Kytín
Kontaktní údaje
Náměstek primátora/Místostarosta: - / Milena Fárová, Jaroslav Šlégr
Tel.: +420 318 590 640
Mobil: +420 607 570 088, 723 456 048, 732 728 923
Fax: +420 318 590 640
Obecné informace



Úřední hodiny pro veřejnost:
Středa: 16:00 - 18:00
Pátek: 16:00 - 18:00
Úřední hodiny starosty:
Pondělí: 16:00 - 18:00
Středa: 16:00 - 18:00
Prezentace:
Kytín je malebná obec asi 30 km jižně od Prahy po rychlostní silnici R4 směrem na Příbram. Obec se rozprostírá v údolí brdských Hřebenů nedaleko Mníšku pod Brdy. Její počátky sahají hluboko do české historie, kdy patřila mezi významnější obce svého kraje. První známé písemné datum o její existenci připadlo na 24. června 1321, kdy Kytín vysadil německým právem spolu s Dobříší, Knínem, Libčicí a Dušníky nejvyšší písař královský Štěpán z Tetína.
Ves měla od počátku kostel a nedlouho poté r.1352 zde byla zřízena i fara. V místech dnešní nedaleké dálnice vedla po tisíciletí obchodní trasa tzv. "Zlatá stezka" z Bavorského Pasova do Prahy. Král Jan Lucemburský povýšil Kytín na městečko a Karel IV. ho vykoupil do královské držby pod správu Karlštejna. Poté však byl stále různým držitelům zastavován. Roku 1503 za krále Vladislava II. byl Kytín zároveň s Mníškem propuštěn z královského manství. Význam obce pak postupem doby upadal. Ještě roku 1543 potvrdil král Ferdinand obyvatelům vsi Kytína, Dobříše, Knína a Libčic výsady, které jim král Jan a císař Zikmund udělili. V šestnáctém století pod hořovickým panstvím se v Kytíně těžilo zlato. Poté však za třicetileté války byla ves, jako i celé okolí, švédským generálem Banérem nemilosrdně zničena.
Zatímco jiné obce se postupně obnovily k ještě větší kráse, Kytín nikoli. A tak neustále měnil majitele. Stávali se jimi především představitelé sousedního mníšeckého panství. Zprvu Vratislavové z Mitrovic a posléze Engelové z Engelsflussu. Dále patřil Unwertům, Schirdningům a nakonec Kastům. V roce 1850 měl Kytín zaregistrováno 532 obyvatel. V roce 1856 si zřídil i obecní školu, kde se učilo až do roku 1970. Jenže roku 1936 se rozdělil na Kytín a Stříbrnou Lhotu a roku 1976 dokonce ztratil samostatnost, když připadl pod správu Mníšku pod Brdy. Pak už klesl počet obyvatel na 241. To byl ale odrazový můstek pro nový rozvoj a po roce 1990 se vrátila do Kytína samospráva. V budově bývalé školy byl zřízen obecní úřad a začalo se s obnovou.
Po dvaceti letech byl dostavěn areál původně kulturního střediska, dnes domova důchodců, což značně přispělo k novému vzhledu obce. Opravila se i dominantní budova kostela a ke konci století se spustila první část kanalizace do čističky. Tehdy zde byla zavedena i Pražská integrovaná doprava, čímž Kytín získal velmi dobré spojení do Prahy a na Dobříš. Obec se tak začala znovu rozrůstat a začátkem roku 2001 už čítala 338 obyvatel, na začátku roku 2009 pak už 405 obyvatel. Postupně byla dostavěna druhá část kanalizace, rekonstruována čistírna odpadních vod. V současné době se rozvíjí i kulturní činnost, zejména díky Sboru dobrovolných hasičů Kytín a TJ Sokolu Kytín.
Ve spolupráci s obcí pořádají vánoční a velikonoční vesnické trhy, masopustní průvod, dětský den a další akce pro děti i dospělé. Kytín je známý také díky svému překrásnému okolí - ze tří stran je obklopen hlubokými lesy, které lákají houbaře, turisty, cyklisty a v zimě běžkaře.
Oznam města/obce:
Život v obci
- http://www.kytin.eu/zivot-v-obci/
Kytínský zpravodaj
- www.kytin.eu/zivot-v-obci/kytinsky-zpravodaj/
Novinky z dění obce
- www.kytin.eu/udalosti/novinky-z-deni-obce/
Sdružení v obci
- www.kytin.eu/zivot-v-obci/sdh-kytin/
- www.kytin.eu/zivot-v-obci/myslivecke-sdruzeni-kytin/
Služby:






Fotogalerie
Odkazy/linky
Obecní knihovna
- www.kytin.eu/zivot-v-obci/obecni-knihovna/
Události v Kytíně a blízkém okolí
- www.kytin.eu/udalosti/udalosti-v-kytine-a-blizkem-okoli/