Město, kde se dobře žije
Víte, jak dlouho člověk vydrží po krk ponořený v ledu? Dozvíte se to v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit. Do města se ale jezdí i za kubistickými skvosty a jedním z nejhezčích náměstí v Česku. Navíc je to prý jedno z nejpříjemnějších míst k životu u nás.
Návštěvu Pejru, jak místní své město nazývají, nelze začít jinde než na čtvercovém Masarykově náměstí. Právě jím se prakticky ohraničuje pelhřimovská památková rezervace, která letos v září oslavila čtyřicet let od svého vyhlášení.
Přestože se počátky Pelhřimova datují až do 12. století, středověkou atmosféru zde nehledejte. Původní osada totiž vznikla jinde, než je dnešní centrum (kam se později přestěhovala) - na území Starého Pelhřimova, tedy v místě, kde v současnosti stojí stejnojmenná přilehlá obec.
Vývoj města, které bylo v roce 1596 povýšeno na královské, nebyl právě veselý - během třicetileté války ho několikrát zplundrovali vojáci, k nim se přidaly i požáry. Poté, co v roce 1766 lehla většina domů popelem, postavili Pelhřimovští většinu domů nově, a tak se náměstí nese hlavně v duchu renesance a baroka.
Prohlédnout si ho můžete i svrchu - výhled z třicetimetrové věže kostela svatého Bartoloměje, kde dříve sídlil městský hlásný, rozhodně za zdolání těch 135 schodů stojí. Hned vedle vyhlídkové věže kostela najdete původně gotický, dnes ale barokně přestavený zámek pánů z Říčan. Jeho součástí je i pseudoklasicistní budova solnice, kam dnes chodí lidé na představení městského divadla.
Zámek neobklopují žádné zahrady, jak bývá obvyklé, nýbrž městská zástavba. V minulosti sloužil jako sídlo radnice i soudu, dnes je tu expozice Muzea Vysočiny. Běžného návštěvníka tu asi nejvíc zaujme nejstarší část objektu, kde v 16. století bývala šatlava. Kromě sedmi cel a vězeňské kaple je zde k vidění i mučírna a původní kamenný pranýř, na němž byli zločinci vystavováni posměchu.
Obchoďák místo synagogy
Ke čtyřicátému výročí městské památkové rezervace připravilo muzeum výstavu plakátů a fotografií, na nichž si do konce října můžete porovnat, jak historické domy vypadaly v nedávné minulosti a nyní.
"Nejhorší byla pro vývoj města 80. léta, kdy se zlikvidovaly dva nejzajímavější památkové objekty - budova nádraží a městský špýchar," říká Lubomír Anděl, zástupce ředitele muzea. Tehdejší komunistické vedení nechalo mimo jiné zbourat i synagogu, na jejímž pozemku poté postavilo nevzhledný obchodní dům.
Některé budovy měly skutečně smůlu, například špýchar byl zbourán až počátkem roku 1989. Kulturní barbarství druhé poloviny minulého století je už ale naštěstí pryč, dnes mají takřka všechny domy na náměstí novou fasádu a jsou pečlivě zrekonstruované.
Jedním z nich je i Šrejnarovský dům, ležící přímo pod zámkem. Důležité místo, kam je užitečné zamířit hned po příjezdu do města. V průjezdu pozdně renesančního domu se totiž ukrývá informační centrum a také Síň Lipských, zachycující osudy i díla slavného uměleckého rodu.
Poznáváte třeba hlášku "Noci jsou chladné. Tak to abych si vzal teplé prádlo"? Ano, pochází z filmu Limonádový Joe režiséra Oldřicha Lipského. Autor si ji nevymyslel, použil jen slova svého otce Viléma, který je pronesl ve chvíli, kdy ho před posláním do lágru zatýkala komunistická tajná policie.
Výstava připomíná i další legendární filmy: Marečku, podejte mi pero!, Ať žijí duchové nebo třeba Jáchyme, hoď ho do stroje. Z tohoto filmu si můžete kromě fotografií, plakátů a ukázek na DVD prohlédnout i slavný stroj UK 120.
Od gotiky ke kubismu
Když pokračujeme dál po náměstí, procházíme se zároveň částí pelhřimovské stezky po stavebních slozích. Město může v tomto směru sloužit opravdu jako učebnice architektury: je tu vše od úzkých gotických domů přes výstavné renesanční objekty až po moderní směry, jako jsou secese, funkcionalismus či kubismus.
Z posledně jmenovaného slohu najdete jednu pozoruhodnou stavbu přímo na náměstí. Žlutě omítnutý Fárův dům (číslo popisné 13) byl přestavěn pražským architektem Pavlem Janákem, kterého si najal pelhřimovský zubař Vojtěch Fára. Janákův podpis nese i Drechselova vila, která však leží mimo centrum. Od příštího roku budou mít zájemci o stezku po stavebních slozích cestu usnadněnou: v informačním centru si budou moci půjčit nové audioprůvodce.
Vzhled náměstí se poměrně radikálně změnil i v průběhu 19. století, kdy tehdejší radní zastavěli podloubí u většiny měšťanských domů, aby mohly být v jejich přízemích otevřeny obchody. Do stejného století se datuje i dnešní podoba kašny se sochou svatého Jakuba ve středu náměstí. Socha v poutnickém šatu, zdobeném lasturami a s kloboukem spuštěným na záda, má v ruce poutnickou hůl.
