Nespíte dobře? Zkuste odpadní trubky
Bydlet se dá ve všem. Tedy alespoň nějaký čas. Složit hlavu lze pod vodou, na stromě, v potrubí nebo v jeskyni. Kdo nemá rarit dost, ať zkusí hotel, kde bude v jediném apartmá jediným hostem nebo kde je každý z pokojů dílem jiného umělce. Cena za takové spaní se liší, kdo ale dokáže ocenit fantazii a důvtip, rád si připlatí.
Dasparkhotel Rakousko
Cestování je poznání, ale čím dál tím víc hlavně zábava. Právě na to sázejí provozovatelé bizarních hotelů. Proč přenocovat v luxusní pětihvězdě na hlavní třídě, když se dá zalézt do koruny stromu nebo do kabiny jeřábu.
Neobvyklých hotelů je už dnes tolik, že je lze třídit, a to hned podle několika kritérií. Prvním z nich by mohla být zvláštnost místa, tedy ubytování vybudované pod vodou, na stromě, v jeskyni nebo na opuštěném ostrově.
Pak by následovaly hotely vytvořené v prostorách, které dříve tomuto účelu nesloužily, například v trupu letadla, vagonu, potrubí nebo i v bývalém vězení či škole. Poměrně rozsáhlou skupinu tvoří také hotely se zajímavými interiéry. Tam by se daly zařadit budovy, kde je každý pokoj zařízen v jiném stylu, nebo hotely-galerie, v nichž má každý pokoj na svědomí jiný umělec.
Existuje rovněž celá řada tematicky zaměřených ubytování, například pro ty, co milují jeden druhého, skupinu Beatles, psy nebo francouzskou literaturu. Přehled neobvyklých hotelů z celého světa, utříděných do dvaceti skupin, najdete na adrese http://unusualhotelsoftheworld.com. Výběr těch, které najdete převážně v Evropě, přináší následující článek.
Vysloužilá technika chytá druhý dech
Přenocování v potrubí je pro náruživé cestovatele nejspíš ozkoušenou praxí. Tubus ochrání před lijákem, i když dvakrát příjemné spaní to asi není. Pokud nesložíte hlavu v Dasparkhotelu v rakouském Ottensheimu nedaleko Lince, kde vznikly tři hotelové pokoje v betonovém odpadním potrubí.
Velikost válce je dva metry v průměru a délka dva a půl metru. V každém z nich je dvojpostel s lůžkovinami, úložný a odkládací prostor a lampička. Technický charakter pokoje zlidšťuje květinová malba a v oblé stěně nechybí kulaté okénko. Veřejné sprchy a sociální zařízení, minibar a malá kavárna se do „hotelu“ pochopitelně nevměstnaly, ale jsou nedaleko.
Vysloužilá technika našla své nové využití také v nizozemském Harlingenu, kde můžete přenocovat v luxusně zařízené kabině přístavního jeřábu. Bohužel její výška není nikterak oslnivá – nachází se pouhých 17 metrů nad přístavním molem. Dá se odtud ale vylézt do jeřábníkova „kokpitu“ a pomocí ovládacího zařízení s 65 tisíci kilogramy oceli, spolu se spodní kabinou jeřábu (pokojem), otáčet dokola podle libosti. Lákavá hračka pro velké kluky.
Klaustrofobikům vstup zakázán
V Nizozemsku ještě zůstaňme. V létě tu začnou opět fungovat čtyři záchranné čluny, dnes ovšem pokoje mobilního Capsulehotelu, jehož základnou je Haag. Dva z nich se odtud letos vydají na cestu do Antverp. V každém ze dvou kulatých „pokojů“ s víkem může být umístěna nouzová chemická toaleta a televize. Bydlet tu může každý návštěvník maximálně dva dny.
Neplést si ale Capsulehotel s ubytovacím zařízením Capsule Inn. Jedná se totiž o úplně jiný, byť také dost bláznivý hotel. Najdete ho v Tokiu, a pokud netrpíte ááá klaustrofobií, oceníte jeho úspornost. Pokoje tvoří jen malé umělohmotné schránky, kam se vejde lůžko, malá TV, rádio a budík. Zvenku vypadají ubikace jako velké mikrovlnné trouby, hotelová chodba pak připomíná kosmickou loď s lůžky určenými posádce k „hibernaci“. Smůlu mají ale dvojice, které by chtěly ulehnout spolu – hotel je rozdělen na ženská a mužská patra.
