Kuriózní hrady/zámky

Bítov

Jihomoravský hrad Bítov patří k ozdobám Podyjí. Je to úctyhodný kmet, jehož křestní list pochází už z 11. století. I když během dalších staletí prošel řadou přestaveb a úprav, uchoval si dodnes důstojný a majestátní vzhled. Jeho půvaby ještě zvýšilo jezero Vranovské přehrady, obklopující hradní ostroh nad soutokem Dyje a Želetavky ze tří stran.

Posledního soukromého majitele barona Jiřího Haase z Haasenfeldu, spoluvlastníka západočeských porcelánek, považovali mnozí za podivína. Možná že neprávem. Baron měl totiž jednu zálibu, spíš vášeň – zvířata. Aby se s nimi mohl denně těšit, proměnil prakticky celý svůj hrad na zoologickou zahradu – jednu z největších soukromých zoo na kontinentě. V klecích zvěřince se procházely šelmy, ve velkých voliérách poletovali ptáci. Němé tváře měl jejich majitel tak rád, že se s nimi nechtěl rozloučit ani po jejich smrti. A tak zaplnil hradní interiéry stovkami vycpaných zvířat, hlavně psů a koček. Jenom preparovaných psů různých ras je tu jednapadesát. Znalci tvrdí, že jde o skutečnou raritu – takové množství prý nikde jinde v Evropě nenajdeme. Zkrátka samozřejmě nepřišla ani jiná zvířata. Vycpaná jsou až neuvěřitelně dobře, takže vypadají jako živá.

Ale na Bítově dnes nezastupují zvířecí říši jenom vycpaniny. Byla obnovena hradní zahrada, navazující na někdejší proslavenou haasovskou zoo. Je pronajatá soukromé firmě a tvoří jeden ze šesti samostatných prohlídkových okruhů. Chovají se tu mimo jiné draví a vodní ptáci, papoušci, divoká prasata, mývali severní, nosáli červení, psíci mývalovití, kamerunské kozy či dikobraz, děti se mohou povozit na ponících. A ještě jedna bítovská kuriozita: na střechách hradu jsou od doby romantické přestavby v 19. století umístěny tzv. Aiolovy harfy, které při závanu větru vydávají zvláštní příjemný zvuk.

Otevírací doba: duben a říjen 9 – 16 (so, ne), květen, červen a září 9 – 17 (denně mimo po), červenec a srpen 9 – 18 (denně mimo po)
Vstupné: dospělí 95 Kč, děti (6 – 15), studenti, ZTP 55 Kč, důchodci 65 Kč (hlavní okruh)
www.hradbitov.cz

Doporučujeme

Blansko
V renesančním zámku je mj. expozice věnovaná vývoji železářství na našem území od pravěku. Modely tu např. předvádějí, jak tavili železo staří Slované v době Velké Moravy.

Janův hrad
Kuriózní lovecký zámeček na okraji Lednického parku byl postaven jako umělá zřícenina ve stylu Waltera Scotta už v roce 1807. Je to první projev historického romantismu na našem území.

Kámen
Na hradě na osamělém skalním suku nedaleko Pacova je neobvyklá a jedinečná sbírka jednostopých vozidel. Nejstarším exponátem je motocykl Laurin & Klement z roku 1898.

Kladruby nad Labem
Kladrubský zámek s areálem Národního hřebčína byl spolu s kmenovým stádem kladrubských běloušů vyhlášen za národní kulturní památku. Jde o jediný subjekt na světě, kde je kůň živou součástí kulturní památky.

Konopiště
Vášnivý sběratel Ferdinand d’Este vytvořil na zámku největší sbírku související s kultem sv. Jiří na světě, asi 1500 obrazů, soch a dalších zpodobení tohoto světce.

Kynžvart
V empírovém zámku najdeme i Kabinet kuriozit kancléře Metternicha, obsahující na 3500 položek, mj. egyptskou mumii, palcát Jana Žižky, psací stůl A. Dumase st., Beethovenovu kadeř aj.
Mikulov
V zámeckém sklepě se uchovává obří sud z roku 1643, největší u nás, do něhož se vešlo nejen 1010 litrů vína, ale občas i celá kapela, která skrytá očím diváků vyhrávala k tanci i poslechu.

Nižbor
V postupně rekonstruovaném hradě, přestavěném na zámek, nad údolím Berounky je u nás ojedinělé centrum keltské kultury s unikátně pojatou expozicí.

Nové Hrady
V areálu nádherného rokokového zámku poblíž Vysokého Mýta je i nově rekonstruovaná zámecká sýpka s Prvním českým muzeem cyklistiky.

http://cestovani.ihned.cz