Nejhezčím údolím Českého středohoří s kočárkem i na kole

Projít krásným údolím s minimálním převýšením, stavit se na zasloužené pivo či jednoduchý oběd v hospodě s rozlehlou zahrádkou a nakonec vyšplhat na zajímavou zříceninu. Tak by mohl vypadat ideální tip na výlet. Přesně to vás čeká při procházce Oparenským údolím nedaleko Lovosic.

"Super, není tady skoro žádná fronta," zaznělo ze skupiny cyklistů, hned jak zaparkovali své dvoukolé miláčky. Chvíli nato se před nimi zjevily pěnivé půllitry, takže bylo jasné, že jako účastníci silničního provozu by určitě nadýchali. V Oparenském údolí naštěstí panuje takřka nulový automobilový provoz. Občas tudy projede vůz se zásobováním restaurace či koňský povoz. Dopravní zácpa tady nehrozí, zato pád na inlajnových bruslích ano.

Vzhledem k nepatrnému převýšení není divu, že trasa Malé Žernoseky–Oparno je vyhledávaná jak cykloturisty, tak maminkami s kočárky. Většina cesty je stíněna vzrostlými stromy, takže i v parných dnech jde o putování příjemné. Milešovský potok vinoucí se údolím vytváří příjemnou kulisu přirozeného toku a zvlhčuje vzduch.

Jediné převýšení ve smyslu sápání se do kopce je návštěva hradu Oparna. Samotná zřícenina si zaslouží toto označení v nejpůvodnějším slova smyslu. Zdi, pamatující několik století, jsou rozhlodávány zubem času a botami turistů pokoušejících se je tu a tam zdolat. Ve škvírách mezi kameny už rostou malé stromky, což pevnosti zdí také nijak zvlášť neprospívá.

Prvá zmínka o hradu se vztahuje k roku 1344. Tehdy na kamenném ostrohu nechal Smil z Vchynic postavit "pokoje k přebývání" a o deset let později už zde sám přebýval.
Sídlo nevydrželo dlouho. Už roku 1530 je hrad označován za pustý. Od té doby neměly budovy stálé osídlení. Proto není divu, že z bývalého šlechtického sídla je nyní rozpadající se ruina. Pokusem o zvýšení atraktivity místa bylo na přelomu 19. a 20. století zbudování hospody, což dokazují zbytky nátěrů na zdech i některé stavební úpravy.

Restaurace zmizela v propadlišti dějin, "opilé" stromy, jejichž kmeny se divně naklánějí ze svahu, zůstaly. Důvodem je pomalý sesuv svrchní části půdy, který stromy odklání od svislice, ale kořeny jim brání v pádu.

Dálnice D8 skrz České středohoří je častým námětem televizních zpráv i hospodských debat. Překlenovací oblouky klenoucí se nad Oparenským údolím se určitě časem stanou pro zdejší výletníky dalším z lákadel, tentokrát ryze technického charakteru. Železobetonový oblouk o rozponu 135 metrů působí majestátním dojmem a pro fotografy je oříškem. Není jednoduché na jeden snímek elegantně zachytit přemostění o délce 275 metrů.

Jenže než po mostovce začnou hučet kamiony, uběhne v korytě Milešovského potoka tekoucího pod budoucí dálnicí ještě hodně vody a v diskusích o ní padne hodně ostrých slov. Oparenské údolí je díky své snadné přístupnosti oblíbeným turistickým cílem během všech ročních období. Zdejší jaro se vyznačuje běloskvoucími koberci sasanek a konvalinek, léto láká dobrým pivem a stinnou procházkou, podzim rozestře nad hlavami všech hostů pestrobarevnou paletu listí a zimu prozradí vyjetá stopa běžkařů.

Kroky turistů vedou kolem několika mlýnských náhonů. Ostatně poslední mlýn fungoval ještě v období 2. světové války. S moukou a mlýny je spojeno i jméno Žernoseky. Málokoho asi napadne přímá vazba na sekání žernovů, tedy mlýnských kamenů.

Zdejší geologické podloží je totiž tvořeno prahorními a starohorními horninami, z nichž největší význam má křemenný porfyr. Tvrdý kámen se mechanicky minimálně opotřebovává, jeho využití při mletí je nasnadě. Dnes se tu žernovy už dávno nevysekávají, ocel nad kamenem zvítězila, a tak tuhle profesi zaznamenávají jen historické prameny a jména obcí.

Oparenským údolím vede turistická značka, a kdo nerad chodí stejnou cestou zpátky, může se svézt zpět do Lovosic či Teplic motoráčkem. Na své si přijde klasický turista, přírodovědec i milovník hradů. Ti zkušenější si mohou vyšlápnout z Lovosic až na oparenský hrad, milovníci pomalejších procházek si dají jen nenáročnou, zhruba pětikilometrovou trasu podél Milešovského potoka.

Jak se tam dostat
Oparno je železniční zastávka na trati Teplice v Čechách–Lovosice, Malé Žernoseky leží na trati Lovosice–Ústí n. Labem.

Zajímavost v okolí

Lovoš
Čedičový vrch Lovoš má svůj vrchol ve výšce 570 m n. m. a poskytuje nádherný rozhled na velkou část Českého středohoří. Na vrcholu se nabízí možnost občerstvení.

Kde se ubytovat

Penzion Oráč
Ubytování nabízí penzion Oráč, ale přes léto je dobré si zajistit rezervaci. Za dvoulůžkový pokoj tu zaplatíte 600 Kč. Více informací na www.penzion-orac.cz.

Kam na jídlo

Restaurant Lucie
Nejjednodušší je využít služeb restaurace v penzionu Oráč, případně můžete popojet přívozem do Velkých Žernosek a najíst se v restaurantu Lucie nebo ve vinárně U Sklepmistra. V obou podnicích můžete ochutnat žernosecká vína.

Užitečné internetové stránky
www.portabohemica.cz – Stránky mikroregionu Porta Bohemica
www.mesta.obce.cz/velkezernoseky – Oficiální stránky obce Velké Žernoseky
www.zernosecke-vinarstvi.cz – Web vinařství

http://cestovani.ihned.cz autor: Topi Pigula