Přenocování vypadá tak, že si host nejprve uloží boty do schránky, pak si vyzvedne na recepci klíč a instrukce k ovládání svého „pokoje“ a odebere se do převlékárny. Podle čísla pokoje najde svou skříňku, kde si odloží zavazadla a šatstvo, a vezme si na sebe speciální oděv Yukata. Následuje očista ve společné sprše a teprve potom si může zalézt do své „mikrovlnky“. Anonymní, nenáročné, úsporné. Zkrátka japonské.
Noc strávená za mřížemi
Různé objekty mohou sloužit v různých dobách různým účelům. Třeba na hotel se dá s trochou dobré vůle přestavět kde co, vězení nevyjímaje. Hoteliéři bez fantazie vše od základu změní, ti nápaditější minulosti stavby umě využijí.
Výtečně se to podařilo v Lublani. V severovýchodní části hlavního města Slovinska zůstal po rozpadu Jugoslávie opuštěný vojenský komplex. Objektu určeného k demolici se ale ujali umělci a aktivisté a prohlásili ho za autonomní uměleckou zónu. Tou zůstal pod názvem Metelkova mesto dodnes, ale ruiny nahradil nápaditě rekonstruovaný prostor určený pro příznivce alternativní kultury. Ti tu mohou také přespat. Na výběr mají z dvaceti cel bývalého vojenského vězení, jejichž přeměna na pokoje (vždy pro dva až tři lidi) je dílem řady slovinských i zahraničních umělců.
Pokud si vyberete například celu 119, najdete pod skleněnou podlahou hliněné figurky slavného tvůrce prostorových instalací Anthonyho Gormleye. Celu 107 zase během třídenního maratonu vymaloval v Chagallově stylu ruský umělec Maxim Issajev. Kdo vyfasuje stošestnáctku, stráví noc na kruhové posteli zavěšené metr dvacet pod stropem a pod ním se budou na stěnách vyjímat nahé krásky mezi slokami písně Leonarda Cohena Tower of Song. Díky tomu, že z pokojů nezmizely mříže, dojem vězení stále přetrvává.
Komu by atmosféra hostelu Celica v Lublani připadala přece jen málo původní, může zkusit přespat v bývalé věznici, nyní velmi stroze vybavené ubytovně Old Jail Mount v jižní Austrálii v Mount Gambier. Návštěvníci se tu stravují v původní vězeňské jídelně a na „buzer place“ si mohou zahrát volejbal, během vycházek pak zkusit sandboarding, což je ježdění na prkně v písečných dunách.
Hotel z bývalého vězení s příznačným názvem Liberty (Svoboda) najdete také v americkém Bostonu, kde si odpykávali tresty vězni od roku 1851 do roku 1973. Později hotel prodělal rozsáhlou rekonstrukci, bývalé vězení přikryl samet a cely byly nahrazeny nudnými luxusními pokoji a apartmány.
Luxus na pozorovatelně
Lidé, kterým malé prostory a mříže nedělají dobře a potřebují k životu dostatečný rozlet, ocení hotely vysoko nad zemí. Na milovníky úchvatných panoramat čekají dvě apartmá v městské vyhlídkové věži Euromast v Rotterdamu.
Nacházejí se ve výšce sto metrů a obě jsou zařízena ve stylu 60. let (věž byla postavena v roce 1960). Výhledem se mohou kromě hotelových hostů kochat i návštěvníci luxusní restaurace či vyhlídkové plošiny. Dobrodružnější povahy mají možnost slaňování nebo provazové skluzavky. Z výšky sto metrů nad zemí se sjede dolů přibližně za patnáct vteřin. Krátké, rychlé, větrné.
Nevšední vyhlídky slibují i majáky. Jako hotely jich funguje hned několik. Kromě už zmiňovaného orientačního bodu v Harlingenu třeba také v USA nebo Norsku. Na severozápadě této skandinávské země se v oblasti fjordů nacházejí dva.
