Podívejte se do největší moderní pevnosti v bývalém Československu
V rozsáhlém pevnostním areálu Stachelberg nedaleko Trutnova uvidíte unikátní podzemí tvrze, expozici o československém opevnění, vyzbrojenou lehkou pevnůstku nebo obnovené zákopy z roku 1938.
Kdybych byl králem armády, dobyl bych to tu za pár dní," pravil devítiletý Mirek po vstupu do areálu dělostřelecké tvrze Stachelberg, největší moderní pevnosti v bývalém Československu. Podobná moudra trousil do té doby, než do podzemí pevnosti vstoupil. Po 186 schodech sestoupil do hloubky 34 metrů a uviděl malou část obrovských podzemních prostor pevnosti.
Návštěva pevnosti je ohromujícím zážitkem nejen pro děti, ale i pro dospělé. Podzemí tvoří na Stachelbergu soustava chodeb a sálů o celkové délce zhruba 3,5 km, prostory se nacházejí v hloubce 20 až 60 metrů. Pro představu, vyhlídkový ochoz věže na Staroměstské radnici je ve výšce 41 metrů. Vstupovat sem by měli jen jedinci s dobrou kondicí. Výtah tu nemají, už u vchodu musíte překonat velký schod a pořádně ohnout záda.
Většinu podzemí tvoří vylámené chodby a sály
Je tedy jasné, že ty nejmenší musíte do podzemí snést a vzápětí z něj i vynést a také se v podzemí mohou bát. Všude je vlhko a tma, teplota asi 8 °C, což potěší děti s dobrodružnou povahou, ale miminko návštěvu neocení. Prohlídka podzemí trvá 50 minut a zpřístupněny jsou zhruba jeho tři čtvrtiny.
Expozice v podzemí pevnosti
Stavba pevnosti začala v září 1937. Naplánována byla na šibeničních 24 měsíců, ale jejímu úplnému dokončení zabránila mnichovská dohoda. Podle slov Martina Vlasáka, předsedy občanského sdružení Stachelberg, odstřelili dělníci z pomsty k Němcům těsně před předáním několik štol a pevnost zatopila podzemní voda.
řopík v areálu
Budování bylo na svou dobu velkolepé, přes 1800 dělníků dnem a nocí usilovně stavěli jednu z největších tvrzí v Evropě. Její součástí měla být vlastní elektrárna, 12 bunkrů propojených podzemními chodbami, v podzemních kasárnách mělo bydlet 778 vojáků a další dvě roty (240 mužů) pěchoty byly připraveny pro boj na povrchu.
Zajímavá je i vojensko-historická expozice, která je v ceně vstupného a nachází se v pěchotním srubu T-S 73, jediném vybetonovaném objektu pevnosti. Po linii těžkých objektů od pevnosti až k pěchotnímu srubu T-S 63 vede sedmikilometrová stezka Opevněné Trutnovsko s informačními panely.
Konec naučné stezky je u rekonstruovaného pěchotního srubu T-S 63 v Libči.
I Mirek musel na závěr přiznat, že i kdyby byl králem armády, byl by na Stachelberg krátký.
Jak se tam dostat
Tvrz leží mezi městy Trutnov a Žacléř. V září je otevřeno v sobotu a neděli od 10 do 12 a od 13 do 17 hod. V říjnu ve stejném čase jen v sobotu. Vstupné: dospělý 60 Kč, dítě 30 Kč.
www.stachelberg.cz
http://cestovani.ihned.cz autor: Mária Pfeiferová