Na běžkách u Brna. Krajinou Pohádky máje, která okouzlí i v únoru
Přírodní park Podkomorské lesy západně od Brna patří k vděčným výletním cílům obyvatelů jihomoravské metropole. V zimě sem míří běžkaři, kteří se mohou projet zasněženou krajinou z románu Pohádka máje a podívat se i na romantický hrad Veveří.
Zimní putování Podkomorskými lesy zahájíme v Žebětíně, někdejší příměstské obci, dnes součásti Brna. Výlet začne modrou turistickou značkou, kterou s příchodem lesní hradby vystřídá červená a později zelená. Zde se také objeví informační panel s mapou přírodního parku.
Zkušení mazáci nejdou až k samotnému rozcestníku, ale využívají úhlopříčné zkratky na okraji pláně. Spolehlivě se tak vyhnou krátkému, avšak strmému sjezdu a následnému ještě kratšímu a o poznání daleko strmějšímu výstupu, kde je nezbytné nasadit styl "smrček". Což na úvod hodně vysílí. A běžkaře začátečníky jistojistě odradí.
Po absolvování prvních metrů jsme současně vstoupili do kraje "Pohádky máje", jak se této oblasti tradičně říká. Právě sem totiž Vilém Mrštík umístil děj svého stejnojmenného milostného románu o lásce pražského "dandyho" Ríši k neposkvrněné citlivé dcerce hajného z blízkých Ostrovačic, Helence. Děj příběhu nakonec po mnoha peripetiích skončil svatbou obou protagonistů.
Červená značka zahrnuje první připomínku literárního díla, Helenčinu studánku. Stezka se ubírá světlými listnatými lesy s kapitálními kmeny starých buků, které občas vystřídá tmavá smrčina.
Reliéf trasy tvoří mírné stoupání, tu a tam opepřené příjemnou terénní vlnou. Nedosahuje se na ní závratné rychlosti, nicméně za okamžik se okolní porost rozestoupí do upraveného prostranství, kde pod kamennou zdí vyvěrá Helenčin pramének.
U Helenčiny studánky
Krátké vydechnutí si lze obohatit kulturním rozjímáním, neboť u dřevěné tabulky jsou volně k dispozici letáky, obsahující báseň Stopy z pera Bohuslava Reynka. Pro běžkaře výstižné a krásně symbolické. Zejména první sloka.
Jsou stopy. Stopy neznámé.
Jdou, jdeme. S nimi hledáme.
Led míjíme a úskalí.
Když zde máme Helenčinu studánku, přirozeně tady nemůže chybět ani Ríšova. Pomocí zeleného značení to k ní nebude trvat ani půl hodiny. Pohodovou rovinkou, kolem zavátých mýtin a občasných výhledů do Boskovické brázdy.
Současně se napojíme na nověji vytyčenou běžkařskou cestu, která taktéž vede z Žebětína, ale kopíruje zpočátku žlutou. Končí pak u trosek hostince Obora na březích Brněnské přehrady.
Na hrad Veveří
Ríšova studánka představuje důležitou křižovatku, kudy dál. My budeme pokračovat po modré na hrad Veveří, jehož středověké kouzlo ještě víc vynikne uprostřed bílé zimy.
Nejprve nás ale čeká dlouhé klesání. Úvodní příjemný sjezd se záhy změní na prudký spád, přerušený výdechovou rovinkou a ukončený sevřeným údolím potoka Veverky. Tady bude nutné sundat lyže a půlkilometr silničního asfaltu k parkovišti pod hradem překonat po svých.
Přestože během minulého režimu vnitřní prostory hradu utrpěly totální destrukci, z vnějšího pohledu objekt stále působí nesmírně vznešeným a impozantním dojmem. Počátky jeho historie spadají do první dekády 13. století, avšak hlavní rysy dostal až v druhé půli 14. století. Pány hradu byla moravská markrabata z rodu Lucemburků, poté často měnil majitele. Za II. světové války ukrýval laboratoře Akademie SS.
Na běžkách Podkomorskými lesy u Brna
Pro završení výpravy skrze Pohádku máje se báječně hodí nedaleká Veverská Bítýška. Pravidelně odtud jezdí autobusová linka do Bystrce a navíc ve zdejších hospůdkách poskytuje zasloužené oddechnutí u horkého čaje či svařeného vína. Bez něj by zimnímu výletu něco chybělo.
Výlet na míru
Vzhledem k vysoké koncentraci značených tras a lesních cest si v "Pohádce máje" lze nastavit jak dvouhodinový kondiční rozběh, tak celodenní výlet. Stopy jsou dobře projeté běžkaři, nikoli strojově upravované. Převážně se drží turistického značení. Nejkrásnější a technicky nejpříjemnější úseky většinou korespondují s lesními komunikacemi.
Pozor! Lokálně výrazná stoupání a klesání mohou být při zledovatělé pokrývce obtížně zvládnutelná. Na druhou stranu, díky nim je tu běžkování pestřejší než na vysoustružené stopě fádních okruhů. A dokonce také i úsměvnější. Zejména pokud jsou během nepřehledného sjezdu jeho nutnou součástí "řízené pády" do hebkého prašanu.
Dobré je, že v případě jakýchkoli obtíží je možné se rychle přepravit k silnici či zastávce dopravy.
může se hodit
Trasa
Délka popisované trasy Žebětín - studánky - Veveří - Veverská Bítýška činí přibližně 14 km. Doporučené mapy: Okolí Brna západ, Okolí Brna / Svratecko
Jak se tam dostat
Oblast Podkomorských lesů je velmi dobře přístupná zejména městskou hromadnou dopravou. Hlavními výchozími body jsou brněnské městské části Bystrc a Žebětín, dále obce Ostrovačice, Veverská Bítýška (obě bus), případně Střelice u Brna (vlak).
Užitečné weby
www.veveri.cz - vše o hradu Veveří
www.idsjmk.cz - doprava Jihomoravského kraje
Zdroj: Mapy © PLANstudio
autor: Jan Doubravnický http://cestovani.idnes.cz