Zdejší drsná krajina i podnebí nejsou zrovna přelidněným koutem světa, takže se tu vyskytují zcela neobydlené kusy pevniny. Třeba jako ostrov Svin/oy, vzdálený 12 námořních mil od norského pobřeží uprostřed oceánu, kde lze naplno pocítit řádění živlů.
Stojí tu jen budova bývalého majáku, která přestala svému původnímu účelu sloužit po sto letech v roce 2005. Dnes je v ní hotel vhodný především pro ty, kteří chtějí doslova od všeho utéct. Ideální je skupina 11 lidí, kteří se mohou rozdělit do čtyř dvojlůžkových pokojů a třech singlů. Doprava tam a zpět je možná pouze helikoptérou. Personál je však po celou dobu návštěvy tohoto hotelu, kde ani lišky nedávají dobrou noc, přítomen.
A pro koho by bylo nocování na pustém ostrově přece jenom příliš velká divočina, může se ubytovat nedaleko, ve sto padesát let starém majáku Molja v přístavu Aalesund. Budova má jen tři metry v průměru, kam se ve dvou patrech vejde pouze ložnice a koupelna. Pokoj projektovala skupina slavných norských architektů, kteří mimo jiné navrhli také budovu opery v Oslo.
Přenocování v galerii
Originální ubytování v galerii, kde plní funkci exponátů jednotlivé pokoje, najdete po celém světě. Hned dvě kousek za českými hranicemi, v Berlíně. První nabízí přenocování ve 45 pokojích, a co kus, to originál. Je tu diamantový pokoj, obložený zrcadlovými plochami v různém úhlu, takže návštěvníci mají pocit, že nocují v obrovském kaleidoskopu. To má určité výhody především pro páry.
Jiný pokoj zase připomíná protiatomový kryt, v úzkém vybetonovaném prostoru jsou za sebou v různých úrovních poskládány tři postele. Stěny dalšího pokoje hýří naopak barvami, jsou na nich vyobrazeny domy jakéhosi pohádkového města, v jehož středu se nachází hrad (postel) a jeho přilehlé budovy mají funkci nočního stolku a skříněk. Pro výjezdní zasedání hraběte Drákuly by byl pro změnu ideální pokoj 31, kde se spí v bílých rakvích. Vyberou si tu prostě všichni.
Hotel je dílem německého umělce Larse Stroschena, který se původně věnoval skládání hudby a audiovizuálním projektům. Tvořil pod pseudonymem Propeller Island (neboli Plovoucí ostrov), který si vypůjčil ze stejnojmenného románu Julese Verna o uměle vytvořeném tělese Standard-Island, plujícím po tichomořských ostrovech.
Název knihy později získal i berlínský hotel, jehož první pokoje vznikly ve Stroschenově bytě, když si skladatel chtěl přivydělat a originálně vyzdobené pokoje pronajímal. Byl o ně takový zájem, že nakonec koupil nemovitost v centru Berlína a během několika let zde vybudoval hotel s galerií.
Jestliže zavítáte do metropole Německa na více dní a výtvarně pojaté pokoje vás zaujmou, můžete se v půli pobytu přestěhovat do Arte Luise Kunsthotelu. Neoklasicistní budova nedaleko Říšského sněmu se v roce 2003 proměnila v originální hotel s téměř padesáti pokoji. Každý z nich je dílem jiného výtvarníka, moderní umělecká díla zdobí i halu a restauraci s nabídkou menu kombinující německou a středozemní kuchyni.
Na stejném konceptu je založen i hotel Fox v centru Kodaně, kde má 61 pokojů na svědomí 21 umělců. Svého úkolu se každý zhostil po svém. Někdo se zálibou v jednoduchých geometrických liniích a tlumených barvách, jiný naopak sáhl k barevným malůvkám, plyšákům, růžovým obláčkům a baldachýnům. Řada pokojů tak balancuje na hranici zábavného kýče. Každý je ale jedinečný a také jediný, podobně jako v ostatních umělecko-ubytovacích počinech tohoto druhu.
Dvacet tisíc mil pod mořem
Sedět v lenošce a pozorovat pestrobarevná hejna ryb mohou všichni, kteří si zaplatí pokoj v podvodních hotelech. Velkorysé projekty podvodního světa vznikají v současnosti na Fidži, v Dubaji (220 podvodních apartmá) a v Šanghaji, kde by měl vzniknout hotel ve vytěžené vápencové hoře, jehož dvě nejnižší patra budou pod vodou jezera na dně tohoto bývalého lomu.
