Mariánské Lázně: dobré lyžování přímo uprostřed města

Mariánské Lázně nabízejí různé druhy lázeňských procedur. Tou nejméně známou je léčba formou zimních sportů. Skvělé podmínky na okolních zalesněných pláních tady totiž mají nejen běžkaři, ale i milovníci sjezdového lyžování – přímo ve městě se ukrývá lyžařský areál s několika sjezdovkami a lanovkou.

Mariánské Lázně jako lyžařské středisko zatím zaregistroval v Česku jen málokdo kromě obyvatel Karlovarského či Plzeňského kraj. Poměrně velká nadmořská výška a poloha na návětrné, západní straně Slavkovského lesa jim přitom zaručují slušnou sněhovou nadílku srovnatelnou s nedalekými Krušnými horami.

Letos byla výška sněhu bezmála jeden metr a navzdory nedávné oblevě je tady pokrývky stále dost. Aktuální sněhové zpravodajství z Mariánských Lázní se poslední dobou objevuje v předpovědích počasí na ČT 1 a na většině sněhových serverů. Mnohdy na prvním místě.

Mít lyžařský areál přímo ve městě, to je opravdu luxus. Stojíte-li v centru Mariánských Lázní, stačí popojít pěšky kolem hlavní kolonády 10 až 15 minut do mírného kopce a rázem se ocitnete v centru lyžařského areálu ve výšce 650 m nad mořem. Lze sem pochopitelně dojet i autem, avšak v době silné návštěvnosti o víkendech může být problém zaparkovat (parkování je zdarma). Ideální formu dopravy zajišťují autobusy MHD č. 7 a 12.

Mariánskolázeňské skicentrum je opravdu dokonale ukryté a o jeho existenci nemají potuchy ani mnozí lázeňští hosté. Nachází se v zalesněném údolíčku západně od města a tvoří jej dvě sjezdovky. Krátký, avšak velice prudký svah "Slalomák" je zařazen do červené, horní část dokonce do černé kategorie obtížnosti (délka 250 m, převýšení 72 m), druhý svah "Krakonoška" má mírnější sklon a modrou barvu (délka 1 200 m, převýšení 106 m).

Mariánské LázněSlalomák obsluhují dva moderní vleky s kapacitou 2 180 lidí za hodinu, zájemci o sjíždění Krakonošky se nahoru vyvážejí visutou lanovou dráhu se čtyřmi červenými kabinkami.

Do celého areálu včetně kabinkové lanovky platí jedna permanentka, cena na den je 280 Kč pro dospělého a 170 Kč pro dítě. Lze si ale zakoupit jízdenku pouze na 2 hodiny, dopoledne či odpoledne a samozřejmě také na více dní.

V sympatickém skiareálu nechybí ani večerní lyžování, dětský vlek, lyžařská či snowboardová škola, půjčovna a skiservis.

Mariánskolázeňský skiareál nemůže vzhledem ke svým parametrům dlouhodoběji uspokojit náročné vyznavače sjezdového lyžování. Naproti tomu milovníci bílé stopy si přijdou v Mariánských Lázních opravdu na své. Udržované okruhy, na nichž lze "natočit" i více než 30 km, nadchnou bezesporu všechny od začátečníků až po silně pokročilé.

Východiskem pro lyžařskou turistiku je horní stanice kabinkové lanovky ve výšce 720 m nad mořem. Směrem vlevo (na severovýchod) již bývá prošlapaná stopa, která vás zhruba po jednom kilometru přivede podél silnice do areálu mariánskolázeňského golfového klubu. Zde již začínají skútrem vyfrézované běžecké okruhy v různých délkách.

Orientace je zprvu poněkud složitější, jelikož okruhy nesledují trasy letního značení. Je proto dobré předem nastudovat, kam vedou, což lze například z prospektu, který je k dostání zadarmo u dolní stanice lanovky nebo v infocentru dole v Mariánských Lázních. Trasy běžeckých okruhů jsou však nejlépe znázorněny na webových stránkách města ZDE, odkud je vhodné si je předem překreslit do letní turistické mapy.

Všechny lyžařské stopy vedou překrásnou krajinou náhorních plání Slavkovského lesa v nadmořských výškách 800 až 900 m, většinou vzrostlým smrkovým lesem. K dispozici je okruh červený (9,2 km), modrý (8,2 km) a žlutý (6,4 km).

