleva či hustá mlha a okamžitě se to odrazí na obsazenosti lanovek.

Klínovecké výhledy

Ve frontě na vlek je slyšet chrčivá němčina i ruština, ale žádný z těchto jazyků není ve viditelné převaze. Myslí tu na budoucí klienty. Mini vlek, u něhož se dětští lyžaři seznamují se základy plužení a zatáčení, je zdarma. Když se počasí vyvede, vyplatí se vyjet lanovkou, ať už z Jáchymova, nebo z Loučné pod Klínovcem až na nejvyšší vrchol Krušných hor. Výhledy z výšky 1244 m n. m. stojí za to.

Škoda jen, že už není možné obdivovat krajinu z ochozu kamenné rozhledny, která zahájila provoz roku 1884. Dnes už je z ní ruina, na niž je vstup zakázán. Sejít se dá opatrně po okraji sjezdovky nebo po asfaltové cestě určené autům. Pokud se sněhové podmínky vydaří, dá se na úbočí strávit pár sportem nabitých dnů. Pokud ne, je to s vyžitím výrazně horší.

Od středy do neděle je odpoledne na Božím Daru otevřené malé muzeum, hotel Nástup nabízí veřejnosti saunu, solárium i bazén, ale tím jsou v bezprostředním okolí hory zábavy pro nepříjemné počasí vyčerpány.

Lyžovačka na Fichtelbergu

Lyžování se nemusí nutně odehrávat jen na české straně hranice. Z úbočí Klínovce jsou vidět lanovky na Fichtelberg a leckoho může pohled na panoráma nedalekých kopců zlákat. Automobilem lze přejet hranice na přechodu v Božím Daru - Oberwiesenthalu. Milovník zimních sportů pak může porovnat úroveň českého a německého lyžařského resortu. Kabinová lanovka pro 44 lidí vyveze návštěvníky za šest eur a několik minut na vrchol a zpět.

Lyžaři a snowboardisté mnohem častěji využívají vedlejší čtyřsedačku, neboť je nic nenutí sundat si prkýnka z nohou. Milovníci vláčků mají šanci se projet úzkokolejkou z Oberwiesenthalu do Cranzahlu a leckdo se rád jen podívá na parní lokomotivu, která vlak táhne.

Město minulosti

"Co tady máme hezkého? Tady v Jáchymově?" komentuje ironicky prodavačka ve večerce dotaz ohledně místních zajímavostí. "Snad lázně."

Historie kdysi krásného a bohatého města si s Jáchymovem nehezky pohrála. Dnešní náměstí Republiky lemují nevzhledné ruiny vypadající jako kulisy k válečnému filmu. "V Hornickém domě bývávalo nádherné kino i restaurace," konstatují místní a jejich informaci doplňuje slečna z informačního centra. "Dneska dům patří ukrajinské firmě, která buď nemá peníze, nebo nemovitost záměrně zanedbává. Ale ten záměr neznáme."

Ruina Hornického domu není jediná, která hyzdí centrum. Zato místní cukrárna se chlubí nabídkou v azbuce. Velká písmena hlásají, že k mání jsou Jachymovskije kuryrnije vafle - tedy jáchymovské lázeňské oplatky. Při pohledu na chátrající náměstí snad jen královská mincovna připomíná, že v roce 1533 bylo Údolí sv. Jakuba (tehdejší název) s 18 000 obyvateli druhým nejlidnatějším městem Čech a díky stříbru dost bohatým.

Určitý lesk městu dodává oblast s lázeňskými domy. Hosté využívají pitných kúr a koupelí ve vodách s obsahem radonu. Lázně jsou užívány pro léčbu nemocí pohybového ústrojí.

Nedaleký důl Svornost patří pod správu jáchymovských lázní, neboť právě odtud jsou jímány radioaktivní vody využívány. Důl nese svůj název od roku 1530 na památku urovnání sporu dvou těžařů. Z hlediska historického jde o nejstarší provozovaný důl nejen v Čechách, ale dost možná i v Evropě.

Pramen pojmenovaný po návštěvě Marie Curieové není jediný, který léčí zdejší lázeňské hosty. V posledních letech byl proveden rozsáhlý hydrologický průzkum, v jehož rámci byly objeveny další dva radonové prameny C1 a Běhounek. Počátkem 21. století byl navrtán zatím poslední pramen Agricola. V současné době jsou využívány čtyři prameny, které tryskají z hloubky 500 metrů.

"Ke zdejšímu úpadku přispěly dvě na sebe navazující události. Odsun Němců a příchod komunistů," zní hospodské mudrování v restauraci U Šlika.

Jáchymovské trestanecké tábory, kam českoslovenští komunisté posílali své skutečné i domnělé odpůrce odsouzené v často vykonstruovaných procesech, připomíná zdejší naučná stezka.

Doly vydaly 7950 tun uranu, přičemž na těžbě se z donucení podíleli vězni a dobrovolně civilní zaměstnanci. Někteří z odsouzených po vypršení trestu na šachtě zůstávali a dál těžili rudu, jež sloužila jako jaderná zásoba do Sovětského svazu.

Vezměte si hry

Klínovecké počasí nezůstává nic dlužné své horské pověsti. Může se změnit z minuty na minutu. S představou krásného výhledu sednete na lanovku, a než dojedete na vrchol, je špička schovaná v mlze. Jste-li lyžaři, má vám Klínovec a okolí co nabídnout. Pokud ne, hrozí zklamání. Do zdejší nejkrásnější přírodní rezervace Božídarské rašeliniště je kvůli rekonstrukci vstup zakázán, a pokud po lyžovačce chcete pokračovat v zábavě, narazíte na omezené příležitosti. Takže si na večer nezapomeňte přibalit nějaké deskové hry. Mít s sebou třeba Člověče, nezlob se se může vyplatit.

JAK SE TAM DOSTAT

Nejbližší vlaková zastávka je v Kovářské, na Boží Dar jede autobus z Vejprt či Karlových Varů. Nejlepší je ale cesta autem.

ZAJÍMAVOST V OKOLÍ

VĚTRNÁ FARMA KRYŠTOFOVY HAMRY
Každý, kdo vyrazí na Klínovec, musí zaregistrovat mohutné sloupy větrných elektráren. Větrná farma Kryštofovy Hamry disponuje 21 větrníky typu Enercon E-82 s průměrem rotoru 82 m.

KDE SE UBYTOVAT

HOTEL NÁSTUP
Přímo pod sjezdovkou se nabízí bezbariérový hotel Nástup s wifi připojením. Za dvoulůžkový pokoj zaplatíte v zimní sezoně 4050 Kč, od půlky března klesá cena na 2380 Kč.

KAM NA JÍDLO

ZELENÝ DŮM
Hotel Zelený dům v Božím Daru není možné pro jeho barvu a umístění na hlavní třídě přehlédnout. Cena většiny jídel se pohybuje okolo stokoruny, točí se tu Velkopopovický Kozel, dát si ale můžete i v Něměcku oblíbený Radler či Diesel.

Užitečné internetové stránky

www.bozidar.cz oficiální stránky města
www.oberwiesenthal.de portál kurort Oberwiesenthalu
www.jachymov.cz turistické informace o Jáchymovu
www.laznejachymov.cz web jáchymovských lázní

http://cestovani.ihned.cz autor: Topi Pigula