Nejméně, celkem 25 apartmá, bude mít Poseidónův resort na ostrově Fidži, který měl původně začít fungovat začátkem příštího roku, ale podle tiskového mluvčího Bruce Jonese se jeho otevření posouvá o rok. Týdenní pobyt bude zahrnovat leteckou dopravu z letiště, dvě noci v jednom z podmořských apartmánů a čtyři v luxusně zařízených bungalovech na přilehlém ostrově se soukromými plážemi.
Podmořské pokoje se nacházejí 12 metrů pod hladinou a jsou ze 70 procent vyrobeny z velmi odolné a transparentní pryskyřičné hmoty. Z útrob apartmá tak lze pozorovat okolní korálové útesy a mezi nimi se prohánějící hejna pestrobarevných ryb. A pokud mořské živočichy přestane pózování před zraky hostů bavit, ti mohou stisknout knoflík a vypustit do okolní vody potravu, která je zase rychle přiláká.
Sledovat podmořské hemžení bude možné i v noci. Živočichy z větších hloubek přitáhnou kužely světla, rovněž ovládaná zevnitř apartmá. I sebelepší scenérie ale asi začne po čase nudit, proto je v pokoji k dispozici obrazovka s vysokým rozlišením, CD a DVD přehrávač nebo připojení k internetu. Koupelna nebo lednička jsou samozřejmostí.
Zájemci o skromnější a také levnější podvodní ubytování mohou psát už teď na adresu švédského Vydřího hotelu (Utter Inn) u města Västeras, jehož ložnice je umístěna tři metry pod hladinou jezera Mälaren. Hotel, který na vodě prozrazuje jen malý dřevěný domeček, kotví asi jeden kilometr od břehu a hosté se k němu dopravují na nafukovacím člunu.
Na větvi
Podobný dřevěný domeček jako na jezeře Mälaren byste našli ve Švédsku ještě jednou, nedaleko toho prvního, tentokrát však bez podvodního „vydřího“ sklepení. Je pojmenován po datlovi, což napovídá, že druhý prototyp vyrostl v koruně stromu.
Je ukotven ve větvoví mohutného dubu, který roste už 130 let ve veřejném parku města Västeras západně od Stockholmu. Přístup do tohoto hotelu je možný pouze po 13 metrů dlouhém provazovém žebříku. Po jeho vytažení vzhůru mají návštěvníci k dispozici kromě dvou postelí také malou kuchyňku vybavenou nádobím a toaletu, v knihovně je pro ukrácení dlouhé chvíle dokonce několik knih.
Nápad postavit hotel na stromě mělo ale očividně víc lidí, protože hotelů v korunách stromů existují po celém světě desítky, od těch nejnuznějších po luxusní vícepokojová obydlí. Náročnější klientela může zamířit i do australského resortu Canopy, hodinu a půl jízdy do vnitrozemí z pobřežního města Cairns. V korunách stromů tu vyrostly dřevěné domy o dvou ložnicích, se dvěma koupelnami s rohovou vanou, plně vybavenou kuchyní, pračkou a roštem na prostorném balkonu. Nechybí audiovizuální elektronika.
Pro dobrodruhy, kteří se rozhodnou prozkoumat turecké pobřeží Středozemního moře a o luxus zas až tak nestojí, nabízí přenocování Kádirovy stromové domky ve městečku Olympos nedaleko Antálie. Domky spolu s bungalovy a dalšími noclehárnami mohou poskytnout přístřeší až tři sta lidem. Koupelnu, WC ani pračku ale na větvích ve skromně vybavených prostorách nehledejte, jsou tu společné.
Útulné přenocování v jeskyni
Tím ale výčet zajímavých tureckých hotelů nekončí. Ve městečku Ürgüp v Kappadokii, oblasti ležící jihovýchodně od Ankary a proslulé fantastickými skalními útvary, lidé po staletí vytesávali do měkkého, tajemně nahlodaného sopečného kamene domy, kostely, pevnosti, a dokonce celá podzemní města.