Chcete-li poznat v okolí Mariánských lázní na běžkách skutečně to nejhezčí a přitom si dát i pořádně do těla a něco dobrého na zub, pak se vydejte pláněmi Slavkovského lesa na celodenní výlet.

U golfového klubu zvolte pravou nebo levou větev červeného okruhu a poblíž lokality Nimrod po zhruba 4–6 km (záleží na zvolené větvi) najeďte na pravou větev modrého okruhu. Ten vás brzy přivede k přírodní rezervaci Smraďoch, kde v létě probublává v bažinách sirovodík a dává o sobě vědět nepříjemným zápachem. V zimě jsou sice bažiny pod sněhem a nic není vidět, závan "smradu" však přesto můžete pocítit.

Ke krátké zastávce vybízí opodál stojící dřevěný altán nad pramenem Farské kyselky, kde lze posedět a doplnit energii. Farská kyselka, jejíž pramen zachycuje dřevem vyztužená šachtice uprostřed altánu, patří ke skupině mariánskolázeňských minerálních pramenů. Zaujme typickou nakyslou příchutí, probublávajícím oxidem uhličitým i železitými sraženinami při výtoku do blízkého jezírka.

Další zastávku spojenou s obědem je vhodné naplánovat v lokalitě Kladská na břehu Kladského rybníka. Tohle oblíbené výletní místo sice leží již stranou oficiálních mariánskolázeňských lyžařských okruhů, i tady však bývá stopa projeta skútrem. Na žádných mapách ji však dosud nenajdete a její přesný průběh vám prozradí pouze místní znalci.

Do Kladské vede stopa od hájenky Králův Kámen (modrý zimní okruh) a je součástí velkého, zhruba 14 km dlouhého, neznačeného okruhu nejvyššími partiemi Slavkovského lesa. Okruh začíná na tzv. Bašusově cestě a sleduje zhruba letní značení modré, žluté a zelené trasy, které obcházejí kolem dokola masiv vrchu Lysina (982 m). Zimní spojka mezi Bašusovou cestou a Kladskou nevede po silnici, ale lesem – trasu vytyčují směrovky s piktogramem zeleného lyžaře.

V Kladské se rozhodně musíte zastavit. Je to jediné místo, kde lze při běžkování v okolí Mariánských Lázní posedět v teple a odpočinout si. Stojí tu malý lovecký zámeček v alpském stylu (luxusní hotel) a dvě útulné restaurace. Známější Tetřev se zaměřuje spíše na movitější klientelu, opodál a trošku stranou stojící Myslivecká hospůdka nabízí služby prostému lidu. Lidově a skvěle se tady také vaří – žádné minutky, ale poctivá hotová jídla ze zvěřiny, většinou s knedlíkem. Plíčka na smetaně (neboli zvěřinový pajšl) či mufloní pečeni se zelím hned tak někde neochutnáte.

Po znovunabytí sil nezbývá, než se vydat zpět do Mariánských Lázní přes hájenku Králův Kámen. Při dostatku energie je ideální projet si již zmíněný okruh po letní zelené, žluté a modré značce kolem vrchu Lysina. V nouzi lze použít k návratu i autobusovou linku z obce Prameny, která zastavuje na Kladské (nikoli však v neděli).

Výzvou pro milovníky dálkových přejezdů je za dobrých sněhových podmínek trasa do obce Rovná, odkud lze sjet autobusem do Sokolova na opačnou stranu hor. Tato túra po letních zelených značkách však vede po prohrnutých (ovšem neposypaných) lesních cestách.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Vlakem z Karlových Varů, Plzně nebo Chebu do Mariánských Lázní, pak pěšky nebo autobusy MHD do lyžařského areálu.
Kabinová lanovka jezdí od 9 do 16 hodin, jedna jízda stojí 35 Kč.
Za lyžařskou turistikou je možné také vyjet z Mariánských Lázní autem či autobusem na Kladskou a začínat odtud. Autobusy ovšem jezdí pouze v pracovní dny a sobotu (6:30, 10:20, 13:55). Zpáteční autobus v sobotu jede naposledy ve 14:45 z Kladské, v pracovní dny ještě v 15:50 a 17:50.)

Mapy
1 : 50 000 KČT č. 2 – Slavkovský les a Mariánské Lázně

Užitečné weby
Lyžařský areál Mariánské Lázně: www.skiarea.cz
Lyžařská turistika v okolí Mariánských Lázní: www.marienbad-thc.cz

http://iDNES.cz autor: Martin Janoška