Podhradí

Přidat údaj - nahlásit změnu
Podhradí


Kontaktní údaje

Adresa městského/obecního úřadu: Podhradí 41, 763 26 Luhačovice
Primátor/Starosta: František Koudelka
Náměstek primátora/Místostarosta: - / Alois Skovajsa
Tel.: +420 577 133 628
Mobil: +420 724 179 032, 606 502 568
Fax: -
E-mail:
Web: www.obec-podhradi.cz

Obecné informace

Počet obyvatel: 200

Rozloha obce/města v ha: 348

První písemná zmínka: 1563

Úřední hodiny:

Úterý: 18:00 - 19:30



Prezentace:

Horská obec, obklopena ze tří stran lesy v bezprostřední blízkosti lázní Luhačovic. Leží v hlubokém údolí při potoku, který pramení pod Komoncem. První zmínka se váže k roku 1563, kdy se ještě nazývala ves Podhradí Starosvětlovské a sídleli zde s největší pravděpodobností lidé - dvořané, kteří sloužili hradnímu panstvu.

Starý Světlov byl spolu s hradem Sehrad a tvrzí Rysov strážním bodem kraje před útočícími vojsky Uhrů, Turků a Tatarů. Ve výšce 610m a 220m nad vesnicí těžce přístupný hrad stál na kuželovitém vrcholu, byl obehnán hlubokým příkopem a mohutným valem. Dnes z něho zůstaly jen nepatrné zbytky.hrad

O vlastním hradu je první zmínka z roku 1360 a mezi nejznámější majitele patřili Šternberkové. Zejména Eliška (Svět1ovská) ze Šternberka, která již jako vdova vzala na hrad spoluvládce Jaroslava ze Šternberka, pověstného válečníka proti Tatarům. Po Jaroslavově smrti prodali Šternberkové hrad králi Zikmundovi a ten jej věnoval své manželce Barboře. To byla asi nejslavnější doba Starého Svět1ova, neboť tehdejší jeho majitelé patřili k ústředním postavám českého království. To platilo i o době majetnictví Jindřicha z Lipé. Majitelé se střídali a s nimi se měnilo i vlastnictví okolních vsí, přecházelo tu k hradu Starý Světlov, Sehrad, Rysov,Pozlovicím.

Světlov obsadili uherští rytíři (rytíř Pankrác od sv. Mikuláše), loupili a drancovali kraj. Moravští stavové odkoupili Světlov i Sehrad. Ctibor z Landštejna přenesl sídlo panství na nově vybudovaný hrad Nový Světlov (zbudovaný mezi lety 1480-1500) nad Bojkovicemi. Kolem roku 1515 byly hrady Starý Světlov i Sehrad již zničeny (snad i rozebrány na další stavby). Jejich sláva zanikla. Ves Podhradí však žila dále, nejdříve patřila k Novému Svět1ovu, později asi od r. 1633 trvale k Luhačovicím. Později i dnes je samostatná. V terénu jsou patrné příkopy, valy a zbytky zdiva.

Památky na Podhradí

Ke svérázné lidové architektuře patří roubená zvonice. Je stále funkční a ozdobou obce. Vzácnou památkou na turecké války je tzv. turecký kříž (z r. 1633).

Kamenný kříž dal postavit své snoubence Kateřině Zvarové, zabité Tatary, její ženich z Ludkovic. Nedaleko "tureckého kříže" roste vzácný strom jeřab oskeruše v okolí nejstarší - asi 300 let. Vzácností a chráněným místem je i prostor kolem minerální vody lidově zvané Sirčena, která vyvěrá na horním konci vsi ze studánky.

Na zlomu minulého století bylo v katastru obce objeveno staroslovanské pohřebiště s mnoha střepy nádob, nález byl v trati Dvořiska ještě opakován v roce 1963. V trati "Pod záchody" objeveno (1952) pohřebiště z doby bronzové.

Obec v současnosti

Dnes je obec výstavná, upravená, rozvíjí se podnikání, samostatnost se osvědčuje v mnoha směrech. V roce 2003 bylo zbudováno nové dětské hřiště, v roce 2009 dokončena stavba odpočivadla u Sirčeny. Odtud vede na zříceninu hradu Starý světlov ekostezka. Je rozpracován projekt na dokončení kanalizace, úpravy středu obce,rekonstrukci obecního úřadu. Uvažuje se také o kabelizaci obce a následné úpravě komunikace.

Romantická příroda láká k vycházkám nejen do vsi, ale i na Starý Svět1ov, Komonec a paseky pod Komoncem (Sanytrákovy, Švadleňákovy, Mizerovy, Krajčovy, Váňovy, Kúdelkovy).

Od středu lázní Luhačovic lze do Podhradí přijet městskou hromadnou dopravou.



Oznam města/obce:

-

Služby:

autobus kanalizace požární zbrojnice sportoviště

Fotogalerie

Podhradí Podhradí Podhradí

Odkazy/linky

Momentálně žádné odkazy/linky.

Fotogaléria miest Fotogaléria obcí