V jednom z nich sídlí i hotel Yunak Evleri (www.yunak.com). V šesti jeskynních domech nabízí 27 pokojů v otomanském stylu. I když zvenku připomíná skalní hotel obydlí, jež si tu lidé stavěli od 5. a 6. století, vnitřek skrývá uměřený luxus. Podlahy z tmavého dřeva, pokryté starými koberci, stěny v krémové barvě, mramorové koupelny.
Hotel je ideálním výchozím bodem pro poznávání okolní krajiny, tvořené starými sopečnými usazeninami. Láva zde zvětrávala velmi pomalu díky malému množství srážek a vytvářela pro tuto oblast charakteristické „komíny“, později tvarované a přetvářené lidmi. To je dobře vidět ve městě Göreme. Region, plný vytesaných domů, klášterů i podzemních měst, byl zapsán v roce 1985 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Dasparkhotel
Ottensheim, Rakousko
Příjemnou okolností při návštěvě Dasparkhotelu, který letos od května do října čeká čtvrtá sezona, je způsob úhrady „plaťte, kolik chcete“.
www.dasparkhotel.net
Vuurtoren Harlingen
Harlingen, Nizozemsko
Za jednu noc strávenou v kabině jeřábu (od 16 hodin do 12 hodin následujícího dne) zaplatí dvě osoby 719 eur. Na téměř celý letošní rok už je ale zarezervovaná, zbývá pár dní v listopadu a v prosinci, případně rok 2010, na který se už také přijímají objednávky. Kdo by se přesto chtěl do Harlingenu podívat ještě letos a strávit noc netradičně, může využít ubytování v majáku nebo na lodi v nabídce stejné společnosti (www.vuurtoren-harlingen.nl).
Capsulehotel
Haag, Antverpy
Cena se pohybuje od 50 do 150 eur za noc podle momentální lokace hotelu a vybavení (www.capsulehotel.info).
Capsule Inn
Tokio, Japonsko
Přenocování v úsporném hotelu (www.capsuleinn.com) v hlavním městě Japonska vás vyjde jen na 4000 jenů na noc (asi 900 Kč).
Celica hostel
Lublaň, Slovinsko
Dřív než v hostelu Celica zalezete do hajan, vyplatí se zajít do zdejší dřevěné hospody Jalla Jalla, kde do plastikových kelímků nalévají jahodový šnaps a pivo tu nosí bývalý rocker s vlasy po pás. Další vzpruhu najdete v klubu Channel Zero a kulturní večer můžete zakončit návštěvou zdejší galerie s příznačným názvem Alkatraz, která zavírá až ve dvě ráno. Cena za pokoj se v následujícím půlroce pohybuje od 22 do 27 eur za noc. Informace na www.hostelcelica.com.
Old Jail Mount
Mount Gambier, Austrálie
Cena za dvoják v hotelu, který zůstal ve velké míře věrný svému původnímu využití, je 45 amerických dolarů (www.jailbackpackers.com).
Hotel Liberty
Boston, USA
Ceny za přenocování v „celách luxusního hotelu“ začínají na 300 USD za noc.
Euromast
Rotterdam, Nizozemsko
Cena za noc pro dva je 385 eur (www.euromast.nl). Rezervaci je potřeba učinit nejméně tři měsíce předem. Samotná návštěva vyhlídkové plošiny vyjde na 5,4 eura pro děti od čtyř do 11 let, dospělí zaplatí 8,3 eura. Za slaňování a provazovou skluzavku dáte 42,5 eura.
Majáky Svinøy a Molja
Norsko
Průměrná cena za pokoj a noc na ostrově Svinøy včetně dopravy helikoptérou se pohybuje od 100 do 150 dolarů, pokoj v Molja majáku v přístavu Aalesund stojí okolo 350 dolarů. (www.unusualhotelsoftheworld.com)
Propeller Island
Berlín, Německo
Ceny pokojů se pohybují od 85 do 115 eur na noc, každá další osoba v pokoji zaplatí za přenocování
15 eur a snídani 7 eur. Na stránkách http://www.propeller-island.de se doporučuje zarezervovat si předem alespoň tři pokoje, protože u jednoho je vysoká pravděpodobnost, že bude obsazen. Během čtyřdenního pobytu můžete nicméně jedenkrát pokoj zdarma vyměnit.
