Létání na širokém křídle

Zatáhnout, rozeběhnout se a letět... Tak nějak vypadá první zážitek z poměrně mladého sportu - paraglidingu. Zařadit ho můžeme mezi sporty extrémní, adrenalinové.

Paragliding patří také mezi sporty, při kterých jde nejen o výkon, ale na amatérské úrovni především o nádherný zážitek. Pohybujeme se totiž v dimenzi, která pro většinu lidí není běžná, tedy ve vzduchu. Ale nikoliv v letadle, kdy kontakt s okolním prostorem zprostředkovává jen okenní sklo a vítr cítíme maximálně z klimatizace. Při paraglidingu je vše napřímo. Sedíme v sedačce, nad hlavou na několika tenkých šňůrkách padák... Jsme tam jen my a příroda. Vítr, stoupavé a klesavé proudy, někdy i déšť a bouřka. Zážitky jsou krásné, ale jestliže chcete létat sami, musíte se naučit ovládat padák, vědět něco o vzdušných proudech, o počasí a také o předpisech pro létání.

Proto je nejlepší zkusit nejprve let tandemový. Je to vlastně zkouška toho, co lze očekávat, ale veškeré úkony potřebné k letu obstará instruktor. Padák je dvoumístný, vaše sedačka je připojena k instruktorově. Společně se rozběhnete, vzlétnete a vy se jen kocháte a instruktor pilotuje za vás. Ovšem i při letu s instruktorem lze pocítit své reakce na prostředí a vypjatou situaci, do které se většina z nás předtím nikdy nedostala.

A příště se vznesu sám

Líbilo? Rozhodli jste se, že začnete létat sami? Nejjednodušší cestou je pilotní škola paraglidingu. V té vás podle osnov připraví na první starty na rovině, první slety s kopce a nakonec na opravdové létání při svahovém proudění. Teprve potom začnete s "vyšší" pilotáží, tedy lety v termice atd. Projít certifikovanou školou paraglidingu má několik výhod. Školné obvykle zahrnuje zapůjčení veškerého vybavení, a není tedy třeba investovat do padáku vhodného právě jen na výcvik. Odborné vedení vyloučí množství zranění, která by při metodě pokus-omyl, byla nevyhnutelná. Většina škol také své absolventy připravuje na získání licence pro paragliding. Z hlediska zákonného je paraglidingový padák certifikován jako sportovní létající zařízení (SLZ) a k jeho provozování je platná licence nezbytná. Při výběru školy se tedy informujte, zda kromě výcviku můžete též získat pilotní licenci a zda je zahrnuta v ceně.

Ale na čem?

Před výběrem vybavení je vhodné řídit se radami zkušených instruktorů nebo se obrátit na specializované firmy. Mnohé se dozvíte také na internetu, například na www.jojowing.cz. Abyste však nepodlehli některým marketingovým kličkám, připravili jsme pro vás několik základních informací pro výběr.

Padákový kluzák

Kupujte jen certifikované křídlo, které má platnou technickou prohlídku. Padákové kluzáky se podle předpisu PL-2 dělí do pěti kategorií:

A - standard
B - výkonné
C - soutěžní
T - tandemové
Z - prototypy

Kategorie vašeho padákového kluzáku musí být vždy stejná nebo nižší než stupeň vaší pilotní licence.

Postroj

Certifikace postroje není jen nutnost podle předpisů, ale je zárukou bezpečnosti. A na zdraví bychom neměli šetřit. Raději tedy koupit postroj vyšší třídy, který má zabudován nejen chránič páteře, ale např. i boční chrániče. Ty pomohou při špatném startu či přistání, protože eliminují boční náraz do kyčelního kloubu. Sedačky vyšší třídy také znamenají větší pohodlí při delších letech. Jestliže se vám povede "vytočit stoupák" a plánujete let na několik desítek, případně stovek kilometrů (a to se dá i na padákovém kluzáku kategorie A), jakékoli nepohodlí pocítíte velmi brzo.

Záchranný systém

V případě padákového kluzáku se jedná o jednoduchý záložní padák. Tento většinou kulatý padák musí být taktéž certifikován a dimenzován na váhu pilota. Padák je umístěn na postroji a aktivován pilotem při problémech s padákem hlavním. Ve většině škol létání je v rámci výuky zařazeno (alespoň teoreticky) použití záchranného systému, jeho specifika a využitelnost.

Ochranná přilba je důležitý bezpečnostní prvek. Je samozřejmé, že si lze vybírat z mnoha typů a mnoha vybavení. Základní přilby splňují jen funkci ochrannou. Lepší přilby jsou vybaveny vysílačkou, propojením s mobilním telefonem.

Variometr

Jeden ze základních přístrojů pro volné létání. Měří mimo jiné aktuální pohyb, tedy stoupání, klesání, aktuální výšku nadmořskou i vůči místu startu.

Z dalšího vybavení

Je třeba připomenout pevné boty, kombinézu, rukavice, brýle a cokoli dalšího, co udělá let příjemnějším a zážitek kvalitnějším. V současné době jsou téměř samozřejmostí přístroje GPS, fotoaparáty, případně kamery pro dokumentaci letu.

Finanční náročnost

Už z výčtu potřebného vybavení je vidět, že paragliding je sport finančně náročný. Proto řada paraglidingových firem a škol nabízí možnost zapůjčení kompletního vybavení. Samozřejmostí při půjčce je prokázání kvalifikace pilota, pojištění a složení zálohy.

Nevýhodou paraglidingu je vysoká náročnost na počasí a terén. Jestliže tedy nechcete jezdit do Alp, jedním z nejnavštěvovanějších a také nejlepších kopců na létání u nás je Raná u Loun. Zde se pořádají i kurzy létání a v místním "Skleníku" se určitě dozvíte víc.

S motorem

Pokračující možností je spojení klasického paraglidingu s přídavným motorem. Největší výhodou je, že pilot není odkázán na letový terén, tedy na kopec. Při motorovém paraglidingu se dá startovat na jakékoli rovné nebo svažující se ploše. Také rádius doletu je podstatně větší, protože pilot není tolik závislý na stoupavých proudech. Místo nich (nebo spolu s nimi) pracuje motor. Samozřejmě pro motorový paragliding je třeba další licence a specializovaný kurz. Pro ty, kteří již mají licenci na volné létání, je kurz podstatně jednodušší, protože mají již základy volné pilotáže. Většinou tedy rovnou pokračují v praktickém výcviku s motorem a doplňují teorii o předpisy motorového létání.

Motorové létání je sice technický posun vpřed, ale je i nepoměrně finančně náročnější. Výbava je cenově obdobná jako pro létání volné, ale zvyšuje se o cenu motoru, tedy o 60-120 tisíc korun, také provoz je dražší - okolo 200 Kč/h.

Ani zde bych ale nedoporučoval šetřit a kupovat doma dělané stroje bez certifikace. Stále jde o vaši bezpečnost a zdraví.

Paragliding volný i motorový patří ke sportům, v kterých si prověříte nejen fyzickou zdatnost, ale mnohdy zažijete i adrenalinové chvilky a vyzkoušíte psychickou odolnost. Přesto většina lidí, kteří tento sport vyzkoušeli, poznala základní pravdu o volném létání: Jestliže člověk vyzkouší jinou dimenzi, bude se do ní chtít stále vracet.

http://HN.IHNED.CZ autor: Vít Svěrák