Magický podzim v Lednicko-valtickém areálu. Jak pěšky, tak na kole

Lednicko-valtický areál nic neztrácí ze své atraktivity ani mimo hlavní sezonu. Právě teď je nejlepší čas blíže poznat méně známé romantické stavby, díky kterým se místo stalo součástí světového kulturního dědictví. Vše rámují neskutečné barvy podzimní přírody.

Podzimem okolo rybníků

Zájem návštěvníků Lednicko-valtického areálu přitahují především vyšperkované zámecké komplexy, situované do center obou sídel. Částečnou spojnici mezi nimi tvoří soustava tří na sebe navazujících rybníků - Mlýnského, Prostředního a Hlohoveckého. Pěší turisty sem z Lednice přivede červená značka, případně vedlejší komunikace k hrázi Prostředního rybníka. A stejným způsobem mohou vyrazit i cyklisté.

Po pravé straně se leskne hladina Prostředního rybníka, zleva jí sekunduje Mlýnský. Nad ním jasně září sloupoví empírového Apollónova chrámu. Obdobně jako většina ostatních letohrádků areálu i on byl zbudován počátkem 19. století.

Nedržte se ale rybničních břehů, přejděte hráz a pokračujte po červené značce. Stezka nejprve vyústí u Nového dvora. Bohužel, vstup za bránu kdysi výstavního, dnes trochu zchátralého hospodářského dvorce, je zakázán. Aspoň skrze mříže můžete obdivovat dílo, ukazující, že i ryze účelový objekt může nést velmi zdobnou podobu.

Po Novém dvoru čeká na výletníky působivý chrám Tří Grácií. Půlkruhová kolonáda obklopuje sousoší tří obnažených vnadných žen. Dle informačního panelu představují stylizované múzy, Grácie. Podle jiných pramenů je to zase trojice řeckých bohyní, Artemidy, Afrodity a Athény.

Tady se pozorně zahleďte do lesního průseku, kde v dálce, přímo naproti sousoší, vystupují bělostné zdi Rybničního zámečku. Prostor odděluje jen vodní plocha.

Nezapomenutelný pohled

Cestou k Rybničnímu zámečku musíme překonat další hráz, která odděluje Prostřední rybník od Hlohoveckého. Zde vyznačuje správný směr trasa naučné stezky Lednické rybníky.

Vlastní letohrádek není v porovnání s Třemi Gráciemi či Apollónovým chrámem tolik honosný. Spíše působí dojmem chudšího příbuzného. Původně sloužil jako zázemí během panských honů. Každopádně uchvátí výjimečným rozhledem. Předurčila ho k tomu poloha na nízkém návrší.

Právě tady vynikne geniální koncepce Lednicko-valtického areálu. Z oken průčelí zámečku se otevírá výhled na Tři Grácie, po levé straně horizontu vystupuje silueta Apollónova chrámu. Vše je jasně promyšlené a citlivě umístěné do dokonale idylické krajiny, zušlechtěné fantastickým světem starověkých bájí a mýtů.

K Hraničnímu zámku

Následující z rybníků, Hlohovecký, hostí ve svém západním cípu klasicistní Hraniční zámek. Název bývalého letního sídla vystihuje další z hříček majitelů panství, Lichtenštejnů. Přímo středem stavby procházela dávná hranice mezi Rakouskem a Moravou. Úplnou součástí Československa se zámek stal až roku 1919.

Přilehlá vesnice Hlohovec tají nevšední pozoruhodnost. Příjmení na náhrobcích zdejšího hřbitova zavánějí jihoslovanským nádechem. Hlohovec totiž dříve patřil k několika jihomoravským obcím, které byly v 16. století osídleny chorvatskými kolonisty. Ti časem podlehli asimilaci a koncovky jejich příjmení se z původního –ić změnily na české –ic a –ič.

Může se hodit

Lednické rybníky

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky tvoří součást Lednicko-valtického areálu. Zaměřena je především na ochranu ptactva. Zahrnuje následující rybníky: Zámecký, Mlýnský, Prostřední, Hlohovecký a Nesyt.

Vodní díla byla založena během 15. století. V minulosti část rybniční soustavy vymezovala hranici mezi Moravou a Rakouskem.

Další zajímavost představuje rybník Nesyt, který se pyšní titulem nejrozsáhlejšího rybníku Moravy. Poblíž jeho západního okraje se rozprostírá velmi cenná lokalita slanomilného rostlinstva, chráněná samostatnou rezervací "Slanisko u Nesytu".

Nejpoutavější místa rezervace přibližuje stejnojmenná naučná stezka, jen s trochu komplikovanou trasou, kterou mohou využít také cyklisté.

Jak se tam dostat

Lednici spojují autobusové linky s i Valticemi. Valtice a Sedlec leží na trati Břeclav – Hrušovany nad Jevišovkou. Po kolejích se lze do Lednice dostat pouze díky příležitostným jízdám historického motoráčku.

Oblíbeným východiskem bývá městečko Podivín. Především kvůli dobrému železničnímu spojení s Brnem.

Tip iDNES.cz na další varianty výletu

Od chrámu Tří Grácií je možné dojít do Valtic také po červené značce. Cestou se seznámíte s těmito lichtenštejnskými objekty: novogotickou kaplí svatého Huberta, patrona lovců, a chrámem bohyně Diany, respektive empírovým triumfálním obloukem Randez-vous.

Poutavou variantou pro celodenní výlet je trasa Sedlec, rybník Nesyt, Hlohovec, tři lednické rybníky, Lednice.

Motoristům se nabízí velké množství alternativ a hvězdicových tras z jednoho východiska. Příjemný je okruh okolo Prostředního a následně Hlohoveckého rybníka.

Užitečné weby

Veškeré informace o památkách Lednicko-valtického areálu a řadu užitečných tipů přinášejí následující webové stránky:
www.lednicko-valticky-areal.cz
www.lva.cz

autor: Jan Doubravnický http://cestovani.idnes.cz