Arte Luise Kunsthotel
Berlín, Německo
Cena za dvojlůžkový pokoj se pohybuje od 79 do 210 eur, nasnídáte se tu za 9,50 eura (www.luise-berlin.com).
Hotel Fox
Kodaň, Dánsko
Strávit noc v uměleckém díle není v případě hotelu Fox zrovna levnou záležitostí. Nejlevnější nabídka na internetových stránkách http://www.hotelfox.dk začíná na 499 eurech za noc a osobu ve dvoulůžkovém pokoji. Služba zahrnuje snídani a vysokorychlostní internet.
Poseidon Resort
Fidži
Týdenní pobyt pro jednoho bude stát přibližně
15 tisíc amerických dolarů, tedy zhruba 330 tisíc korun. Komu se to zdá málo, může si připlatit a objednat luxusní apartmá s názvem Nautilus ve stylu stejnojmenné ponorky z románu Dvacet tisíc mil pod mořem Julese Verna. Objednávky posílejte ale až po 15. září letošního roku (www.poseidonresorts.com).
Utter Inn, Woodpecker Inn
Västeras, Švédsko
Cena za pobyt v dřevěném domečku záleží na požadavcích každého návštěvníka. Kdo zvolí variantu „bohém“, vynese si povlečení a jídlo po žebříku sám, varianta „deluxe“ zahrnuje lůžko připravené a opulentní snídani. V hotelích lze přebývat pouze 24 hodin od jedné hodiny po poledni. Cena za „vydří doupě“ nebo „datlí krmítko“ se podle varianty pohybuje od 250 do 350 dolarů
(tel.: +46 21 39 01 00).
Kádirovy stromové domky
Olympos, Turecko
V ceně, která v dubnu a květnu vyjde asi na 332 korun za stromový domek a noc, je i výborná snídaně a většinou vegetariánská večeře (www.kadirstreehouses.com).
Canopy Resort
Tarzali, Austrálie
Vyspí se tu od dvou do šesti lidí. Dva zaplatí v přepočtu za jednu noc (minimem jsou ovšem dvě noci) od 350 do 318 amerických dolarů, každá další osoba vyjde zhruba na tisíc korun denně (www.canopytreehouses.com.au).
Rarity
- Nejmenší hotel na světě je zřejmě v Kambodži. U památky Angkor Vat, která je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, byl otevřen luxusní pětihvězdičkový hotel pouze s jedním apartmá. The One hotel má recepci, vrátného a kompletní nabídku služeb. Na přání klienta je možné některý z pokojů apartmá změnit na restauraci (www.theonehotelangkor.com).
- Hotel pouze pro ženy otevřelo 20 saúdských princezen a podnikatelek v Rijádu. O 25 pokojů se stará výhradně ženský personál. Pobyt v hotelu, zaměřeném na lázeňské služby, vyjde na 350 rijálů za noc (asi 2050 Kč) (www.luthanspa.com).
- Hotel pro milovníky Beatles začal nedávno fungovat (jak jinak) v anglickém Liverpoolu. Čtyřhvězdičkový hotel s názvem Hard Day’s Night má 110 pokojů a stojí poblíž místa, kde začala historie kapely, tedy nedaleko klubu Cavern. Každé patro hotelu je věnováno některému z alb skupiny. V budově hraje neustále hudba Beatles a v pokojích je možno se dívat na některý z jejich filmů. Cena za ubytování začíná na 120 librách (asi 3640 Kč) za noc a dvoulůžkový pokoj (www.harddaysnighthotel.com).
- Mini Motel je pro všechny, které zastihne na cestách zpoždění vlaků, autobusů, zrušení letů nebo jiné nepříjemnosti. Jedná se vlastně o příruční stan, který je připraven k přenocování během několika minut. Na rozdíl od běžného stanu však obsahuje vybavení podobně jako hotelový pokoj: nafukovací matraci, polštář, přikrývku, lampičku, budík, zubní kartáček, pastu, špunty do uší a stínítko na oči. Cena 50 amerických dolarů (1100 Kč).
Zdroj: Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
www.IN.iHNed.cz autor: Tereza Hromádková