Na Děvíně míří k obloze tři padesátimetrové modré pruty

František Palacký byl dobrým stavebním statikem, jen pro samé psaní o svém talentu nevěděl. A tak nechal Aloise Jiráska, aby na vrch Děvín nad pražským Smíchovem umístil v pověsti o dívčí válce pouze stejnojmenný hrad. Palacký mohl k hradu přidat i moderní vodárnu, pevnost by vypočítat uměl. Jenže své vlohy nechal ležet ladem a slávu přenechal architektovi Karlu Hubáčkovi.

Hrad Děvín zmizel z temene návrší nad Prokopským údolím před stovkami let a místo pevnostních věží míří k obloze od roku 1977 tři padesátimetrové modré sloupy. Není tu každý sám za sebe, jsou navzájem spojeny nosníky a schodištěm, aby pevně odolávaly větru, který se tu často prohání. Tohle všechno Palacký věděl, jen místo technického výkresu zapsal pevnostní poučku do pověsti O prutech Svatoplukových: "Dal si tedy Svatopluk přinésti tři hrubé pruty, a svolav syny své, svázal je a nejstaršímu podal, aby je zlomil. Když tento přelomiti jich nemohl, dal je druhému do ruky, aby svého štěstí zkusil, a když ani tento nic nedokázal, ještě třetímu, který jich také nezlomil."

Karel Hubáček nenapsal pověst, ale na základě stejné poučky, tedy že tři spojené tubusy mají jako celek vyšší pevnost i tuhost, vypracoval projekt vyrovnávací vodárenské věže. Ze tří válců, z nichž každý má průměr sto osmdesát centimetrů, vytvořil pomocí příčných trámů takzvaný Vierendeelův nosník. Válce neslouží jako stálý zásobník vody, ale mají vyrovnávat kolísání tlaků ve vodovodním potrubí. Vodní hladina tak nesahá až nahoru, ale jen do části věže, a nad ní se podle proměnlivého tlaku stlačuje vzduchový polštář.

Střed mezi sloupy vyplňuje obslužné schodiště kryté průsvitným materiálem Copilit. Skupina libereckých architektů, které Hubáček od šedesátých let vedl, s ním pracovala velmi ráda a například Miroslav Masák využil Copilit v projektu obchodního domu Ještěd v Liberci, dnes už bohužel zbouraného.

Aby se spojené válce v silném větru příliš nerozkývaly, tlumí jejich pohyb speciální kyvadla navržená Zdeňkem Patrmanem. Je to stejné řešení, jež tento statik připravil pro Hubáčka při společné práci na televizním vysílači na Ještědu.

Dlouhé roky si vodárenská věž udržovala střídmou eleganci. Tubusy byly natřené modrou barvou, kterou v posledních metrech věže střídala žlutá. Zakončení věže tak z dálky vypadalo jako velké písmeno "H" a Prahou se šířila pověst, že to má být Hubáčkův podpis nad městem. Byla to ale jen legenda, kterou dnešní doba vymazala. Vrchol vodárenské věže dnes obepíná prstenec antén a satelitů. Hubáčkovo "H" jako by bylo zavřené za mřížemi.

JAK SE TAM DOSTAT

Vodárenskou věž najdete v pražských Radlicích, v části zvané Dívčí hrady, na konci ulice Tetínská. Nejbližší stanicí MHD je zastávka autobusu 231 Dívčí hrady.

http://cestovani.ihned.cz autor: Jiří Oulický