Petřínský kostel na cestách: Dar Rusínů Praze přivezly čtyři železniční vagony

Toto je návod, jak jediným krokem překonat vzdálenost 626 kilometrů. Stačí na zahradní stezce, která z Kinského zahrady na Petříně stoupá vzhůru k vysokoškolským kolejím na Strahově, udělat úkrok stranou. Musí to být v serpentině nad kaskádou dvou jezírek. Jeden krok z cesty na travnatý palouk stačí, abyste rázem přešli z pražské zahrady na Podkarpatskou Rus.

Už osmdesát let, přesně od 10. září 1929, tu stojí dřevěný kostelík. Tedy, kostelík jen na první pohled. Správný název zní Karpatský chrám svatého archanděla Michaela, a kdo si položí dlaň na některý z jeho trámů, ucítí pod bříšky prstů poctivou práci rusínských tesařů. Celý kostel byl na petřínský svah převezen z vesničky Medvedovce u Mukačeva.

Na Podkarpatské Rusi lidé kostel do poslední třísky rozebrali, každý díl očíslovali a čtyři plně naložené železniční vagony ho přivezly do Prahy jako dar Rusínů hlavnímu městu.

O rozebrání do posledního šroubku se tu mluvit nedá, žádný tu totiž není. Kostel svatého Michala (či Michaela) je celý dřevěný. Trámy spojují kromě roubení dřevěné hřeby a vše chrání dřevěná šindelová střecha. Lidoví stavitelé ji s důvtipem po obvodu kostela protáhli a podepřeli sloupy, čímž vytvořili krytý prostor pro ty, kteří se při bohoslužbě do kostela nevejdou, nebo pro turisty, které při procházce zaskočí déšť.

Architektura kostela je jednoduchá, nad obdélníkovým půdorysem se tyčí tři věžičky s cibulovitými báněmi. Už při příchodu ke kostelu je možné poznat, kde se uvnitř usadí muži a které místo je vyhrazené ženám. Takzvaný babinec se nachází v přední části kostela pod nejvyšší věžičkou.

Přesun kostela o 626 kilometrů je úctyhodný cestovatelský výkon, ale sluší se přiznat, že svatý Michal měl na takovou pouť natrénováno. Původně byl kostel totiž postaven v polovině 16. století ve vesnici Velké Loučky západně od Mukačeva. Jenže v roce 1793 potřebovali v Loučkách peníze, a proto kostel prodali bohatší obci Medvedovce.

Svatý Michal byl poprvé rozebrán, převezen dvacet kilometrů na sever a znovu sestaven. Sto let se v něm konaly bohoslužby, lidé v něm oslavili vznik Československa, do kterého patřila i Podkarpatská Rus, a poté, co první republika oslavila desáté výročí, byl kostelík darován Praze.

Svou velikost po celou dobu kostel nezměnil, ale stromy v Kinského zahradě za osmdesát let povyrostly, a tak se za jejich košatými korunami ztrácí. Tmavě hnědé trámy mu dávají maskovací zbarvení, ale teď na podzim, kdy listí opadává, ho skrz prořídlé větve prozrazuje barevné zdobení věžiček. Bílá je víra, červená láska a zelená naděje.

Jak se tam dostat

Z Újezda nebo od Švandova divadla, kde staví tramvaje 9 nebo 12, vyjdete ke kostelu svatého Michala zahradou Kinských. Sejít lze i od kolejí Strahov.
Jak na to

Kdo se dohodne s duchovním správcem petřínského kostela Srdjanem Jablanovičem (723 841 073), může si domluvit prohlídku.

http://cestovani.ihned.cz autor: Jiří Oulický