Lekce ze strašidlologie - Pelhřimov
MUZEUM
Lekce ze strašidlologie
Úúú, ozývá se naléhavě středověkým sklepením. Záhy cítíte, že vás někdo sleduje. Otočíte se a... V temném zákoutí co chvíli zasvítí šikmé oči. Víte, kdo po vás jde? Ne? Dejte si v Pelhřimově lekci ze strašidlologie, konkrétně z její kategorie - strašidla česká.
Pod kamennými klenbami tamního muzea můžete zblízka sledovat pod mlžným oparem například hejkala, raráška, klekánici nebo draka. Všechna strašidla mají své kořeny na Vysočině nebo tam už po staletí bydlí. O každém se návštěvníci dozvědí, jak vypadá, kde se vyskytuje, jaká je jeho pracovní doba, čím člověka zlobí, případně či je mu životu nebezpečné.
Exponáty jsou převážně z vosku, ve "skutečné" velikosti a jsou opatřeny podrobným popisem a charakteristikou jejich chování. Vydávají i pro sebe typické, často děsivé zvuky. Vytvořila je skupinka nadšenců, studentů a dětí.
"Inspiraci jsme hledali v pohádkových knihách, ve vyprávění babiček a dědečků a rovněž i ve vlastivědných sbornících. Tam lze konkrétně naleznout, že ta a ta šla tehdy a tehdy lesem u Bácovic a cestou uslyšela hejkala ...," říká ředitel Kulturních zařízení města Pelhřimova Martin Ecler, jeden z duchovních otců muzea.
A jaký model je nejděsivější? "Rozhodně běsové. Je to něco, co straší i dospělé lidi. Stačí jít v noci opuštěným zákoutím města či domu a běsové vás pozorují. A vy to cítíte až v morku kostí. Děti mají rovněž respekt před duem polednice - klekánice. Znají je z vyprávění, ale zas tak často se s nimi ve filmech či knížkách nesetkávají," říká Ecler.
Popiska pod Běsy vám pak napoví, že mají mnoho podob - od stínu po tajemný záblesk ve tmě, jindy nenápadné skřípnutí ve vedlejší místnosti. Jsou všude kolem nás. A přicházejí zpravidla v noci. Pracují až do kuropění. Napadeného neničí fyzicky, ale na dlouhé hodiny nabourávají jeho myšlenky a duševní pohodu.
Poslední exponát přibyl do muzea teprve nedávno. Jde o nově vymyšlené strašidlo. Jmenuje se Bahňák. Zákeřný tvor, kvůli němuž chodí děti rády od bláta. A kdo nemá ještě dost, může si na internetových stránkách muzea své nově nabyté znalosti procvičit v rámci jednoduché počítačové hry. Vyhraje ten, kdo ví, jakou z nabízených zbraní obávanou bytost zneškodní.
Celoročně
Pelhřimov
www.pelhrimovsko.cz/strasidla
PRAKTICKÉ INFO
Muzeum strašidel v Pelhřimově je otevřeno út až pá 9-11 hod. a 14.30-17 hod. V sobotu pak 9-12 a 12.30-16 hod. Za vstup zaplatí dospělí 25 Kč, děti 15 Kč, do 4 let zdarma.
http://cestovani.ihned.cz autor: Lenka Fibichová