Opočno: Kupkovo město s chutí vanilky
Co má společného nejdražší český malíř se zmrzlinou? Přece Opočno, které je zajímavé i svým renesančním zámkem, jenž si pro svou schůzku v roce 1813 vytipovala protinapoleonská koalice.
Modrobílý areál mlékárny Bohemilk leží na konci města, jen kousek od vlakového nádraží. Právě tady se v 60. letech začala vyrábět známá opočenská zmrzlina, na niž se dá narazit v cukrárnách po celé zemi. Výrobu ledové lahůdky umožnilo především technické zázemí podniku - sušárna mléka, díky níž dnes firma produkuje i sušené mléko a kojenecké výživy.
Zmrzlinu zde vyrábějí v podobě sušených směsí, které jsou vhodné na přípravu točené i kopečkové. "Směs na vanilkovou se dělá podle tradiční receptury, osvědčuje se nám stálá příchuť a konzistence. Mléko pochází z Orlických hor," říká šéfka marketingu mlékárny Veronika Pácaltová.
Společnost s asi 150 zaměstnanci dodává sušené zmrzlinové směsi prakticky do všech krajů. Zajímavé je, že se prý chutě liší podle regionů. Jiné příchuti se víc prodávají na Moravě, jiné na jihu Čech.
"Důležité je, že Češi začínají vnímat české výrobky jako kvalitní. Fámy o tom, že pravá zmrzlina je jen ta italská, jsou už naštěstí pryč," dodává Pácaltová s tím, že firma staví svou budoucí strategii a propagaci hlavně na oblíbené vanilkové.
Bohemilk také od letoška zahájil tradici Otevírání zmrzlinové sezony, kdy se v areálu firmy sejdou prodejci i zájemci z řad veřejnosti a mohou ochutnat originální točenou zmrzlinu i ledové tříště.
"Naše vanilka se vyrábí čistě z mléčných surovin, nic se nenahrazuje rostlinným tukem," představuje chloubu podniku Michaela Novobilská z oddělení vývoje. Právě ona stojí u vzniku nových příchutí, kterých nyní výrobce nabízí ke třem desítkám.
"Někdy se jedná o sezonní trendy, jako byla třeba piňa colada. Například zmrzlina s příchutí aloe vera se ale v Česku neujala," říká Novobilská.
Letos si mohou mlsalové vyzkoušet novinku, nízkotučnou zmrzlinu s názvem kaktus. A kde v Opočně zmrzlinu ochutnat? V Zámecké ulici najdete okénko Zmrzlina U Maxe, kde nabízejí osvěžení zmrzlinou i ledovou tříští ve třech příchutích.
Jen o pár metrů dál, na druhé straně ulice, stojí rodný dům malíře Františka Kupky (1871 - 1957). Zeleně omítnutá stavba, kterou nyní obývá mecenáška Kristina Colloredo-Mansfeldová, nese číslo popisné 6 a je na něm umístěna Kupkova busta a pamětní deska.
Jeden ze zakladatelů abstraktního malířství vede v současné době žebříček nejdražších děl českých aukčních síní: jeho obraz Élévation IV byl v roce 2007 prodán za 22,1 milionu korun. Kupka se sice v Opočně narodil, už po roce se ale celá rodina notářského úředníka odstěhovala do nedaleké Dobrušky.
Opočenští proto sousední město přizvali do projektu Rodný kraj Františka Kupky, jenž v roce 2007 založilo tamní občanské sdružení Abakus. Po stopách slavného malíře se lze vydat podle brožury, kterou vydal Abakus ve spolupráci s krajem. Vyjít má i kreslená mapka pro rodiče s dětmi.
Kupka v mobilu
Informace o samotném Opočně, srdci rodného kraje Františka Kupky, si lze stáhnout i do mobilu. Stačí se na chviličku postavit před opočenskou radnici (sídlí zde i informační centrum) a aktivovat si službu Bluetooth. Město nabízí zdarma popis památek, povídání o historii a kultuře i praktické informace. Před dvěma lety si rodný dům Františka Kupky přijel prohlédnout i emeritní ředitel newyorského Guggenheimova muzea Thomas Messer a z Opočna byl prý nadšený.
"Chceme, aby sem turisté nejezdili jen kvůli zámku, ale aby tu zůstali déle," říká Jiří Králíček, předseda Abakusu. V případě Kupky je výhoda, že se lidé s jeho uměním mohou setkávat denně, když procházejí městem. Dolní část Kupkova náměstí totiž zdobí chodníky s dlažbou na motivy Kupkových obrazů. "Chodníkovou expozici" pod širým nebem dokonce uzavírá umělcův podpis.
