Květinový park Keukenhof se otevřel veřejnosti

Keukenhof, možná nejhezčí jarní zahrada na světě, letos slaví 60. výročí od otevření. Jedinečná seskupení květin s různými trvalkami v zeleni členitého parku s vodními plochami, kvetoucími keři a starými stromy vytvářejí úžasnou podívanou.

Keukenhof - Holandsko

Brány holandského parku Keukenhof nedaleko Amsterdamu se 19. března opět otevřely pro veřejnost. Jelikož se příchod jara letos malinko opozdil, není zahrada ještě v plném květu. Vyplatí se výlet ještě o pár dní odložit a vyčkat na jaro v rozpuku. To pak tulipány, krokusy, lilie, hyacinty, amarylis a spousta dalších květin rozbalí své květy a park u vesničky Lisse zazáří všemi barvami, až oči přecházejí.

Každý rok květinový park Keukenhof připomíná nějakou významnou událost. Loni to byly olympijské hry v Číně, letos je za téma zvoleno 400. výročí objevitelské cesty anglického mořeplavce Henryho Hudsona. Ten v roce 1609 dorazil pod vlajkami holandské Východoindické společnosti do míst dnešního New Yorku, kde byla později založena osada Nový Amsterdam. Tuto spojitost v parku připomíná velkolepá mozaika z 25 tisíc cibulí květin zobrazující sochu Svobody.

Dobrý marketingový tah

Nápad to byl od pěstitelů a vývozců květinových cibulí dobrý. Na konci 40. let minulého století se rozhodli, že svému obchodu udělají výkladní skříň, a osadili zámecký park Keukenhof množstvím květin, především oblíbených tulipánů. Postupně sem začali lidé jezdit nejenom za obchodem, ale i za půvabem a příjemnou atmosférou místa.
V roce 1957 přibyla do parku nová atrakce v podobě vodního mlýna, který byl v roce 1892 vyroben v Groningenu. Koupila ho tehdy přepravní společnost Holland-America Line a Keukenhofu ho darovala. Po mlýnu přišly na řadu zábavní atrakce pro děti a v dnešní době je park také významným kulturním místem. Slouží totiž jako umělecká galerie pod širým nebem pro sochařská díla významných i začínajících umělců.

Park zabírá celkem 32 hektarů plochy a o zhruba sedm milionů cibulových květin se tu stará pouhých 24 zahradníků. Květiny sázejí do země ve třech vrstvách podle období květu: nejprve krokusy, narcisy, pak tulipány a hyacinty. Ve čtyřech pavilonech Keukenhofu se konají květinové výstavy a soutěže o nejkrásnější výpěstky.

Jak se tam dostat, informace

V letošním roce je Keukenhof otevřený od 19. března do 21. května, každý den od 8 do 19.30 hodin. Vstupné stojí 13,5 eura, děti (4 – 11 let) zaplatí 6,5 eura. Pokud dorazíte autem, vyjde vás parkování na 6 eur. Vzhledem k rozlehlosti parku je ideální ho projet na kole. Za 8,5 eura si tu půjčíte na celý den kolo – pánské, dámské, dětské, jaké budete chtít – a k tomu dostanete ještě mapku. Na výběr máte celkem šest značených tras v délce od 5 do 40 kilometrů. Dopřát si můžete rovněž zhruba hodinový výlet speciálními loďkami, které vás za 7,5 eura provezou areálem. Ten je totiž protkán vodními kanály křížem krážem. Do lodí, poháněných elektrickým motorem šetrným k životnímu prostředí, se vejde pohodlně zhruba dvacet lidí. Jde o upravená plavidla ideální pro mělké vody, která používají zdejší zahrádkáři a pěstitelé pro různé druhy prací.

Do Keukenhofu se asi nejlépe dostanete tak, že poletíte z Prahy do Amsterdamu. V Amsterdamu si lze cestu do květinového parku domluvit přímo v hotelu nebo vyjet vlakem do Leidenu a odtud autobusem číslo 54 rovnou do parku. www.keukenhof.nl

Zážitek

Alexandr Konečný, návštěvník parku
„O historii parku, rozloze květinových expozic i pěstebních polí, počtu vypěstovaných rostlin či dovednosti zahradníků se lze dočíst v každém prospektu cestovních kanceláří. Potud jsou mé dojmy z návštěvy Keukenhofu turistickou konfekcí. Stačila však vydatná dešťová přeháňka a mám něco navíc. Přízemní pavilon královny Juliany, zastrčený „za dvěma třemi pěšinkami, dvěma třemi vodními plochami“, mi poskytl nejen úkryt, ale také neopakovatelný zážitek. Expozice začíná klasickými květinovými aranžmá, pokračuje výstavou hraček a užitných předmětů inspirovaných květinami a vrcholí floristickými oděvními kreacemi. V roce 2007 se zde mimo jiné uskutečnila mezinárodní soutěž designérů na téma Království klobouků. Nejzdařilejší výtvory se staly stálými exponáty.“

http://cestovani.ihned.cz Kateřina Hovorková