Nový vodojem u Turnova sklízí pochvaly
Velkou část Turnova a jeho okolí začal zásobovat unikátní vodojem, který během roku vyrostl v Ohrazenicích u Turnova. Vodohospodářská stavba, která pojme až 150 tisíc litrů vody, má tvar inspirovaný sportovní trofejí, o niž bojují reprezentační týmy na fotbalovém mistrovství světa.
Součástí koule na vodu je i vyhlídková plošina.
„Příležitost postavit takovou stavbu je jednou za život. Je to moderní a technologicky velmi náročná stavba, která prověřila projektanty i architekty,“ řekl Milan Hejduk, předseda Vodohospodářského sdružení Turnov, které bylo investorem stavby.
Výstavba vodojemu byla součástí rozsáhlého projektu za 70 milionů korun, jehož hlavním cílem bylo odstranění manganu z vodního zdroje na Záborčí u Turnova.
„Tento zdroj byl odstaven a díky novému vodojemu a úplně novým vodovodům je část Turnova nyní zásobována z významnějších a bezpečnějších zdrojů,“ doplnil Hejduk.
Podoba stavby se v předchozích letech pečlivě vybírala. „Nechtěli jsme, aby to byla ta nechvalně známá řadicí páka socialismu, tedy koule na dlouhé tyči,“ popsal starosta Ohrazenic František Novák (SLK).
„Několik vodojemů v Česku jsme objeli, a nakonec jsme se na dálku zhlédli ve vodárenské věži v kazašské Astaně. Ta nás inspirovala k představě, že náš vodojem by měl připomínat tryskající vodu, která si hraje s kuličkou nahoře. Ještě víc ale zřejmě připomíná fotbalovou trofej,“ doplnil starosta.
„Pohybuji se čtvrt století ve vodárenské branži a za tu dobu jsem neviděl stavbu, v níž by se tak krásně spojil užitek a to, jak vypadá,“ ocenil stavbu také David Votava, generální ředitel společnosti Severočeské vodovody a kanalizace, jež se bude o vodojem starat.
Technická data vodojemu
Výška: necelých 30 metrů
Průměr koule: 8 metrů
Objem zásobníku: 150 tisíc litrů
Základy: Monolitická betonová deska uložená na šesti vrtaných pilotech
Konstrukce: 6 prefabrikovaných železobetonových pilířů
Koule: Ocelový plech o tloušťce 10 mm
Hmotnost při naplnění vodou: 200 tun
Investor: VHS Turnov
Zhotovitel: VHS Jihlava
Architekti: In. Point s. r. o., Praha – architekt Zdeněk Sláma
a architekt Robert Wild
Projektant: Radek Hnát – VAK Projekt, Profes Projekt, Turnov – Petr Chval, Civil Engineering – Tomáš Bláha