Okolo Ostravy
Výhodou této trasy po Ostravsku je její dobrá dopravní dostupnost, my ji vážeme na železniční spojení.
Trasu popisujeme od úpatí Beskyd. Vlakem se dopravíme do Dobratic pod Prašivou a s červenou značkou sledujeme po silnici řeku Lučinu na okraj vodní nádrže Žermanice. Pokračujeme ještě dál kolem motorestu (7) do obce Lučina, vystavěné v minulém století pro obyvatele zatopených částí obcí v dosahu nádrže. Za ní dojdeme na hráz Žermanické přehrady (9), která vyrostla v roce 1958 na řece Lučině jako zásobárna vody pro Novou huť s intenzivním rekreačním využitím. Další zastávkou jsou Bludovice, které jsou součástí a v jistém smyslu i předchůdcem dnešního Havířova (14,5). V Bludovicích najdeme pozdně barokní kostel sv. Markéty na místě původního dřevěného kostela, z něhož se zachoval zvon, klasicistní evangelický toleranční kostel a zpřístupněný roubený dům, který je ukázkou zdejšího původního bydlení. Vedlejší komunikace nás vzápětí dovede do Životic (18), které jsou rovněž součástí Havířova se zámkem z 18. století. V roce 1944 zde nacisté zastřelili 36 zdejších občanů. Pomník obětem nacistického teroru je zakomponován do památníku s expozicí odboje. Za nimi nás čeká příměstský lesní komplex a pak úsek souvislé zástavby, kde překonáme tři železniční trati.
Otevřenou krajinou dojdeme kolem dolu Darkov do lázní Darkov (30,5). Komplex jodobromových lázní s krajinářsky cenným lázeňským parkem, v němž najdeme chráněný buk lesní červenolistý, pochází z 19. století. Odtud již souvislou zástavbou kolem historických památek, soustředěných právě v procházejícím Fryštátu, dojdeme na nádraží v Karviné (33). Ve fryštátské městské památkové zóně najdeme empírový zámek obklopený parkem, pozdně gotický farní kostel Povýšení sv. Kříže obklopený několika sochami a několik cenných měšťanských domů.
Trasa:
1. Dobratice pod Prašivou, žst. - červená 2. Lučina (7) - 3. Žermanice, přehrada (9) 4. Bludovice (14,5) 5. Životice (18) 6. Darkov, lázně (30,5) 7. Fryštát - 8. Karviná, žst. (33)
Mapa:
Ostravsko, 1:50 000, edice KČT č. 61 - 62
http://in.ihned.cz autor: Jan Stráský