Libochovice: Zámku vládnou pohádky

Na zámku se střetávají životní příběhy Jana Evangelisty Purkyně a Johanna Wolfganga Goetha.

Na zámku Libochovice patří děti k nejvítanějším návštěvníkům. Jak by také ne, když v arkádovém domě v jeho areálu sídlí kancelář Severního království. Hlavním posláním tohoto "státního útvaru" je pomáhat ohroženým pohádkám a pohádkovým bytostem.

Audience pořádá kancelář do konce října a zejména nejmenší poddaní si během ní mohou prohlédnout trůn a korunu krále, pokoje malých princů a princezen nebo zavítat na palouček libochovického skřítka Zvoníčka a jeho zvířecích kamarádů, kteří společně bojují se zlou čarodějnicí Čihomůrou.

Než se brány kanceláře Severního království a spolu s nimi i libochovického zámku pro letošek uzavřou, oslaví pohádky konec sezony. Poslední říjnový víkend se tu proto budou místo klasických prohlídek hrát v patnácti místnostech zámku výjevy z nejrůznějších pohádek.

"Scénář jsme sestavili z nejúspěšnějších kusů minulých deseti let," přibližuje letošní program kastelán zámku Ladislav Pešek.

Purkyně a Goethe

Jestliže se chystáte na zámek s už staršími dětmi, které mají z prohlídek nejraději tajné skrýše v rokokových stolcích, případně košatě vrstvené příběhy ukryté v honosných gobelínech, jste na správném místě. Slavnými jmény a romantickými osudy se to na zdejším zámku jen hemží.

Střetávají se tu třeba životní příběhy Jana Evangelisty Purkyně a Johanna Wolfganga Goetha. Ostatně jeho poslední životní láska, Ulrika von Levetzow, žila v nedalekých Třebívlicích. Byl to právě Goethe, na jehož přímluvu zdejší nadějný učenec Jan Evangelista Purkyně přesídlil na univerzitu ve Vratislavi.

Šíře zájmu libochovického rodáka sahala od filozofie přes přírodovědu až ke kinematografii, do jejíž historie se zapsal roku 1840, když sestrojil kineskop. S jeho pomocí pak na animovaném filmu ukázal průběh jednotlivých fází tlukoucího srdce.

Nejvýrazněji se však Purkyně zapsal do dějin anatomie a biologie. Věnoval se studiu smyslů, hlavně zraku a sluchu, ale i vnímání prostoru a pohybu, krevnímu oběhu, dýchání nebo vývoji embrya. Expozice v Památníku J. A. Purkyně může být zkrátka nenápadným příkladem pro děti, že se toho za jeden život dá hodně stihnout.

Po prohlídce zámku se nezapomeňte s dětmi projít také zámeckým parkem, kde jim můžete názorně ukázat rozdíl mezi francouzským a anglickým stylem. Zatímco přední část je ukázněná, přesně střižená, elegantně upravená, zadní prostranství parku nabírají na anglické ležérnosti. A pokud krása zahradní architektury děti nenadchne, určitě je zaujme rodina zdejších pávů.

Praktické info

Zámek je otevřený do konce října od 9 do 16 h denně mimo pondělí a úterý. Kancelář ­Severního království neboli Výstava Pohádkové středohoří je otevřena o víkendech od 10 do 16 hodin. Vstupné do zámeckého interiéru je 70 Kč, snížené 50 Kč a rodinné 190 Kč, Památník J. A. Purkyně je přístupný pro všechny za 10 Kč. Na akci k ukončení sezony Zámek plný kouzel, která se koná 30. a 31. října, je potřeba se předem zare­gistrovat na tel. čísle 416 519 443.

Cestovani.iHNed.cz autor: red IN magazín