Litomyšl je město slavné tradice a cenných památek

Praha - Litomyšl je město pyšnící se slavnou tradicí a mnoha přívlastky. Především je známo jako město kulturní, bývalo sídlem biskupství a obrozeneckým centrem vzdělanosti, je městem s množstvím historických památek i bohatým společenským životem. Od povýšení Litomyšle na město uplyne letos 750 let.

Městská privilegia udělil Litomyšli král Přemysl Otakar II. v roce 1259. V té době zde již stál premonstrátský klášter Mons Olivetus (Olivetská hora) s osadou a řadou výsad. Přemysl Otakar II. tyto práva potvrdil a nové poddanské město vyjmul z pravomoci krajských úředníků a podřídil přímo soudu v Praze.

Litomyšlský chrám (původně velkofarní kostel Panny Marie) byl postaven patrně v době knížete Boleslava I., tedy do roku 1100, a to v areálu někdejšího hradiště. To je zmiňované již v Kosmově kronice k roku 981 a patřilo původně Slavníkovcům. Již tehdy zde pravděpodobně stál kostel, který snad pocházel již z 9. století.

Premonstrátská kanonie v Litomyšli údajně vznikla roku 1141. V roce 1344 papež Kliment VI. založil litomyšlské biskupství, kanonie se změnila v biskupskou kapitulu a město se stalo významných centrem kraje. Biskupství fakticky zaniklo za husitských válek vypálením biskupských budov včetně chrámu.

Panství získal rod Kostků z Postupic. Za jejich vlády se dále rozrůstalo a koncem 15. století se také stalo důležitým centrem jednoty bratrské. Sídlil zde biskup jednoty, její archiv i tiskárna. V polovině 16. století bylo Kostkům za účast v odboji proti Ferdinandovi I. panství zkonfiskováno. Město výrazně poznamenal zákaz jednoty bratrské, kdy její členové museli opustit zemi. Prázdné domy později obsadili katolíci a židé.

V roce 1567 přešlo litomyšlské panství do rukou Vratislava z Pernštejna, který zde nechal vystavět renesanční zámek, nyní jednu z největších atrakcí města a památku UNESCO. Pernštejnové vynikali nejen tvrdým postupem proti českým bratřím, ale i podporou vzdělanosti. V roce 1640 povolali do města řád piaristů, který zde zakládal školy. Velký význam měl především filosofický ústav.

Ještě v 17. století Litomyšl získal rod Trautmannsdorfů, za jejichž éry zde vyrostla další významná památka - piaristický chrám Nalezení sv. Kříže podle projektu Giovanni Battisty Alliprandiho. Stavba (dokončená 1722) se stala symbolem vítězství protireformace a místem velkolepých církevních slavností. Další majitelé Valdštejnové-Vartenberkové se na vzhledu města mimo jiné podepsali přestavbou zámku, kde vzniklo dodnes dochované divadlo.

Významnou kapitolu života města zahájilo obnovení dočasně uzavřeného filozofického ústavu v roce 1802, který se záhy stal centrem duchovního života. Působilo zde mnoho významných osobností. Osudným se mu stal revoluční rok 1848, kdy zde vznikla studentská legie. Po porážce byl ústav v roce 1849 zrušen.

Litomyšl láká návštěvníky především na renesanční zámek zapsaný na prestižním seznamu UNESCO. Poněkud stranou zájmu místních i turistů stojí orloj na radniční věži, který zdobí secesní malby a letos v říjnu oslaví sto let.

Město sehrálo významnou úlohu v českém národním obrození, kdy zde působily četné spolky. Na zdejším gymnáziu učili mimo jiné spisovatelé Alois Jirásek, Alois Vojtěch Šmilovský a August Sedláček. Žily zde spisovatelky Tereza Nováková, Magdalena Dobromila Rettigová a krátce i Božena Němcová. Litomyšlskými rodáky jsou mimo jiné politik František Brauner a malíř Julius Mařák. Nejvýznamnější osobností, s níž je město spjato, je hudební skladatel Bedřich Smetana, který se zde narodil v roce 1824 v rodině zámeckého sládka.

Současná Litomyšl, kterou kromě jiných památek charakterizuje protáhlé uliční náměstí s řadami měšťanských domů, těží ze své bohaté tradice a je výrazným kulturním a turistickým centrem. K nejvýznamnějším akcím patří hudební festival Smetanova Litomyšl. V roce 1994 se zde konalo setkání sedmi středoevropských prezidentů. V roce 2000 město získalo titul Historické město roku. Turisty láká například i muzeum Josefa Váchala Portmoneum.

http://www.ceskenoviny.cz