Okolím Chyše

Nabízíme dvě trasy se startem v místech ležících na téže železniční trati: z Chyše do Žlutic i do Lubence jsou to tři stanice, samozřejmě každá na jinou stranu. Obě trasy se sejdou v Rabštejně nad Střelou a pak nás shodnou cestou dovedou na železniční stanici Žihle.

Lubenec je dobře dosažitelný nejen vlakem, ale i autobusem od Prahy a Karlových Varů. Zelená značka nás dovede z náměstí k nádraží a budeme se jí držet až do Rabštejna nad Střelou. Do Kračína (7) jdeme přes osady Struhaře a Vítkovice po místní komunikaci a zhruba v polovině procházíme pásmem hraničního opevnění. Pak nás čekají lesní cesty, po nichž dojdeme až ke Střele u osady Jablonná (12). Řeky se držíme nejprve k bývalému Nučickému mlýnu, za ním přejdeme na druhý břeh, přidáme se k červené a společně sledujeme meandr řeky až do Rabštejna nad Střelou (18).

Ve Žluticích najdeme torza mnoha významných budov, například zbytek zámku, který zanikl po požáru, zbytek hradu, z něhož se dochoval portál, a spodek čtyřhranné věže, zbytek tvrze Mazanec na okraji a zbytek hradu Nevděk z husitské doby. V městské památkové zóně však objevíme také dominantní trojlodní baziliku sv. Petra a Pavla, barokní faru se slunečními hodinami, renesanční radnici, s níž souvisí budova dnešního muzea se stálou expozicí husitství a s přístupným podzemím. Pro mnohé jsou Žlutice spojeny se Žlutickým kancionálem, významnou památkou českého písemnictví ze l6. století, kterou můžeme spatřit ve zdejším muzeu.

Červená značka nás vyvede z města po silnici při řece Střele s železniční tratí na druhém břehu k zastávce Zahořice, od níž vystoupáme ke stejnojmenné osadě a za ní využijeme značenou odbočku vlevo na vrchol Vladaře (6). Čedičová stolová hora, na jejíž vrcholové plošině se občas vytvoří jezírko, je sopečného původu. Vrchol, chráněný dvojitým valem, zaujímalo starolaténské hradiště a dnes je přírodní rezervací. V listopadu 1421 se na něm opevnil Jan Žižka se svým vojskem a tři dny odolával útokům vojsk svazu katolické šlechty a plavenských, sněhu a hladu a pak náhlým výpadem prorazil nepřátelské pozice a spojil se s žateckými houfy. Model bitvy je ve žlutickém muzeu. Vrátíme se zpět dolů k hlavní cestě a pokračujeme vlevo k osadě Vladaříce (8). Zdejší středověká tvrz zanikla beze zbytku, zato zde najdeme v horní části osamocený statek s roubenou stodolou, hrázděným špýchárkem a zděným špýcharem s letopočtem l8l6. Na východním okraji při naší cestě je
pozdně barokní Pieta z téže doby. Další úsek po silnici do Radotína (11,5) není právě nejzajímavější, ale posunul nás k lesnímu komplexu, jímž zvolna sestoupíme do údolí Střely, za bývalým Nučickým mlýnem se k nám přidá zelená a společně dojdeme do Rabštejna nad Střelou (16).

Z nedostatku času volíme odtud nejkratší únik k cílové železniční stanici. S modrou značkou sejdeme prakticky jedinou ulicí dolů ke Střele, přejdeme historický most, dáme se vpravo při řece, ale po chvilce ji vlevo opustíme. Jsme v Přírodním parku Horní Střela. Značka nás lesními cestami vyvede do otevřené krajiny, ale hned zase vrátí lesu, jímž zvolna sestoupíme k Žihli (25, 23), jejíž železniční stanice je pro nás na samém okraji.

http://in.ihned.cz Jan Stránský