Navštivte křížovou cestu u Kuksu
Na trase projektu nazvaného Příběh naděje a utrpení člověka se nachází 15 děl významných autorů, svá díla tvořili z hořického pískovce.
V blízkosti barokního areálu v Kuksu na Trutnovsku přibyla od soboty 4. října 2008 nová turistická atrakce. Ve volné přírodě nedaleko obce Stanovice byla otevřena křížová cesta z pískovcových soch. Na trase projektu nazvaného Příběh naděje a utrpení člověka se představuje celkem 15 děl významných autorů.
Projekt před čtyřmi lety inicioval sochař Vladimír Preclík, který letos v dubnu ve věku 78 let zemřel. Kromě Preclíkovy skulptury nazvané Katedrála prosby uvidí lidé na cestě například díla Stanislava Hanzíka, Jiřího Marka, Vojtěcha Adamce či Jana Koblasy. Královéhradecký kraj dal na projekt 1,5 milionu korun, další peníze získali sochaři od sponzorů.
Vznik novodobé cesty zachycuje film
Vznik novodobé křížové cesty u Kuksu zachytil i režisér a dokumentarista Pavel Štingl. Od jara natáčel sochaře při práci, vedl s nimi rozhovory. "Film by měl být uveden příští rok," řekla novinářům Lenka Jaklová z tiskového oddělení Královéhradeckého kraje.
Kuks leří v malebném Podkrkonoší mezi městy Jaroměř a Dvůr Králové. Barokní komplex v Kuksu začal stavět František Antonín Špork v roce 1692. Z původního rozsáhlého lázeňského areálu se do dnešních dnů dochoval pouze hospital s kostelem Nejsvětější Trojice a kryptou. Největší pozoruhodností hospitalu je galerie soch Ctností a Neřestí od barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Další jeho sochy a reliéfy se nacházejí v lese u nedaleké vsi Žireč.
V hospitalu je umístěna expozice Českého farmaceutického muzea v prostorách původní barokní lékárny. V kostele Nejsvětější Trojice se každý rok v srpnu koná festival barokní hudby, divadla a tance Theatrum Kuks. Celý areál by se měl v brzké době dočkat rozsáhlé rekonstrukce, dokončena by měla být v roce 2013, kraj chce většinu peněz získat z evropských dotací.
/cestovani.ihned.cz