Svatý Jakub je nejen patronem Španělska, ale také poutníků. Poutníka má ve znaku i město Pelhřimov, jehož název je odvozen od latinského Pelegrinus (poutník, cizinec). Podle legendy se na místě Starého Pelhřimova stavil pražský biskup Pelegrin, aby se osvěžil u studánky při své pouti do Říma.
Turisté ale nežijí jen architekturou. Masarykovo náměstí a jeho blízké okolí nabízí i několik příjemných kaváren a cukráren, nechybí ani příjemné malé obchůdky s kořením či keramikou. A zdá se, že o zákazníky nemají nouzi.
Pelhřimov se už léta umisťuje vysoko v žebříčcích míst, kde se v Česku žije nejlépe. Na Vysočině jsou sice nízké platy, nezaměstnanost ve městě je ale zanedbatelná a lidé si tu život pochvalují. "Pro mě je Pelhřimov ideální místo k životu, centrum je pěkně opravené a pořád se tu něco děje," říká o svém rodném městě geografka Marie Kolářová, která se do Pelhřimova vrátila po studiích v Praze.
Rekordy a kartáče
O vzruch se ve městě stará i agentura Dobrý den, která zde provozuje Muzeum rekordů a kuriozit a expozici nazvanou Zlaté české ručičky. Zatímco v muzeu, umístěném v pětipatrové Dolní bráně, která bývala částí středověkého opevnění, najdete nejrůznější obdivuhodné i bizarní rekordy, "Zlaté ručičky" se soustředí především na modely ze sirek postavené už zesnulým Tomášem Kordou.
Pokud si budete z města chtít něco přivézt a nezaujmou vás suvenýry z Muzea rekordů, kupte si nejtypičtější pelhřimovský výrobek, kartáč. S jejich výrobou začal na zdejším náměstí jistý pan Hrdina už v roce 1882, počátkem minulého století pak byla otevřena moderní továrna Spojených kartáčoven v budově naproti vlakovému nádraží.
Dnes už postoupila své místo areálu v průmyslové zóně na výpadovce na Jindřichův Hradec, kde také funguje podniková prodejna. Spokar nyní vyrábí nejen původní podlahové kartáče, ale třeba i kartáčky na zuby nebo malířské štětce. "Vzhledem k tomu, že je naším nejvýznamnějším odběratelem IKEA, jsme zastoupeni skoro na všech světadílech," tvrdí marketingový šéf firmy Pavel Šiška. Ne nadarmo se Pelhřimovu říká Město kartáčů.
GPS
Jak rychle vědět všechno
Jak se tam dostat
Pelhřimov leží asi 115 km od Prahy. Jeďte po dálnici D1 a na exitu 90 odbočte směr Pelhřimov.
Jak na to
Pelhřimovská vstupenka
Pelhřimovská vstupenka umožňuje 20% slevu na vstup do osmi památek. Platí po celý rok, dospělý zaplatí 144 Kč, děti, důchodci a studenti 99 Kč.
Kde se ubytovat
Penzion Lucerna
Solní 853, tel.: 565 333 333, www.penzionlucerna.cz
Asi nejpříjemnější ubytování ve městě leží blízko náměstí. V rodinném penzionu mají 17 pokojů, za dvoulůžkový zaplatíte 780 Kč na noc. U penzionu je i restaurace a vinárna, platí sleva na pelhřimovskou kartu.
Kam na jídlo
Restaurace Na Náměstí
Masarykovo nám. 4, tel.: 565 323 959
Zkuste třeba restauraci Na náměstí v jednom z historických domů ze 17. století. Ve všední den tu nabízejí hotovky v cenách od 50 do 70 Kč.
Užitečné internetové stránky
www.pelhrimovsko.cz stránky regionu
www.muzeumpe.cz stránky muzea vysočiny
www.dobryden.cz agentura provozující muzeum rekordů
www.kavarnatigrik.cz kavárna s hudebním programem
Výstava
Jaroslava Kupková
V galerii M začíná 3. listopadu prodejní výstava obrazů Jaroslavy Kupkové Čas v našich duších.
3
úterý
listopad
Tip Milana Rokose
Nezapomeňte ochutnat točené pivo z místního Pivovaru Poutník.
Náměstí se změnilo v 19. století, kdy radní nechali zastavět podloubí.
Pestré náměstí
Mezi domy s gotickými a renesančními jádry na náměstí je ojedinělý nárožní Fárův dům čp. 13 s kubistickým průčelím od architekta Pavla Janáka.
Město rekordů V Pelhřimově se dozvíte spoustu nepotřebných kuriozit. Třeba jaký je světový rekord v pojídání ovocných knedlíků. Jako na dlani Vyhlídková věž kostela svatého Bartoloměje. Náměstí Mezi nejhezčí stavby ve městě se počítá honosný Šrejnarovský dům. Kartáče Pelhřimovský Spokar patří mezi největší výrobce kartáčnického zboží ve střední Evropě.
IN.iHNed.cz autor: Milan Rokos