Kolem Konstantinových Lázní
Nabízím pěší výlet, na který vodím jen dobré přátele a mám ho za jeden z nejkrásnějších. Centrem jsou Konstantinovy Lázně, kam je nejhezčí přijet lokálkou z Pňovan. Trasa vede dvěma přírodními parky a leží na ní hned tři zříceniny.
Konstantinovy Lázně, zaměřené na srdeční a cévní choroby, opustíme hned od nádraží po modré značce do otevřené krajiny, kterou mírně stoupáme do Nové Vsi. Pak přes lesní hřebínek přejdeme do Potína, sestoupíme k bývalému Žižkovu mlýnu na Úterském potoce a teprve za ním dojdeme k rozcestí u Dolského potoka (4,5 km). Zde se dáme se zelenou značkou vpravo po proudu. Vzápětí jsme na jeho soutoku s Úterským potokem a stále krásnějším malebným údolím dojdeme ke Starému mlýnu, kde jej přetíná silnice. Na skalnaté stráni jsou zbytky hrádku Falkenštejna (6), který je od 16. století opuštěn. Příjemná údolní, převážně lučinatá cesta pokračuje stále se svírajícím údolím přes tři bývalé mlýny k silnici pod Šipínem (11). Odtud budeme pokračovat vpravo po červené, ale do Šipína – samoty s kostelem sv. Barbory – musíme na chvilku odbočit vlevo a stoupat kolem roubené poutní kaple P. Marie s pramenem údajně léčivé vody. Pod Šipínem se do Úterského potoka vlévá Hadovka.
My se dáme s červenou značkou proti proudu a divokým lesem dojdeme pod zříceninu Gutštejn (13) na skále nad Hadovkou. Není už dnes jako dřív v hlubokém lese, ale na malebnosti neztratila. Hrad z 13. století byl neúspěšně obléhán husity, ale už v 16. století byl opuštěn. Rozsáhlá a vysoká zřícenina je v současném stavu pro návštěvníky nebezpečná, a proto je možnost prohlídky velmi omezena. Pokračujeme s červenou značkou proti proudu Hadovky, údolí se posléze otevírá a kolem opravených samot nás cesta dovede k železniční zastávce Strahov (17). Sledujeme teď železniční trať lesy i opuštěnou zemědělskou krajinou až k přítoku Čelivského potoka a Hadovka nás pak provází dál až k rozcestí pod Krasíkovem (21,5). Chytíme se žluté značky vpravo a po místní komunikaci opouštíme údolí. Po chvíli nás značka odchýlí vpravo a nás čeká krátký, ale dnes nejtěžší výstup na hrad Krasíkov (23).
Silueta Krasíkova, tvořená kostelem sv. Jiří a zbytkem okrouhlé věže, zdi paláce do výšky patra a klenutých sklepů, vévodí krajině na desítky kilometrů. Hrad zanikl za třicetileté války a kostel byl postaven po jejím skončení. Krypta rodu Švamberků pod kostelem byla několikrát vyloupena a my najdeme její zbytky, stejně jako výsledky záchovných prací místních nadšenců. Předhradím se zbytky hospodářských budov a torzem opevnění sestupujeme ke dvoru Krasíkov. Přejdeme silnici a vlevo nad námi máme Ovčí vrch (24). Vede na něj slabý kilometr naše žlutá značka, ale musíme se sem vrátit, poněvadž poslední úsek půjdeme odtud po modré značce. Polními cestami pokračujeme otevřenou krajinou s půvabnými výhledy do Čelivi a v závěru častěji lesem kolem nedalekého koupaliště, kempu a tábora zpět na nádraží v Konstantinových Lázních (28,5).
Trasa: 1. Konstantinovy Lázně – 2. Nová Ves – 3. Potín modrá: Dolský potok (4,5) – zelená: 4. zř. Falkenštejn (6) – 5. Šipín (11) – červená: 6. zř. Gutštejn (13) – 7. zast. Strahov (17) – Pod Krasíkovem (rozcestí) (21,5) – žlutá: 8. zř. Krasíkov (23) – 9. pod Ovčím vrchem (24) – 10. Čeliv – modrá: 11. Konstantinovy Lázně (28,5)
Mapa: Plzeňsko, 1:50 000, edice KČT č. 31
IN.iHNed.cz autor: Jan Stráský