Slavní rodáci či lidé, kteří v Opočně část života pobývali, přitom Kupkou zdaleka nekončí: s Opočnem je spojeno jméno například hudebního skladatele Luboše Sluky, Miss World Taťány Kuchařové nebo Cyrila Kampelíka, venkovského buditele z 19. století a propagátora "lidového peněžnictví". Právě po něm se jmenují v 90. letech neblaze proslulé kampeličky.
Abakus má i plán na oživení kapucínského kláštera ze 17. století, který stojí hned vedle radnice. "Klášter býval centrem vzdělanosti, na tom je třeba stavět," myslí si Králíček. Svou vizi na společenské využití prostor ale zatím nechce prozradit.
V létě byl historický objekt přístupný jen o nedělích, kdy tu probíhala folková představení. Jistá je už však rekonstrukce Zámecké ulice a malebného Trčkova náměstí s renesančními a barokními domy, kde s pomocí unijních peněz vznikne pěší zóna.
Starobylý charakter Opočna, které loni oslavilo 940 let své existence (poprvé se o něm zmínil už v roce 1068 kronikář Kosmas), si kromě zámku nejlépe vychutnáte ve čtvrti zvané Podkostelí. Pod hřbitovním kostelem Panny Marie ze 17. století se zachovala původní cesta ze štípaného kamene tesaná ve skále. Uličku lemují původně barokní domky, uvidíte tu ale i pro kraj tradiční černobílé roubenky.
Při procházce údolím Zlatého potoka, kam vás cesta Podkostelím svede, se nabízejí překrásné výhledy na zámek. Příjemné zastavení ale slibuje i anglický park vinoucí se kolem něj. Kromě vzácných dřevin, rybníků a vyhlídek zde uvidíte i žlutou budovu Zámeckého letohrádku, který byl postaven v roce 1602 podle vzoru královského letohrádku v Praze-Bubenči.
Zámek v OpočněA teď do zámku, těžko byste ho mohli ve městečku minout. Renesanční stavba, vybudovaná na místě starého gotického hradu v letech 1560 - 1569 za Viléma Trčky z Lípy, prošla v 19. a počátkem 20. století colloredovskou přestavbou, během níž sem byly umístěny etnografické sbírky z Asie, Afriky i Ameriky, stejně jako velké sbírky obrazů a zbraní. Při prohlídce se tak nemusí nudit nikdo. Indiánské obleky a tomahavky, africké masky nebo turecké šavle okouzlí dospělé i děti.
O historicko-strategickém významu objektu svědčí i schůzka v červnu roku 1813, kdy v jeho zdech zástupci Ruska, Pruska a Rakouska dojednávali společný postup svých armád proti Napoleonovi.
Opočno patří mezi deset nejnavštěvovanějších českých zámků, ročně si dopřeje víc než hodinu trvající prohlídku na 70 tisíc lidí. Výletníci si už ale bohužel nemohou posedět v kdysi tolik oblíbené zámecké restauraci a vinárně, která už několik let chátrá a město se ji snaží prodat.
Radní zatím nechali opravit pouze střechu, na celkovou rekonstrukci nejsou peníze. Odhady nákladů se totiž pohybují okolo sta milionů a zájemce o objekt, který dříve hostil i pravidelná opočenská setkání sokolníků, se dosud nenašel.
Jak se tam dostat
Opočno leží zhruba 140 kilometrů od Prahy, jeďte přes Hradec Králové, poté na Třebechovice a Opočno.
Státní zámek Opočno
Prohlídka stojí 90 Kč, zlevněné vstupné (senioři, studenti s kartou ISIC, děti do 15 let a ZTP) 60 Kč. Za rodinné vstupné (dva dospělí a max. tři děti) zaplatíte 270 Kč. Zkrácená prohlídka stojí 60, resp. 40 Kč. Zámek je přístupný od začátku dubna do konce října.
Kam na jídlo
Restaurace U Slunce
Zámecká 65 Tel.: 404 667 849, 605 373 083
Asi nejlepší restaurace ve městě, hned vedle ní leží podobně oblíbený bar. Za jídlo zaplatíte kolem 120 korun.
Kde se ubytovat
Restaurace a hotel Holub
Kupkovo nám. 137 Tel.: 494 667 038
Strategicky položený hotel s dlouhou historií nabízí 11 pokojů s koupelnou i televizí. Za dvoulůžkový pokoj zaplatíte 760 Kč, jednolůžkový stojí 430 Kč.
Cestovani.iHNed.cz autor: Milan Rokos